Безпека на півдні Херсонщини: соціальний аспект
04 — 07 — 2018
/Херсон
773
В'ячеслав Гусаков
В'ячеслав Гусаков
Автор
всі статті автора
 
Експерт Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов. Всі фото В'ячеслава Гусакова.

Чи може виступ гурту “Лісапетний батальон” у Чаплинці якось вплинути на ситуацію зі зміцненням безпеки у південних районах Херсонщини? Виявляється, може.

Під час представлення у Херсоні результатів дослідження “Попередження конфліктів у Південній Україні” експерт Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов розповів: у Чаплинці фахівці були здивовані з того, що місцеві мешканці сприйняли приїзд до них відомого гурту як свого роду “прорив блокади”. Бо відчували себе вкрай забутими людьми, які живуть там, куди через близькість окупованого Криму небезпечно приїздити. 

“Звичайно, - сказав Сергій Данилов, - сам по собі виступ гурту мало на що вплине. Але реакція мешканців Чаплинки, що побачили афіші і сприйняли це як значну подію, - маркер, вартий великої уваги. Турбота про моральний стан та настрої людей у районах, близьких до Криму, — одна з запорук попередження там громадських конфліктів, які для російських пропагандистів дуже потрібні як “ілюстративний матеріал”. А мешканці саме півдня Херсонщини перебувають у пригніченому моральному стані великою мірою і тому, що вважають себе майже забутими, обділеними увагою “великої землі”. Таку ситуацію треба негайно виправляти для зміцнення безпеки у регіоні”.

Дослідження “Попередження конфліктів у Південній Україні”, яке експерти провели у Скадовському, Каланчацькому, Чаплинському, Новотроїцькому та Генічеському районах мало своєю метою вивчення впливу соціальних чинників на безпеку на цих територіях.

Сергій Данилов зазначив, що соціально-економічний стан та загальний рівень безпеки на півдні Херсонщини — вкрай важливий чинник для безпеки держави у цілому.

“Вважається малоймовірним, - каже він, - що Росія почне наступ на Україну з території Криму, оскільки у цьому випадку вона не зможе ухилитися від відповідальності за свої дії, бо відкрито трактує територію Автономної республіки Крим як начебто свою, а адміністративний кордон між Херсонщиною і Кримом — як свій державний кордон. Але ці припущення надміру оптимістичні. Згадаємо ситуацію 2014 року в Криму. Там на тлі внутрішньої нестабільності спочатку виникли заворушення, інспіровані російською пропагандою, роздмухані і радикалізовані провокаторами; був створений кризовий стан, під прикриттям якого російські війська окупували півострів. Нестабільність на півдні Херсонщини може мати такі саме наслідки. І навпаки Росії не вдавалося окупувати території України, де нормально функціонували органи влади і ситуація або не сприяла радикальним проявам, або була такою, що вони не знаходили достатньої підтримки. Тому підтримання стабільності і високого рівня безпеки у південних районах Херсонщини — справа, вкрай важлива і для області, і для держави”.

Учасники заходу.

На презентації результатів дослідження, під час якого проводилися соціологічні опитування, експертні інтерв’ю і фокус-групи, було зазначено, що на безпеку у південній частині Херсонщини негативно впливають складна соціально-економічна ситуація, відтік робочої сили та потенційних лідерів громад через брак перспектив, проблеми із транспортним сполученням, непрозорість земельних відносин та пов’язані з цим конфлікти, низька якість адміністративних послуг і недостатня ефективність охорони правопорядку.

“Останнім часом, - сказав Сергій Данилов, - новим конфліктогенним чинником стала адміністративно-територіальна реформа і створення об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Цей процес пов’язаний з розподілом обмежених соціальних ресурсів, загостренням конкуренції (зокрема — між громадами різних населених пунктів), оскільки рішення, прийняті при здійсненні реформи, можуть визначити подальші перспективи розвитку відповідних поселень”.

За результатами досліджень, найбільш стурбовані криміногенною ситуацією на своїй території мешканці Чаплинського району.

“Це дивно, бо в районі ситуація зі злочинністю — не гірша, ніж середньостатистична по області”, - сказав з цього приводу Сергій Данилов.

Найбільш стурбовані такою небезпекою як можливе збройне вторгнення з боку РФ мешканці Скадовського і Генічеського районів. 

Учасники заходу.

Експерт зазначив, що впровадження у створених ОТГ та на інших територіях такої форми охорони правопорядку як громадські помічники правоохоронців (“шерифи”) може стати додатковим ресурсом для громади і піти їй на користь лише у одному випадку:

“Це стосується усіх громад, а в південній частині Херсонщини на це треба звертати особливу увагу. Служба “шерифів” ефективна і корисна лише тоді, коли вона — частина сильної і потужної громади, де у керівництві — порядні люди з гарними діловими якостями. Але “шерифи” навпаки можуть перетворитися на загрозу безпеці і на дестабілізуючий чинник. Така загроза є для слабких громад, де не дуже компетентне керівництво може спробувати звалити лише на “шерифів” вирішення певних безпекових питань.  “Шерифи” не можуть діяти на власний розсуд, підмінювати своїми рішеннями закон. В умовах майже повної відсутності нормативної бази, яка регламентує їх роботу, громадські правоохоронці мають працювати лише у зв’язці з керівництвом ОТГ або населеного пункту, а також з поліцією, бути важливою складовою системи, яка забезпечує безпеку на території.”

