Як розбудувати систему цивільного захисту в умовах децентралізації, як започаткувати центри порятунку «Безпечно»?
Над цими питаннями міркували представники об’єднаних територіальних громад Харківщини, фахівці Департаменту цивільного захисту Харківської облдержадміністрації, Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Харківській області, експерти з місцевого самоврядування – на семінарі, що відбувся нещодавно на базі Харківського Центру розвитку місцевого самоврядування.
Як розповіла нам директорка Харківського Центру РМС Діана Барінова, в рамках заходу обговорювали побудову ефективної системи цивільної безпеки та створення безпечних умов для життя мешканців на територіях ОТГ, організацію підрозділів місцевої пожежної охорони та координацію роботи щодо створення Центрів порятунку «Безпечно».
На сьогоднішній день перед об’єднаними громадами Харківщини стоїть завдання створити таку систему цивільного захисту, яка б була спроможна забезпечити під час пожежі доїзд рятувальників до місця події протягом 10 хвилин у місті, та 20 хвилин у сільській місцевості. Але в реальних умовах, коли йдеться про життя людей, 20 хвилин може бути забагато. Саме тому є потреба у створенні місцевих пожежних підрозділів там, де відстань від існуючих районних складає понад 20 км.
За словами Д. Барінової, для забезпечення цивільної безпеки Мінрегіон рекомендує створювати центри «Безпечно», і це наразі один з пріоритетних напрямків діяльності спільної роботи ОТГ, ДСНС та обласних державних адміністрацій. «Безпечно» – це такий центр, де скоординовано все те, що може забезпечити людям безпечні умови: і пожежна безпека, і поліція, і швидка допомога.
Як повідомляють у Харківській облдержадміністрації, створити систему цивільного захисту в умовах децентралізації планують вже найближчим часом. Фінансування передбачається з державного бюджету, коштів міжнародних організацій та за рахунок об’єднаних територіальних громад.
Вже зараз про готовність започаткування «Безпечно» заявляють у Зачепилівській ОТГ, територія якої має довжину 40 км. Громадою розглядається можливість закупівлі пожежної техніки та створення центрів порятунку «Безпечно», які поєднають не тільки команду пожежних, але й медичний центр та пункт поліції.
Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.