Студенти Харківського національного університету внутрішніх справ зацікавились проєктом «Шерифи для нових громад».
У Харківському національному університеті внутрішніх справ 13 лютого відбувся кінопоказ документального фільму «Українські шерифи». Стрічку представив Юрій Чумак – координатор проєкту «Шерифи для нових громад» у Харківській та Дніпропетровській областях», модератор пересувного кіноклубу медіа-просвіти Docudays UA «ДУМАй!».
Захід організований для студентів факультету №6 (права та масових комунікацій) Університету.
Як зауважила декан факультету Оксана Брусакова, в жодній країні поліцейські не в змозі самотужки ефективно забезпечувати публічний порядок без активної допомоги громадян. При цьому плідна співпраця передбачає зусилля як поліції, так і громади, і повинна бути інноваційною, відповідати запитам та викликам сучасного суспільства.
Майбутнім правоохоронцям, юристам, психологам та спеціалістам з фінансів і кібербезпеки Юрій Чумак нагадав, що зараз у новостворених об’єднаних територіальних громадах є можливість самостійно визначати пріоритети розвитку, при цьому приділяти більшу увагу громадській безпеці, поєднуючи зусилля поліції та різні моделі вирішення безпекових питань за участі цивільних.
Гість розповів, що безробітні теж можуть долучатися до охорони порядку через центри зайнятості й отримувати за це зарплатню. Такий вид громадських робіт офіційно називається - інспектор з інформування громадян щодо запобігання порушень громадського порядку. Це вигідно мешканцям населених пунктів: зменшується кількість дрібних злочинів, конфлікти вирішуються швидше. А якщо робота інспектора буде ефективною, його в подальшому можуть взяти на постійну роботу, призначити на посаду інспектора сільради (або ОТГ) з охорони правопорядку.
Саме такий спосіб обрано в селі Стара Збур’ївка Херсонської області, де двоє чоловіків за підтримки сільради взяли на себе функції охорони громадського порядку. Ним і присвячено фільм «Українські шерифи» (знятий Романом Бондарчуком у копродукції України, Латвії та Німеччини). Кіно навіть висувалося Україною на премію «Оскар» за найкращий фільм іноземною мовою.
По закінченні перегляду його учасники мали змогу поспілкуватися з правозахисником, обговорити фільм, задати питання щодо проєкту «Шерифи для нових громад».
Юрій Чумак поділився пам’ятками «Що таке громадське формування та як його зареєструвати», а також презентував заступнику декана факультета №6 Костянтину Свердліну книжку «Успішні практики безпеки. Український масштаб», випущену в рамках проєкту.
На думку Костянтина Свердліна, подібні заходи є напрочуд корисними для студентів вишу, адже дають нові знання та можливість розглянути певні правові питання під новим кутом зору.
До речі, саме на базі Харківського національного університету внутрішніх справ заплановано на найближчий час проведення презентації проєкту Національної поліції «Поліцейський офіцер громади» на регіональному рівні. А діяльність ПОГів теж є предметом дослідження команди «Шерифів для нових громад».
На фото Костянтин Свердлін заступник декана факультету №6 Харківського національного університету внутрішніх справ.
Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.