Екологічні наслідки теракту НА Каховській ГЕС перевищують прогнози експертів
16 — 06 — 2023
/Аналітичні статті
644
Українська<br>природоохоронна група
Українська
природоохоронна група
Автор
всі статті автора

Днями нами підготувана довідка про відмічені та прогнозовані наслідки терористичного акту російських військ на Каховській ГЕС. Проте у перші дні катастрофи ще важко було передбачити всі наслідки, оскільки катастроф подібних масштабів ніколи не досліджувалося.  Зокрема, першими оновленнями нашої оцінки є оцінка реальної зони підтоплення та поширення її за межі долини Дніпра, а також виніс органіки та розмитих порід до акваторії Чорного моря.

Аналіз актуальних супутникових знімків, зроблений нами по матеріалах 7-10 червня, показав, що зона затоплення у Херсонській області склала – 55459 га (554.6 km²) та у Миколаївській області  5776.8 га (57.8 km²). Таким чином, всього затоплено 612 km² нових  територій (що не були вкриті водним плесом до катастрофи).

Важливим доповненням наслідків є поширення зони затоплення від русла р. Дніпро вгору по руслу р. Інгулець на 150 км (+67 km² затоплення). В цій зоні також затоплюються населені пункти, хоча територія знаходиться на дуже великій відстані від Дніпра, в долині зовсім іншої річки.

Схеми максимальної зони затоплення (а) та власне додатково затоплених територій (б), що не були вкриті водою раніше подаємо нижче.

Другим неочевидним у перші дні наслідком став підйом рівня грунтових вод в зоні Нижньодніпровських пісків (фактично – вздовж всього правого берега зони затоплення). Стрімке поширення води крізь піщані грунти створює ефект, близький до затоплення. І хоча ми не бачимо води на поверхні землі, вона вже вимочує коріння дерев, знищує тварин,  які живуть у норах та змінює умови існування всіх живих організмів. Серед цих видів низка є рідкісних, першочергово нашу тривогу викликає доля ендеміка Нижньодніпровських пісків – берези дніпровської, для якої підняття рівню води може виявитись згубним фактором.

Третє, що ми не могли передбачити у перший день катастрофи, став виніс забрудненої води з русла Дніпра – до Чорного моря. Вже зараз в новинах бачимо чимало повідомлень про те, як до узбережжя Одеської області прибиває побутову техніку, частини будинків, мертвих і навіть живих тварин (причому не лише свійських, а й диких, наприклад сарну європейську). Проте, значно повнішу картину нам можуть надати знову ж – сучасні супутникові знімки. Так, на них добре видно, що шлейф брудної вони, що включає завис з піднятого із дна водосховища мулу, родючого шару грунту затоплених територій і залишків змитих населених пунктів – поєднується із морськими течіями північно-західної частини Чорного моря та прямує на південь – до узбережжя Румунії та Болгарії. Припускаємо значний вміст саме органічних речовин у забрудненій воді, адже фактично катастрофічний потік води промив плавні Дніпра, що осаджували органіку ще з часу створення Каховського водосховища.

Знімок Sentinel-3 OLCI зроблений 2023-06-10 11:26 за київським часом.

Площа замулення моря 6 червня складала 616,8 км², 9 червня – 1248,2 км², а 10 червня 0 – 1710 км².

Дослідження найновіших супутникових знімків добре демонструє потік мулу який стає помітним вже в нижній течії Каховського водосховища, звідки він спрямовується в утворену внаслідок терористичного акту пробоїну в греблі Каховської ГЕС.

Над текстом працювали Біатов А.П., Василюк О.В., Мойсієнко І.І., Артамонов В.А. і Пархоменко В.В.

P.S. Проєкт "Громадські центри права в Україні" реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Немає коментарів
Тут поки немає коментарів. Ви можите бути першим
Залишити коментар згорнути
Залишити коментар
Читайте також
Як постраждало від російських обстрілів подружжя пенсіонерів на Херсонщині
24 — 02 — 2024
/Херсон
1025
Як постраждало від російських обстрілів подружжя пенсіонерів на Херсонщині
Ольга та Анатолій Бородавченки – мешканці одного з сіл на півночі Херсонщини, подружжя пенсіонерів. Їхнє життя  докорінно…
докладніше
Проблеми та виклики Нововоронцовської громади
24 — 02 — 2024
/Херсон
957
Проблеми та виклики Нововоронцовської громади
Нововоронцовська територіальна громада розташована в Бериславському районі Херсонської області на березі вже колишнього Каховського…
докладніше
Пів року у трьох російських катівнях і 9 місяців на лівобережжі
23 — 02 — 2024
/Херсон
935
Пів року у трьох російських катівнях і 9 місяців на лівобережжі
Він перетнув кордон України ще в грудні 2023 року, але лише на початку 2024-го заявив про своє повернення постом у фейсбуці: «Нарешті…
докладніше
Як живуть мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині
23 — 02 — 2024
/Херсон
935
Як живуть мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині
Попри окупацію, мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині очі в очі з окупантами майже не зустрічалися. Олександр…
докладніше
Як живе Дар’ївська громада
22 — 02 — 2024
/Херсон
1274
Як живе Дар’ївська громада
До громади входить 15 населених пунктів: Дар’ївка, Інгулець, Зарічне, Ясна Поляна, Микільське, Понятівка, Токарівка, Іванівка,…
докладніше
Про життя та подвиг Владислава Українця
22 — 02 — 2024
/Херсон
1208
Про життя та подвиг Владислава Українця
Лейтенант ЗСУ Владислав Українець родом з Вінниччини. У перший день повномасштабної війни він, у складі 59 окремої мотопіхотної бригади,…
докладніше
Історія полону Олексія Барчука та його родини
21 — 02 — 2024
/Херсон
1372
Історія полону Олексія Барчука та його родини
Олексій Барчук – один із тих херсонців, хто на собі відчув всі «принади» «руського міра», перш за все тотальне беззаконня…
докладніше
Мешканці Бериславщини розповідають про життя в сірій зон
21 — 02 — 2024
/Херсон
991
Мешканці Бериславщини розповідають про життя в сірій зон
Одне з сіл Великоолександрівської громади на Бериславщині, хоч і не перебувало в окупації, але з початку війни опинилося в сірій зоні,…
докладніше
“Мене врятував будинок сусіда”
20 — 02 — 2024
/Херсон
1202
“Мене врятував будинок сусіда”
Олександр Гречко мешкає в селищі Велетенське Білозерської громади Херсонщини з 60-го року минулого століття, все життя працював…
докладніше
всі новини
youtube facebook