У місті Чугуєві Харківської області в результаті реалізації проекту «Спільна громада» започатковано «Сусідську варту».
2 листопада 2018 року в Чугуївській міській раді відбувся підсумковий захід проекту «Спільна громада» у місті Чугуєві, в якому взяли участь члени ініціативної групи проекту, представники органів місцевого самоврядування, громадські активісти.
Зокрема, голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА» Юрій Чумак розповів про діяльність «шерифів» в Україні, про практики впровадження різних механізмів залучення громадськості до вирішення безпекових проблем у містах і містечках Харківської області.
А керівник проекту «Спільна громада» Андрій Гуренко презентував його результати та зазначив, що однією з найголовніших проблем, на які вказали чугуївці в ході проведеного активістами опитування, стала саме громадська безпека.
Вивчивши досвід Полтави у вирішенні безпекових проблем, члени ініціативної групи проекту дійшли до висновку про доцільність організації в Чугуєві «Сусідської варти».
І вирішили створити її на базі чугуївського об’єднання співвласників багатоквартирних будинків «Майбутнє-2016», оскільки саме жителі цього ОСББ виявили найбільшу зацікавленість в організації такої форми діяльності, спрямованої на безпеку власної території.
По закінченні заходу А. Гуренко вручив очільниці ОСББ Ользі Галкіній технічні пристрої (3 прожектора, 3 відеокамери, 4 вогнегасника), а також аптечку, світловідбиваючу фарбу, наліпки «Увага, ведеться відеоспостереження» тощо – задля облаштування у багатоквартирному будинку по вул. Харківській, 31 (що в мікрорайоні «Авіатор») системи, яка дозволить мешканцям «вартувати» громадській спокій та правопорядок.
Довідково:
Сусідська варта – підхід, що дозволяє підвищити рівень безпеки спільноти, будинку, двору, під’їзду, через активну позицію сусідів, турботу про свою територію та налагодження дієвої співпраці з місцевою владою та поліцією.
Основу сусідської варти становлять згуртовані мешканці будинку (території), що у співпраці з представниками поліції та органами влади й місцевого самоврядування сприяють підвищенню спільної безпеки. Умовно їх можна назвати «локальними осередками» з запобігання злочинності, які керуються відчуттям власної відповідальності за свою спільноту, ведуть злагоджену діяльність щодо поліпшення безпеки та благоустрою двору.
(З посібника «Сусідська варта», розробленого IREX у співпраці з Національною поліцією України в рамках проекту «Комунікаційна підтримка та залучення громадськості до реформ»).
Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.