Скріншот онлайн–заходу «Підліткам – про права та правоохоронців».
Юрій Чумак координатор у Харківський та Дніпропетровський областях одержав перемогу у Конкурсі на кращий сценарій просвітницьких заходів від Департаменту розвитку мереж Docudays UA.
Так сталося, що багато людей у нашій країні не знають прав, гарантованих їм Конституцією та державою. Просвітництво є однією з задач нашого проєкту. Команда «шерифів» часто влаштовує семінари, тренінги та дискусії, бере участь в інших заходах, аби більш детально розказати людям про вплив реформи поліції та децентралізації на їх повсякденне життя. Радо працюємо зі студентською та шкільною авдиторіями, бо саме від них залежить, чи зможе Україна у майбутньому стати дійсно правовою державою.
Дуже тішимось, коли на своєму шляху зустрічаємо партнерів-однодумців. Один з яких — Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Фестиваль володіє унікальною методикою: використовує документальне кіно, як інструмент медіа просвіти. Збирає глядачів для перегляду документальних стрічок, після чого відбуваються потужні правопросвітницькі дискусії.
Команду «шерифів» часто запрошують у якості експертів до таких обговорень. І ми залюбки використовуємо майданчики Docudays UA для проведення подій.
Цього разу приводом для співпраці став Конкурс на кращий сценарій просвітницьких заходів. Серед 48 претендентів, сценарій Юрія: «Підліткам – про права та правоохоронців», спочатку увійшов до дванадцятки фіналістів, а потім став найкращім у категорії студентська авдиторія.
Членкиня конкурсної комісії, директорка правозахисного департаменту ГО «Докудейз» Ксенія Шиманська розповіла: «Оцінка сценаріїв фіналістів та фіналісток включала і складову за проведення обговорення із відповідною авдиторією. Маю відзначити, що обговорення, яке підготував та провів Юрій Чумак, було інтерактивним, ґрунтовним та цілком відповідало віковим особливостям студентів та студенток. Юрію вдалось залучити авдиторію до активного обговорення. Відбувся змістовний розбір можливих випадків взаємодії молоді із поліцією, який був проілюстрований випадками із життя, мультфільмами та законодавчими нормами».
Глядачі та глядачки були з різних міст і містечок: з Лозової, Чугуєва, Харкова. За словами Юрія, часто і дитяча, і доросла аудиторії помиляються, відповідаючи на ключове питання дискусії: «Хто надає нам права людини?». Багато хто вважає, що джерелом є держава або конституція. Однак права людини з'являються в дитини при народженні. Агенти держави можуть, як забезпечувати ці права, так і порушувати їх. Тому дуже важливо відстоювати їх у спілкуванні з правоохоронцями.
Узагальнюючи, модератор заходу поділився з підлітками трьома основними правилами взаємодії з поліцією: не провокувати, не боятися та не тікати.
«Можна вважати себе законослухняною людиною, через це думати, що тема стосунків з правоохоронними органами тебе не торкнеться. Утім, таке ставлення хибне. Ситуацій, у яких це може статися, безліч. Хтось може стати потерпілим/-ою, хтось може бути схожий на орієнтування, надане правоохоронним органам, аби спіймати злочинця», – зазначає Юрій.
Алла Тютюнник, директорка Департаменту з розвитку мереж Docudays UA, керівниця проєкту «Мережа DOCU/КЛУБів за реформи», голова конкурсної комісії, наголошує:
«Юрій Чумак не лише написав дуже гарний сценарій обговорення фільму «Відкритий урок», а й блискуче провів в онлайні обговорення цього фільму з молодіжною аудиторією. Особисто мені дуже сподобався веселий, енергійний, навіть дещо іронічний стиль модератора у спілкуванні зі старшокласниками й студентами. Водночас він був дуже щирий і відкритий, це надихало юних слухачів вільно висловлювати свої думки. Із самого початку модератор взяв хороший темп і встиг поговорити зі слухачами про права людини, про реформу поліції, про те, як правильно вестися з поліцією в різних ситуаціях, дав чимало практичних порад. Він настільки сподобався аудиторії, що розмова затяглася довше запланованого часу, слухачі активно ставити питання, а під кінець спілкування одна з учасниць запросила Юрія в її школу — показати фільм і провести таке заняття для її однокласників. Це говорить про високу оцінку модератора кіноклубу Docudays UA «ДУМАй!» Юрія Чумака з боку найскладнішої аудиторії — підлітків та молоді».
Команда «Шерифи для нових громад» щиро вітає Юрія з перемогою! Бажаємо так тримати, ніколи не стояти на місці й досягати нових звершень.
Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.