Нагадаємо, проект «Поліцейський офіцер громади» ініційовано Національною поліцією України за підтримки Посольства США та ICITAP. Це наступний крок реформування правоохоронних органів.
Завдання офіцера громад дуже схоже на роботу «звичайних» дільничних. Але є дуже суттєві відмінності.
По-перше. Офіцер громади, так само як і дільничний, отримує зарплатню як співробітник поліції і має такі ж самі соціальні гарантії. Але умови роботи - кабінет, житло, автівку, оргтехніку та інше - йому забезпечує громада. Тож і звітує офіцер громади не лише своєму керівництву, але й перед жителями ОТГ, яку він обслуговує.
По-друге. Керівництво поліції може у будь який час перевести дільничного з одного місця роботи на іншу дільницю (територію), наказати виконувати інші завдання, не пов’язані безпосередньо з його роботою, наприклад, - конвоювати засуджених, охороняти святкові заходи в іншому райцентрі чи області. А офіцера громади так просто «перекинути туди-сюди» вже не можна, бо він закріплений за своєю ОТГ. І одна з умов - офіцер громади має бути місцевим мешканцем, а не приїжджати на роботу звідкілясь . Тобто у будь який час доби перебувати «тут і поруч».
По-третє. Повноважень у офіцера громади більше, ніж у дільничного. Зокрема, офіцери громади мають право зупиняти підозрілі автівки і складати на водіїв протоколи за порушення правил дорожнього руху, за керування транспортом у стані алкогольного сп’яніння. Селяни дуже про таку новацію мріяли. Бо зупиняти п’яничок на сільських дорогах наразі просто нема кому: даішників не стало (вони хоч іноді та заїжджали до сіл), а патрульна поліція зосереджена в крупних містах і патрулює переважно автошляхи державного значення.
Щоб отримати «свого офіцера», органи місцевого самоврядування укладають Меморандум про співпрацю з обласним Управлінням Нацполіції і облаштовують правоохоронцеві умови для роботи. А органи МВС відбирають кандидатів та навчають їх.
Як ми вже писали, «нові дільничні» почали працювати з кінця травня цього року. Перший регіон, де стартувала робота поліцейських у новому форматі, - Дніпропетровщина. Після відбору, профільних тестів, співбесід та детектора брехні підготовлені поліцейські замінили собою дільничних у декількох об’єднаних територіальних громадах.
За офіційною інформацією, зараз працюють 33 офіцера, які обслуговують 21 об’єднану територіальну громаду області (наразі в Дніпропетровській області 66 ОТГ).
В 13 громадах працює по одному офіцеру. Чотири ОТГ (Васильківську, Піщанську, Томаківську, Царичанську) обслуговують по три офіцери. В інших громадах - по два.
Кожному з них надали машину, планшети, нову форму, офіс із комп’ютером, а також — нові повноваження і вищу зарплату.
Як розповідають голови громад, нові офіцери розпочали роботу зі знайомств: познайомилися зі всіма старостинськими округами, місцевими громадськими активістами, мисливцями, ходили по домівках, роздавали свої візитівки, створили групу в Фейсбук. І попри те, що працюють лише якихось трійку місяців, - результати мають вже не погані: і хулігани місцеві притихли, і самогонщики.
Слідом за сусідамис до проекту приєдналися й інші ОТГ Дніпропетровської та Кіровоградської областей. За інформацією Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, вже набрано нову групу майбутніх офіцерів громад: 31 правоохоронець із ОТГ Дніпропетровської та 17 з Кіровоградської областей упродовж 2,5 місяців опановуватимуть практичну діяльність новітнього дільничного офіцера поліції.
Курсанти відпрацьовують психологічну підготовку, вчаться керувати автомобілем в екстремальних умовах, вивчають і так званий принцип Community Policing – налагодження зв’язку з місцевим населенням, підвищення індексу довіри у громадян. Після завершення навчання правоохоронці теж, як і їх попередники, пройдуть тестування. І лише підтвердивши певний рівень підготовки, почнуть працювати в ОТГ.
Незабаром приєднатися до проекту планують й інші регіони, зокрема, Волинська, Рівненська, Харківська, Хмельницька та Черкаська області.
P.S. Публікація підготовлена в рамках проекту «Безпека в громадах» за фінансової підтримки Freedom House. Проект реалізується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров'я».