Як дільничний офіцер та інспектор Раденської сільради зненацька стали «гарантами»
09 — 10 — 2020
/Херсон
328
Ірина Ухваріна
Ірина Ухваріна
Автор
всі статті автора

Інспектор з охорони правопорядку Раденської сільради Олешківського району Херсонської області Микола Ракша та місцевий дільничний офіцер поліції Едуард Філіппов раптом майже одночасно стали отримувати з банку попередження, що у них велика заборгованість за кредитом, хоча жодної позики ніде не брали.

Інспектор з охорони правопорядку Раденської сільради Олешківського району Херсонської області, начальник місцевого опорного пункту та керівник громадського формування “Титан” Микола Олексійович Ракша

- А в банку кажуть, що видавали кредит якомусь Сергію*, а той вказав мене з дільничним його поручителями, гарантами, – з посмішкою розповідає ту детективну історію Микола Ракша. – Сергій проценти не платить, бо безробітний, тож тепер ми з Едуардом маємо за нього заборгованість гасити! Я тим банкірам пояснюю, що ми ні за кого не ручалися, а вони наполягають, - адже чоловік вказав наші особисті номери телефонів. Мовляв, як він міг їх дізнатися без нашої згоди? А що дізнаватися? Наші контакти, як то кажуть, у вільному доступі, – на дверях опорного пункту в сільраді написані!

Микола Ракша – корінний раденський житель. Після служби в армії деякий час працював водієм сільгоспхімії, сільгосптехніки. А у буремні дев’яності, коли міліція не справлялася зі злочинністю, тодішня голова сільради Олена Іванчан запропонувала Ракші стати начальником опорного пункту. За цей час міліція стала поліцією, на території змінилося вже зо два десятки дільничних офіцерів, а пан Микола всі тридцять років продовжує дбати в рідному селі про безпеку та порядок.

- Найдовше пропрацював разом із дільничним Станіславом Коротуном, років п’ятнадцять, - розповідає інспектор. – Багато чому в нього навчився. Але він вийшов на пенсію і, на жаль, уже помер. А після нього… Ото як почали хлопчики їхати молоді, - той півроку, той - місяць. Тільки начебто вивчив дільницю, а тут раз - і приходить прощатися, каже, що перекинули на іншу територію. Не розумію, для чого їх перекидають так?

Робочий день пана Ракші починається о 8 годині. Спочатку заїжджає на ринок, бо зранку майже все населення скупчується саме там. Адже місцеві живуть переважно «з землі» - виростили врожай, продали та на тому й заробили. Розмовляє про життя, про здоров’я, водночас дізнається, у кого що трапилося, яка проблема, та допомагає ті проблеми вирішити.

Місцевий житель Олег Григор’єв: Чи знаю я Миколу Ракшу? Ще б пак, він же ж наш шериф!

Потім – на «п’ятихвилинку» до секретаря і до голови сільради. Там отримує завдання – з благоустрою, щоб сміття, бур'яну коло дворів не було; відвідати з головою опікунської ради неблагонадійні родини; надати комусь адресну допомогу або розвезти призовникам повістки в армію.

- Потім іду в опорний пункт, - ділиться Микола Олексійович. – На прийом громадян. Люди приходять з різними заявами. Якщо дільничного там немає, а справа адміністративного порядку, то розбираємося на місці. Якщо кримінального, то я або виходжу на зв’язок з дільничним, або направляю людину до райвідділу поліції в Олешки. Ну, й обов’язково, це моя основна робота, - допомагаю дільничному офіцеру поліції. Якщо в мене є якась інформація, наприклад, про крадіжку, я йому доповідаю і ми працюємо.

Нинішній дільничний офіцер, старший лейтенант поліції Едуард Філіппов працює на території Раденської сільради близько двох років. Також він обслуговує ще декілька населених пунктів, зокрема, села Поди, Костогризове та Козачі Лагері.

