На Харківщині збиратимуть досвід «шерифів»
01 — 03 — 2018
/Харків
985
Юрій Чумак
Юрій Чумак
Автор
всі статті автора

У трьох областях України – Херсонській, Полтавській та Харківській – розпочався проект «Шерифи для нових громад», що реалізується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров’я» спільно з Громадською організацією «Інформаційний ресурсний центр «Правовий простір».

Проект покликаний розповісти про успішний досвід територіальних громад пілотних областей у самостійному вирішенні безпекових проблем. Результатами дослідження з цієї тематики представники з Херсонщини поділилися 28 лютого у харківському прес-центрі «Накипело», під час круглого столу «Як забезпечується безпека в громадах».

Участь у заході взяли представники поліції, органів місцевого самоврядування, експерти, громадські активісти та журналісти.

Як зазначила Наталя Бімбірайте – керівниця проекту «Шерифи для нових громад», директорка ГО «ІРЦ «Правовий простір», – дільничних офіцерів поліції завжди не вистачало, а останнім часом їх кількість ще скоротилася по всій країні. Кожен з них обслуговує по 5-15 сіл, тому ДОП просто фізично не встигають реагувати на всі виклики про порушення громадського порядку і кримінальні події та ще й займатися профілактикою правопорушень. В результаті криміногенна ситуація в сільській місцевості загострюється.

Тому деякі сільські громади Херсонщини намагаються вирішити проблеми безпеки власними силами, знаходячи способи залучення цивільних осіб до діяльності з забезпечення правопорядку – звісно, у співпраці з поліцією. Наприклад, у селі Стара Збур’ївка та ОТГ Музиківка вже кілька років працюють по два «шерифи», яких обрала громада та які отримують заробітну плату з бюджетів сільських рад. І, вочевидь, працюють добре, адже кількість правопорушень тут у 8 разів менше, ніж у сусідніх селах, де немає «шерифів».

До речі, про досвід Старої Збур’ївки було знято документальну стрічку «Українські шерифи» (режисер Роман Бондарчук), що висувалася для номінації на «Оскар» у 2016 році. Отже, унікальна практика роботи сільських шерифів може стати прикладом для наслідування у громадах інших сіл та містечок.

Юристка проекту «Шерифи для нових громад», керівниця громадської приймальні БО «Фонд милосердя та здоров’я» Олена Старюк розповіла, що існують ще такі форми залучення громадян до вирішення безпекових проблем на місцевому рівні:

1) члени громадських формувань з охорони громадського порядку (діяльність регулюється Законом України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону»;

2) добровільні помічники дільничних офіцерів поліції (діяльність регулюється наказом МВС №650 від 28.07.2017 р. «Про затвердження Інструкції з організації діяльності дільничних офіцерів поліції»);

3) безробітні, які виконують громадські роботи за видом «інформування щодо запобігання порушень громадського порядку» від центрів зайнятості (механізм визначено ст. 31 Закону України «Про зайнятість населення та «Порядком організації громадських робіт та інших робіт тимчасового характеру», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №175 від 20.03.2013 р.).

На думку учасників круглого столу, тільки спільними зусиллями місцевих активістів, небайдужих до питання забезпечення правопорядку («шерифів»), керівництва органів місцевого самоврядування (в першу чергу – більш спроможних об’єднаних територіальних громад), а також поліції, – можна вирішити більшу частку безпекових проблем громад.

Зібрати позитивний досвід такої роботи, узагальнити його та надати рекомендації щодо поширення в інших регіонах України – одне з головних завдань проекту «Шерифи для нових громад», – наголосила Наталя Бімбірайте.

Довідково:

На Харківщині станом на 01.02.2018 р. зареєстровано 26 громадських формувань з охорони громадського порядку, які діють на території Балаклійського, Барвінківського, Богодухівського, Валківського, Дергачівського, Красноградського, Краснокутського, Нововодолазького районів, а також у Київському районі м. Харкова. Протягом січня дані формування взяли участь у 48 заходах із забезпечення публічної безпеки та за різні правопорушення затримали 101 особу.

Крім того, на 01.02.2018 р. в службі дільничних офіцерів поліції ГУНП в Харківській області налічується 5 помічників ДОП (у Київському, Шевченківському та Індустріальному районах м. Харкова).

За сприяння служби зайнятості у громадських роботах за видом «Інформування населення щодо недопущень громадського порядку» брали участь 35 безробітних осіб: у 2015 р. – 9 чол., у 2016 р. – 13 чол., у 2017 р. – 13 чол. Такі громадські роботи проводилися у Барвінківському, Валківському, Дворічанському, Зміївському, Красноградському та Чугуївському районах.

Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Немає коментарів
Тут поки немає коментарів. Ви можите бути першим
Залишити коментар згорнути
Залишити коментар
Читайте також
Як постраждало від російських обстрілів подружжя пенсіонерів на Херсонщині
24 — 02 — 2024
/Херсон
484
Як постраждало від російських обстрілів подружжя пенсіонерів на Херсонщині
Ольга та Анатолій Бородавченки – мешканці одного з сіл на півночі Херсонщини, подружжя пенсіонерів. Їхнє життя  докорінно…
докладніше
Проблеми та виклики Нововоронцовської громади
24 — 02 — 2024
/Херсон
330
Проблеми та виклики Нововоронцовської громади
Нововоронцовська територіальна громада розташована в Бериславському районі Херсонської області на березі вже колишнього Каховського…
докладніше
Пів року у трьох російських катівнях і 9 місяців на лівобережжі
23 — 02 — 2024
/Херсон
350
Пів року у трьох російських катівнях і 9 місяців на лівобережжі
Він перетнув кордон України ще в грудні 2023 року, але лише на початку 2024-го заявив про своє повернення постом у фейсбуці: «Нарешті…
докладніше
Як живуть мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині
23 — 02 — 2024
/Херсон
428
Як живуть мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині
Попри окупацію, мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині очі в очі з окупантами майже не зустрічалися. Олександр…
докладніше
Як живе Дар’ївська громада
22 — 02 — 2024
/Херсон
347
Як живе Дар’ївська громада
До громади входить 15 населених пунктів: Дар’ївка, Інгулець, Зарічне, Ясна Поляна, Микільське, Понятівка, Токарівка, Іванівка,…
докладніше
Про життя та подвиг Владислава Українця
22 — 02 — 2024
/Херсон
389
Про життя та подвиг Владислава Українця
Лейтенант ЗСУ Владислав Українець родом з Вінниччини. У перший день повномасштабної війни він, у складі 59 окремої мотопіхотної бригади,…
докладніше
Історія полону Олексія Барчука та його родини
21 — 02 — 2024
/Херсон
469
Історія полону Олексія Барчука та його родини
Олексій Барчук – один із тих херсонців, хто на собі відчув всі «принади» «руського міра», перш за все тотальне беззаконня…
докладніше
Мешканці Бериславщини розповідають про життя в сірій зон
21 — 02 — 2024
/Херсон
352
Мешканці Бериславщини розповідають про життя в сірій зон
Одне з сіл Великоолександрівської громади на Бериславщині, хоч і не перебувало в окупації, але з початку війни опинилося в сірій зоні,…
докладніше
“Мене врятував будинок сусіда”
20 — 02 — 2024
/Херсон
415
“Мене врятував будинок сусіда”
Олександр Гречко мешкає в селищі Велетенське Білозерської громади Херсонщини з 60-го року минулого століття, все життя працював…
докладніше
всі новини
youtube facebook