Психолог-конфліктолог Дмитро Звонок розповів ще про такий фактор, який теж суттєво впливає на безпеку, як самоідетифікація людей з точки зору їх майнового стану.

“На півдні Херсонщини, - каже вчений, - дійсно бідних людей не так багато. У районах, які ми досліджували, їх — 3 - 4 відсотки від загальної кількості населення. Ці люди переважно ведуть асоціальний або наближений до асоціального спосіб життя і переховуються від соціальних служб, не бажають отримувати допомогу, бо це накладає певні обов’язки. І водночас є чимало людей, які позиціонують себе як бідні, але насправді не є такими. Вони при тому, що непогано живуть, постійно скаржаться на нестачу грошей, здебільшого перебувають на обліку у Службі зайнятості, але не поспішають знайти постійну роботу. І їм це вигідно, зручно. Така ситуація непокоїть, і влада повинна звертати на неї увагу, створювати умови для збільшення кількості привабливих робочих місць з гідною зарплатою, а також сприяти розвитку малого та середнього бізнесу. Бо люди, які вдають з себе бідних, мали б бути ресурсом для формування середнього класу — людей з досить непоганим рівнем життя і розвиненим почуттям відповідальності. І для таких людей безпека на території, де вони живуть, - серед пріоритетів у системі цінностей. Цінності розвитку для них стають більш значущими, ніж цінності виживання. А розвиток без гарантованої безпеки неможливий”.

Втім, експерти, які проводили дослідження, зазначили, що є і певні позитивні моменти. Зокрема, рівень занепокоєння щодо безпеки на своїх територіях в усіх п’яти південних районах Херсонщини — однаковий і в чоловіків, і в жінок.

“Жінки, - пояснив Сергій Данилов, - більш чутливі до небезпеки, і коли вони більше переймаються цими питаннями, ніж чоловіки, треба бити тривогу. Під час нашого дослідження ми, на щастя, не побачили серед респондентів такої тенденції”.  

Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Немає коментарів
Тут поки немає коментарів. Ви можите бути першим
Залишити коментар згорнути
Залишити коментар
Читайте також
Штрафи домашнім кривдникам: досвід практиків, або Прогалини законодавства
20 — 12 — 2021
/Аналітичні статті
93
Штрафи домашнім кривдникам: досвід практиків, або Прогалини законодавства
Заборонні приписи, профілактичні бесіди з домашніми кривдниками фахівців соціальних служб та правоохоронців, штрафи та навіть…
докладніше
З січня 2022 року на Миколаївщині запрацює “Барнахус”
20 — 12 — 2021
/Миколаїв
135
З січня 2022 року на Миколаївщині запрацює “Барнахус”
У Миколаївській області презентували відкриття другого в Україні центру по роботі з дітьми, які постраждали від злочинів чи стали їх…
докладніше
Генічеськ: конструктивна співпраця “по гарячих слідах” у протидії домашньому насиллю
17 — 12 — 2021
/Херсон
163
Генічеськ: конструктивна співпраця “по гарячих слідах” у протидії…
Освітяни, профільні соціальні служби Генічеської територіальної громади та правоохоронці домовилися захищати інтереси та права дітей…
докладніше
Нова Водолага: «Коли навколо світло, лиходіям дуже незручно»
15 — 12 — 2021
/Харків
223
Нова Водолага: «Коли навколо світло, лиходіям дуже незручно»
За останні чотири роки у Нововодолазькій селищній громаді Харківської області я бував неодноразово. Влаштовував показ документальної…
докладніше
“Булер” у генічеській гімназії
13 — 12 — 2021
/Херсон
117
“Булер” у генічеській гімназії
Дев’ятикласники гімназії міста Генічеська дивилися та обговорювали документальну стрічку “Булер” й вчилися протистояти…
докладніше
«Шерифи» від центрів зайнятості: «червона зона» вносить свої корективи
01 — 12 — 2021
/Херсон
293
«Шерифи» від центрів зайнятості: «червона зона» вносить свої корективи
У 2021 році фінансовий внесок органів місцевого самоврядування Херсонщини у забезпечення громадських робіт за проєктом «Шерифи»…
докладніше
Коли тирану «сяє сонечко», та як порозумітися з поколінням Google
26 — 11 — 2021
/Херсон
256
Коли тирану «сяє сонечко», та як порозумітися з поколінням Google
Звідки «береться» булінг/кібербулінг? Як він проявляється? Що з цим робити? Й при чому тут домашнє насилля? Про це й не тільки…
докладніше
За що команди проєкту “Шерифи для нових громад” та кіноклубу Docudays UA отримали подяки від Херсонської ЗОШ №36
01 — 11 — 2021
/Херсон
191
За що команди проєкту “Шерифи для нових громад” та кіноклубу Docudays UA…
Педагоги херсонської школи №36 звернулися до координаторки проєкту “Шерифи для нових громад”, голови благодійного фонду…
докладніше
На Херсонщині приступив до виконання обов'язків перший поліцейський офіцер громади
28 — 10 — 2021
/Херсон
398
На Херсонщині приступив до виконання обов'язків перший поліцейський офіцер…
У Хрестівській територіальній громаді Херсонщини почав працювати перший в області поліцейський офіцер громади, ним став Ігор…
докладніше
всі новини
youtube facebook