Старший лейтенант поліції, дільничний офіцер Олешківського відділення поліції ГУНП в Херсонській області Едуард Філіппов

За словами Едуарда Філіппова, криміногенна ситуація в Раденську спокійна. Найбільші проблеми – насилля в сім’ї та дорожньо-транспортні пригоди.

З домашніми кривдниками спочатку Микола Ракша сам розбирається. А вже коли людина не дослухається, тоді долучається дільничний – складає протоколи, порушує кримінальну справу.

Інша проблема пов’язана з трасою міжнародного значення (М-14), яка пролягає через село. Рух транспорту тут дуже жвавий, часто трапляються аварії. У вересні, наприклад, загинуло декілька людей. Інспектор сільради зазвичай першим прибуває на місце події. І каже, що в більшості випадків водії не винні, бо п’яні люди вешталися по трасі вночі. Взагалі-то в селі мало хто алкоголем зловживає, однак серед заробітчан, які працюють тут на полях, різні люди бувають.

Крім того, місцеві підлітки норовлять тією трасою теж «проскочити» на скутері або на велосипеді до школи, бо так швидше, ніж сільськими вулицями. Тому Микола Ракша майже щотижня відвідує школу, нагадує про небезпеку, про правила дорожнього руху, проводить профілактичні бесіди і з батьками.

Перевірка умов життя п’яти дітей у родині, що поки перебуває в скрутному становищі.

Втім, крадіжки теж трапляються. Так, буквально напередодні нашого інтерв’ю, у місцевого жителя вранці «зникли» велосипед і мобільний телефон. Однак уже ввечері чоловікові повернули вкрадене. Едуард Філіппов пояснює, як вдалося так швидко розкрити злочин:

- Чоловік звернувся за допомогою до мого помічника, Миколи Ракші. Той одразу мені зателефонував і повідомив про кримінальну подію. Коли я під’їхав, Ракша вже з’ясував, що до цього може бути причетна родичка постраждалого, яка гостювала в нього декілька діб. Потім ми з’ясували можливі місця перебування тієї жінки та знайшли її п’яною в іншому селі Голопристанського району. Під час спілкування вона зізналася у скоєному та вказала, де можуть бути викрадені речі. Жінка продала велосипед та мобільний телефон знайомому, а отриманні гроші пропила. Ми вилучили вкрадені речі та повернули власнику.

До речі, декілька років тому Миколу Ракшу нагороджено медаллю Міністерства внутрішніх справ за пильність та затримання злочинця. Інспектор каже, що той випадок був для нього найскладнішим за весь час роботи начальником опорного пункту та добровільним помічником дільничного.

- Це вночі було, – згадує Микола Ракша. – Їду по трасі, дивлюся, іде узбіччям якийсь чоловік, не тутешній. І притримує щось таке об'ємне під курткою, згорток якийсь. Я його зупинив, кажу: покажіть мені свій паспорт. А сам на куртку його дивлюся, що ж там. Він згорток кидає і – тікати від мене по трасі. Біг за ним аж за село, за кладовище, ледве догнав. Коротше, збив з ніг. Однією рукою його тримаю, а іншою телефоную дільничному, мовляв, бігом до мене, на допомогу. Приїхали й дільничний, й опергрупа. У чоловіка кишені були повними мобілок, а в кинутому згортку - відеомагнітофон. Виявилося, він тоді у нас в Раденську будинок обікрав. Власник того будинку зранку до мене приходив, казав, що то його обікрали, дякував. Ну, а потім мені за це медаль дали.

Високо оцінюють роботу інспектора і в сільраді. Секретар виконкому Наталія Нечай каже, що такі люди дуже потрібні, і це дуже актуально в наш час:

Секретар виконкому Наталія Нечай.

