Штрафи домашнім кривдникам: досвід практиків, або Прогалини законодавства
20 — 12 — 2021
/Аналітичні статті
495
Ірина Ухваріна
Ірина Ухваріна
Автор
всі статті автора

Заборонні приписи, профілактичні бесіди з домашніми кривдниками фахівців соціальних служб та правоохоронців, штрафи та навіть кримінальне покарання – все це, на жаль, часто «не спрацьовує». Чому проблема домашнього насилля продовжує бути гострою, особливо у селах?   

Фото Інтернет

Під час виїздів до сіл та невеликих містечок, спільних з місцевими службами заходів та онлайн-зустрічей наша команда доволі часто чує про неефективність впливу передбачених законодавством дій та процедур на домашніх тиранів. Та іноді таке втручання призводить до більш тяжких наслідків.

Зокрема, дуже часто тирани знущаються та б’ють членів родини у стані алкогольного сп’яніння. А поліція може ізолювати кривдника/кривдницю лише на три години, не більше. Тобто агресивна людина повертається додому ще не встигнувши протверезівши, й ще більше розлюченою.  

До того ж кривдників не так-то й легко притягнути до відповідальності. Поки поліція приїде, він/вона можуть втекти. Без їх підпису адмінпротокол неможливо передати до суду. Правоохоронці мають розшукати особу та ознайомити з документом. А суддя може прийняти чи не прийняти протокол, повернути на доопрацювання. Потім кривдник/ця не з’являється до суду, а суд не розглядає справу без участі правопорушника, бо це є порушенням права на захист.  Після того, як кривдник декілька разів ігнорує засідання, суд може винести ухвалу забезпечити привід кривдника до суду. Поліція має його/її знову розшукати та доставити на засідання. Але. Це ж адміністративна справа, не кримінальна. Правоохоронці не мають права примусити цю людину їхати силою. Й що робити?

А це все – час. Від повідомлення про домашнє насилля до винесення рішення судом має пройти не більше трьох місяців. В результаті приблизно половина справ закриваються за закінченням терміну притягнення до відповідальності. Тоді у кривдників ще більше «розв’язуються руки».  

Є проблеми з ізоляцією агресора від жертв. Заборонні приписи часто порушуються, бо крім спільного приміщення, у родини більше немає іншого житла, й втікати кудись, чи винайти інше просто немає можливості. Кривдник повертається й продовжує знущатися. Навіть, коли вже відкрите кримінальне провадження за систематичне домашнє насилля, чи порушення заборонного припису, кривдник може продовжувати знущатися над родиною, адже до вироку суду залишається на волі. А до вироку суду може пройти дуже багато часу.

Про це також говорили під час круглого столу у Генічеську «Посилення ефективності міжсекторального реагування та взаємодії у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі»*.

У Генічеському райвідділі поліції на обліку наразі перебуває 193 кривдника. З них - 165 чоловіків, 28 жінок. Їх ставлять на облік, якщо надійшла інформація про домашнє насилля, незалежно від складених протоколів чи ухвали суду. Якщо протягом року нових повідомлень немає, з обліку знімають. Загалом у 2021 році складено 262 протоколи за фактами домашнього насилля, відкрито 7 кримінальних проваджень, одна людина вже засуджена до двох років позбавлення волі та відбуває покарання.

По тим адміністративним протоколам, де є рішення, місцеві суду іноді обмежуються попередженням, але переважно призначають мінімальний штраф у 170 гривень, або декілька годин громадських робіт. Законодавством ще передбачено обов’язкове проходження кривдником програми психологічної корекції, але така практика в області відсутня. Та якби й були такі ухвали, реалізовувати їх нікому – в області немає сертифікованих фахівців.

Ще один аспект – жертви бояться офіційно оформлювати заяву, просять: «Я нічого підписувати не буду, але ви зробить з ним/нею щось, бо вже сил терпіти немає». Причин тут декілька: бояться спровокувати ще більшу агресію з боку члена родини, соромно їздити до суду та розповідати стороннім людям про знущання з себе, немає коштів на транспортні витрати тощо.

У таких випадках поліція змушена складати протокол за хибний виклик. Штраф – у десять разів більше, ніж за домашнє насилля, 1700 гривень. В результаті жертва стає «двічі покараною» - своїм тираном та законодавством. Ось такий парадокс.

