Свідоцтво про право на спадщину надає право володіти та розпоряджатися майном, яке людина отримує у спадок. Цей документ засвідчує, що право власності перейшло від спадкодавця до спадкоємців.
Є два типи успадкування: за заповітом і за законом. Розбираємо їх особливості.
Спадкоємці, які претендують на спадок, мають подати заяву до нотаріуса. Той перевіряє, чи мають вони право на успадкування.
Спадкоємці отримують майно в порядку черговості – від найближчої рідні до дальшої. Кожна наступна черга спадкоємців отримує право на спадкування, якщо:
– немає спадкоємців попередньої черги;
– спадкоємців попередньої черги усунуто від права на спадок;
– спадкоємці попередньої черги не прийняли спадщину або відмовилися від неї.
Свідоцтво видають через шість місяців із дня відкриття спадщини нотаріусом. Але є винятки, прописані в статтях 1270 та 1276 Цивільного кодексу України.
Йдеться про особу з-поміж родичів не першої черги спадкоємців. Ця людина матиме право на спадок, якщо ближчі родичі не приймуть або відмовляться від нього. Закон передбачає, що після відмови інших спадкоємців ця особа має три місяці для оформлення спадщини.
Якщо спадкоємець, який мав отримати майно, помер і не встиг прийняти спадщину, то право на успадкування переходить до його нащадків та родичів. Вони повинні оформити папери протягом того часу, що залишився в межах шести місяців. Але цей термін буде не менш як три місяці.
Свідоцтво видають, якщо в спадковій справі є всі необхідні документи.
Нотаріус перевіряє:
– факт смерті спадкодавця;
– час і місце відкриття спадщини;
– наявність підстав для успадкування за законом;
– прийняття спадкоємцем спадщини у законний спосіб;
– склад спадкового майна.
Спадкоємці мають надати документи, які підтверджують ці факти. Якщо в них немає необхідних доказів, нотаріус роз’яснює, як це питання можна вирішити в судовому порядку.
Власне, видача свідоцтва не обмежена строками. Один примірник цього документа залишається в матеріалах справи.
При оформленні спадщини за заповітом нотаріус має перевірити, чи внесений заповіт у Спадковий реєстр, чи був він чинним на момент смерті заповідача. Якщо заповіт не відповідає вимогам закону, нотаріус його не приймає.
Коли заповіт визнають недійсним, успадкування відбувається за законом.
Нотаріус має обов’язково з’ясувати, чи є спадкоємці, які мають право на обов’язкову частку в спадщині. Це малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова чи вдівець, непрацездатні батьки – вони успадковують, незалежно від змісту заповіту, половину тієї частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом.
Таким спадкоємцям нотаріус видає свідоцтво на спадщину за законом. А спадкоємцеві за заповітом – свідоцтво на спадщину за заповітом.
У мирний час свідоцтво на спадщину видають через шість місяців після її відкриття (спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою). В умовах воєнного стану – після закінчення строку для прийняття спадщини. Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану"
В умовах воєнного стану заборонено видавати свідоцтво на спадщину, якщо справа не внесена в Спадковий реєстр.
Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна онлайн:
За телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Телеграм, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.
Електронна адреса: FMZ_pravo@ukr.net або чат-бот на сайті.
P.S. Проєкт "Громадські центри права в Україні" реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.
Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.