- Дільничний у нас є, але один на багато сіл, тому помічники йому потрібні. Микола Ракша цілодобово на місці працює, усе населення знає, характеристики людям може надавати і завжди допомагає нашій поліції. Ну, і є дуже багато іншої роботи, наприклад, конфлікти через земельні відносини вирішує, з різними комісіями виїжджає, слідкує, щоб був порядок на вулиці. У нас різні заходи проходять, скупчення людей, - він завжди присутній. Людина дуже активна. І я вважаю, потрібно, щоб у кожній сільраді була така людина, яка забезпечує правопорядок.

На наше питання до пана Ракші, а що ж з тим Сергієм, який виставив його з дільничним гарантами повернення кредиту, Микола Олексійович розсміявся:

- Та все з ним нормально. Що з нього «взяти»? Родина багатодітна, діти ще маленькі, дружина знову в декреті. Домовилися з місцевим фермером, щоб його взяли на роботу, і тепер слідкуємо, щоб працював та розрахувався з боргами.

*Ім’я змінено

Фото Павла Мамонтова

Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Немає коментарів
Тут поки немає коментарів. Ви можите бути першим
Залишити коментар згорнути
Залишити коментар
Читайте також
Поліцейські офіцери громад Миколаївщини: керівники райвідділів перестали вітатися
30 — 11 — 2020
/Миколаїв
46
Поліцейські офіцери громад Миколаївщини: керівники райвідділів перестали…
На Миколаївщині працює вже п’ять поліцейських офіцерів громад, ще два проходять навчання на ПОГів у Харкові. Учасники семінару…
докладніше
Чому в селі Цибулеве на стовпах з'явилися “світлячки”
26 — 11 — 2020
/Естонія
133
Чому в селі Цибулеве на стовпах з'явилися “світлячки”
Директорка Агенції сталого розвитку "Хмарочос" Ірина Ткаченко з Кропивницького побувала в Естонії, де її дуже вразили безпекові…
докладніше
“Живі радари” Монреаля
26 — 11 — 2020
/Канада
148
“Живі радари” Монреаля
У Канаді по вулицях поряд зі школами ходять “живі радари”, а популярні рок-групи допомагають формувати в молоді культурну…
докладніше
У Дніпропетровській та Харківській областях штати дільничних поліцейських укомплектовані (майже)
24 — 11 — 2020
/Дніпро
181
У Дніпропетровській та Харківській областях штати дільничних поліцейських…
Регулярно стикаючись із тим, що громадяни, в особливості – жителі віддалених сіл і містечок, нарікають на те, що рідко бачать своїх…
докладніше
Доброчесні прокурори зі статками на мільйон
24 — 11 — 2020
/Хмельницький
199
Доброчесні прокурори зі статками на мільйон
Координаторка проєкту “Шерифи для нових громад” у Хмельницькій області, адвокатка Вікторія Ільчишена, ставши членом кадрової…
докладніше
Як наша стаття допомогла зберегти громадське формування
12 — 11 — 2020
/Дніпро
162
Як наша стаття допомогла зберегти громадське формування
Через помилку працівника поліції, ледь не припинило існування громадське формування з охорони громадського порядку «Безпечне…
докладніше
Відповідальний за вісім тисяч людей
05 — 11 — 2020
/Херсон
335
Відповідальний за вісім тисяч людей
Жителям сіл Станіславської об'єднаної територіальної громади* в останні роки “не щастить” з дільничними офіцерами поліції. Тож…
докладніше
Безпекові програми Харківщини: «перші ластівки»
02 — 11 — 2020
/Аналітичні статті
236
Безпекові програми Харківщини: «перші ластівки»
У Харківській області до 25 жовтня 2020 року було створено 23 об’єднані територіальні громади (ОТГ). Таким чином завершується реформа…
докладніше
Чи вплинуть результати виборів на охорону правопорядку в селі
29 — 10 — 2020
/Херсон
277
Чи вплинуть результати виборів на охорону правопорядку в селі
У Зеленопідської об'єднаної територіальної громади давно немає резонансних злочинів. Найбільша проблема - дефіцит питної води. Місцеві…
докладніше
всі новини
youtube facebook