Як визначають довіру та рівень безпеки
16 — 12 — 2019
/Дніпро
2279
Ірина Ухваріна
Ірина Ухваріна
Автор
всі статті автора

Головним критерієм ефективності роботи проєкту «Поліцейський офіцер громади» має бути «рівень довіри населення». Але як виміряється той рівень?

Живучі архаїзми

«Знаєте, я й досі називаю поліцію не правоохоронним органом, а статистичним, - каже експерт, керівник юридичного відділу Центру правових та політичних досліджень «СІМ» Олег Ільків. – Керівництво декларує, що головне в роботі поліції – довіра населення, відчуття людьми безпеки. Але від підлеглих вимагають показників та цифр. А це, на мою думку, зовсім не стосується якості роботи. Наведу приклад. У нас трапився майже анекдотичний випадок з одним дільничним. Він на своєї території не з’являвся, зовсім не ходив на роботу. Якщо хтось по телефону звертався за допомогою, відповідав, що на іншому виклику, тому, мовляв, вирішуйте проблеми самотужки. Але звіти писав просто чудові. І премії завжди отримував – бо на нього ніхто не скаржився. На інших дільничних - купа скарг, бо кому з порушників подобаються штрафи та контроль? А на нього – жодної, бо люди  його навіть не бачили. Всі в райвідділу про це знали, але звільнити не могли, бо формально прискіпатися ні до чого. Так до пенсії й дослужився.

Крім того, відчуття людиною безпеки лише на 5% залежить від органів поліції. Ми про це дізналися, коли тільки розпочинали Самбірський експеримент (з чого власне почалася реформа правоохоронних органів). Тоді теж дуже здивувалися результатами дослідження. А потім впевнилися, що так воно і є. Виявляється, люди більше бояться бродячих собак, темних парків, занедбаних будівель, розбитих ліхтарів, щоб дитина за відсутності світлофорів, повертаючись зі школи, не потрапила під автівку… Тобто всього того, що громада сама може домогтися та виправити».

«Скрипучий» прогрес

Про скасування системи оцінювання роботи поліції за кількістю складених протоколів чи розкритих злочинів  міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив на своїй сторінці в Facebook ще у  2015 році (допис від 13.11.2015 – див. нижче): «Відкиньмо архаїзми пострадянської міліцейської системи! З метою запровадження європейської моделі оцінки поліції ... буде запроваджена абсолютна нова модель оцінки ефективності поліцейської роботи, яка спирається на довіру населення до поліції».

Ця норма в тому ж році була закріплена Законом «Про Національну поліцію» (ч.3 ст. 11). У документі  зазначено: «Оцінка рівня довіри населення до поліції проводиться незалежними соціологічними службами в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України». Тобто на загальнодержавному рівні - не рідше одного разу на рік; на територіальному рівні - в разі потреби.

Але Кабмін розробив та затвердив той  порядок лише у лютому 2018-го. У серпні затвердили анкету самого дослідження, яка містить 33 питання. Зокрема, в анкеті є питання про те, наскільки люди почувають себе у безпеці.

А першу угоду за результатами тендеру серед незалежних соціологічних інституцій для проведення дослідження (коштуватиме це майже мільйон гривень - 998 000,00) остаточно підписали лише  у вересні 2019 року.

Мабуть, тому на офіційних сайтах правоохоронних органів нам не вдалося знайти жодного офіційного звіту про ефективність та недоліки в їх роботі, тобто про цей самий «рівень довіри». Ні стосовно загальнодержавних, ні стосовно якихось територіальних органів, ні, тим паче, стосовно успішності проєкту «Поліцейські офіцери громад». Хоча реформа поліції має корегуватися саме за результатами таких досліджень.

Щоправда, на сайті МВС є посилання на інші дослідження, які проводилися не за державні кошти. Також Управляння превентивної діяльності Дніпропетровської області  наразі пропонує поділитися коментарями та враженнями про ефективність проєкту  на сторінці у Facebook «Поліцейський офіцер громади в Дніпропетровській області».

P.S. Публікація підготовлена в рамках проекту «Безпека в громадах» за фінансової підтримки Freedom House. Проект реалізується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров'я». 

Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Немає коментарів
Тут поки немає коментарів. Ви можите бути першим
Залишити коментар згорнути
Залишити коментар
Читайте також
Як постраждало від російських обстрілів подружжя пенсіонерів на Херсонщині
24 — 02 — 2024
/Херсон
1445
Як постраждало від російських обстрілів подружжя пенсіонерів на Херсонщині
Ольга та Анатолій Бородавченки – мешканці одного з сіл на півночі Херсонщини, подружжя пенсіонерів. Їхнє життя  докорінно…
докладніше
Проблеми та виклики Нововоронцовської громади
24 — 02 — 2024
/Херсон
1380
Проблеми та виклики Нововоронцовської громади
Нововоронцовська територіальна громада розташована в Бериславському районі Херсонської області на березі вже колишнього Каховського…
докладніше
Пів року у трьох російських катівнях і 9 місяців на лівобережжі
23 — 02 — 2024
/Херсон
1183
Пів року у трьох російських катівнях і 9 місяців на лівобережжі
Він перетнув кордон України ще в грудні 2023 року, але лише на початку 2024-го заявив про своє повернення постом у фейсбуці: «Нарешті…
докладніше
Як живуть мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині
23 — 02 — 2024
/Херсон
1338
Як живуть мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині
Попри окупацію, мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині очі в очі з окупантами майже не зустрічалися. Олександр…
докладніше
Як живе Дар’ївська громада
22 — 02 — 2024
/Херсон
1682
Як живе Дар’ївська громада
До громади входить 15 населених пунктів: Дар’ївка, Інгулець, Зарічне, Ясна Поляна, Микільське, Понятівка, Токарівка, Іванівка,…
докладніше
Про життя та подвиг Владислава Українця
22 — 02 — 2024
/Херсон
1633
Про життя та подвиг Владислава Українця
Лейтенант ЗСУ Владислав Українець родом з Вінниччини. У перший день повномасштабної війни він, у складі 59 окремої мотопіхотної бригади,…
докладніше
Історія полону Олексія Барчука та його родини
21 — 02 — 2024
/Херсон
1792
Історія полону Олексія Барчука та його родини
Олексій Барчук – один із тих херсонців, хто на собі відчув всі «принади» «руського міра», перш за все тотальне беззаконня…
докладніше
Мешканці Бериславщини розповідають про життя в сірій зон
21 — 02 — 2024
/Херсон
1393
Мешканці Бериславщини розповідають про життя в сірій зон
Одне з сіл Великоолександрівської громади на Бериславщині, хоч і не перебувало в окупації, але з початку війни опинилося в сірій зоні,…
докладніше
“Мене врятував будинок сусіда”
20 — 02 — 2024
/Херсон
1612
“Мене врятував будинок сусіда”
Олександр Гречко мешкає в селищі Велетенське Білозерської громади Херсонщини з 60-го року минулого століття, все життя працював…
докладніше
всі новини
youtube facebook