На думку учасників круглого столу, було б ефективніше, якби поліція могла одразу виносити постанову про притягнення особи за домашнє насилля, як, наприклад, це передбачено процедурами у випадках порушення правил дорожнього руху чи карантинних обмежень. У такому разі кривдник не зможе затягнути процес притягнення його до відповідальності та уникнути покарання. Він буде змушений зробити висновки та заплатити штраф. Або – скасовувати постанову через суд, але це вже в його інтересах з’являтися на засідання, а не в інтересах жертви.

*Довідкове. Захід проводився в межах проєктів “Шерифи для нових громад" та “Нові виклики - нові методи: як убезпечити дітей в територіальних громадах Херсонщини”, які реалізуються БО “Фонд милосердя та здоров'я” та ГО “ІРЦ “Правовий простір” за підтримки Міжнародного Фонду Ч.С.Мотта та за програмою малих грантів, яка адмініструється ІСАР Єднання в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Немає коментарів
Тут поки немає коментарів. Ви можите бути першим
Залишити коментар згорнути
Залишити коментар
Читайте також
У Херсоні створили анімаційні ролики на виклики часу для дітей
27 — 12 — 2021
/Херсон
667
У Херсоні створили анімаційні ролики на виклики часу для дітей
Команда проєкту “Шерифи для нових громад” презентує три мультфільми для дітей про булінг, кібербулінг та домашнє насилля. Кадр з…
докладніше
Штрафи домашнім кривдникам: досвід практиків, або Прогалини законодавства
20 — 12 — 2021
/Аналітичні статті
495
Штрафи домашнім кривдникам: досвід практиків, або Прогалини законодавства
Заборонні приписи, профілактичні бесіди з домашніми кривдниками фахівців соціальних служб та правоохоронців, штрафи та навіть…
докладніше
З січня 2022 року на Миколаївщині запрацює “Барнахус”
20 — 12 — 2021
/Миколаїв
546
З січня 2022 року на Миколаївщині запрацює “Барнахус”
У Миколаївській області презентували відкриття другого в Україні центру по роботі з дітьми, які постраждали від злочинів чи стали їх…
докладніше
Генічеськ: конструктивна співпраця “по гарячих слідах” у протидії домашньому насиллю
17 — 12 — 2021
/Херсон
508
Генічеськ: конструктивна співпраця “по гарячих слідах” у протидії…
Освітяни, профільні соціальні служби Генічеської територіальної громади та правоохоронці домовилися захищати інтереси та права дітей…
докладніше
Нова Водолага: «Коли навколо світло, лиходіям дуже незручно»
15 — 12 — 2021
/Харків
694
Нова Водолага: «Коли навколо світло, лиходіям дуже незручно»
За останні чотири роки у Нововодолазькій селищній громаді Харківської області я бував неодноразово. Влаштовував показ документальної…
докладніше
“Булер” у генічеській гімназії
13 — 12 — 2021
/Херсон
528
“Булер” у генічеській гімназії
Дев’ятикласники гімназії міста Генічеська дивилися та обговорювали документальну стрічку “Булер” й вчилися протистояти…
докладніше
«Шерифи» від центрів зайнятості: «червона зона» вносить свої корективи
01 — 12 — 2021
/Херсон
643
«Шерифи» від центрів зайнятості: «червона зона» вносить свої корективи
У 2021 році фінансовий внесок органів місцевого самоврядування Херсонщини у забезпечення громадських робіт за проєктом «Шерифи»…
докладніше
Коли тирану «сяє сонечко», та як порозумітися з поколінням Google
26 — 11 — 2021
/Херсон
737
Коли тирану «сяє сонечко», та як порозумітися з поколінням Google
Звідки «береться» булінг/кібербулінг? Як він проявляється? Що з цим робити? Й при чому тут домашнє насилля? Про це й не тільки…
докладніше
За що команди проєкту “Шерифи для нових громад” та кіноклубу Docudays UA отримали подяки від Херсонської ЗОШ №36
01 — 11 — 2021
/Херсон
548
За що команди проєкту “Шерифи для нових громад” та кіноклубу Docudays UA…
Педагоги херсонської школи №36 звернулися до координаторки проєкту “Шерифи для нових громад”, голови благодійного фонду…
докладніше
всі новини
youtube facebook