Крім звичайних аліментів, законодавство України покладає на батьків обов’язок додаткових витрат на дитину. Це передбачає стаття 185 Сімейного кодексу України.
Це витрати, викликані особливими обставинами – розвитком здібностей дитини, хворобою тощо. Перелік не є вичерпним і встановлюється індивідуально в кожному випадку. Сюди входять усі потреби дитини, які не покривають аліменти.
Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або оплачуватися за фактом: разово, періодично або постійно.
Розмір додаткових витрат визначають у твердій грошовій сумі, залежно від передбачуваних або фактичних видатків на дитину. Враховується матеріальне та сімейне становище батьків, інші інтереси й обставини, що мають істотне значення.
Якщо статки батьків не дозволяють забезпечити повну оплату додаткових витрат, вони можуть бути компенсовані частково.
У якій формі батьки можуть долучатися до оплати додаткових витрат на дитину:
– укласти угоду про оплату додаткових витрат – якщо їх розмір у 20 і більше разів перевищує розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, тобто коли витрати сягають понад 340 гривень. Угоду укладають письмово й нотаріально посвідчують;
– у разі спору між батьками розмір участі одного з них у додаткових витратах визначає суд.
Позивачу слід обов’язково надати докази, на яких ґрунтуються його вимоги:
- документи, які свідчать про витрати на придбання спеціальних інструментів для розвитку здібностей дитини. Наприклад, музичного інструменту або спортивного спорядження;
- витрати на навчання дитини в платному закладі, на заняття в музичних, мистецьких або спортивних закладах, на додаткові заняття;
- висновки медико-соціальної експертної комісії (МСЕК), довідки медичних закладів та інші документи, що підтверджують стан здоров’я дитини – хворобу, каліцтво. А також свідчать про необхідність додаткових витрат на лікування: придбання препаратів, спеціальний медичний догляд, санаторно-курортне лікування.
Розмір додаткових витрат на дитину треба підтвердити документами. Позивачів у справах про їх стягнення звільняють від сплати судового збору в усіх інстанціях.
Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна онлайн:
За телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Телеграм, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.
Електронна адреса: FMZ_pravo@ukr.net або чат-бот на сайті.
P.S. Проєкт "Громадські центри права в Україні" реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.
Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.