В селах Рокитне та Станичне Нововодолазького району Харківської області розпочалася реалізація проекту «Безпечна громада».
Його впроваджують в рамках виконання Стратегії розвитку Харківської області до 2020 року. Суть проекту – створення безпечного середовища для будь-якої громади. Це і встановлення відеокамер на вулицях, і організація спільного громадського патрулювання. Вже є позитивні приклади такої діяльності в окремих селах Нововодолазьського району (зокрема, у с. Одринка). Також, подібні рішення успішно діють в містах Первомайський та Балаклія Харківської області.
Щоб показати жителям сіл Рокитне та Станичне переваги і функції програми «Безпечна громада», влітку там провели громадські слухання. Пояснили основні складові програми і власне роль жителів в її реалізації.
Голова Асоціації «Спілка робітників сфери безпеки», член Громадської ради при Харківській облдержадміністрації Володимир Косенко стверджує, що «Безпечна громада» може стати найважливішим проектом, який коли-небудь впроваджували на території району:
«Важливо не тільки захистити населення від злочинності, але й реагувати на інші безпекові проблеми. Наприклад, якщо раптом літній людині стане погано, потрібно швидко зреагувати і допомогти, переконатися, що все в порядку. Або миттєво виїхати на пожежу, яка спалахнула у віддаленій місцевості. Вчасно розчистити дорогу, щоб вранці у віддалене село хліб доїхав свіжим. Для всього цього в нагоді стануть системи відеоспостереження».
А для цього громаді, владі, поліції і жителям необхідний спеціальний програмно-апаратний комплекс. І потрібні гроші на камери відеоспостереження з розподілом відеопотоку, публічні тривожні кнопки, систему оповіщення тощо.
Тому представники проекту та місцевого самоуправління провели перемовини з кампанією «Укргазвидобуток», яка теж погодилася надати фінансову допомогу в реалізації «Безпечної громади» у селах Рокитне та Станичне.
За результатами пілотної роботи проекту у 2-х селах буде зроблено аналіз, та висновки щодо доцільності його масштабування на весь Нововодолазький район.
Нагадаємо, що у Нововодолазькому районі значну увагу приділяють питанням забезпечення публічної безпеки в громадах: тут діють 2 громадські формування з охорони громадського порядку, а в селі Одринка організовано місцевих «шерифів», які охороняють спокій односельців у вечірні й нічні години.
Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.