Після вторгнення росіян і початку повномасштабної війни чимало українців вимушено подалися за кордон. Тож деякі подружжя опинилися в розлуці. А згодом у взаєминах між донедавна рідними людьми пролягла глибока прірва. І вони вирішили розлучитися. Але як це зробити, коли чоловік чи дружина за кордоном?
Юристи визначили кроки, які для цього необхідно зробити.
1. Ті, що перебувають в Україні, мають звернутися із заявою про розірвання шлюбу до українського відділу реєстрації актів цивільного стану. Подати заяву можна й онлайн, за допомогою державного ресурсу dracs.minjust.gov.ua. Але для завершення процедури подружжю все одно доведеться відвідати відділ РАЦС офлайн.
2. Ті, що за кордоном, можуть написати таку ж заяву в найближчій консульській установі України. Зразок заяви надають на місці. Із собою треба мати паспорти, ідентифікаційні коди та оригінал свідоцтва про шлюб.
Такий спосіб можуть застосувати українці, у яких немає неповнолітніх дітей і на момент подачі заяви дружина не вагітна. Для цього їм необхідно мати паспорти, ідентифікаційні коди та оригінали свідоцтва про шлюб.
Але коли в подружжя є діти, або хтось – чоловік чи дружина – проти розлучення, доведеться діяти в судовому порядку на території України. Тож тим, хто за кордоном, доведеться повернутися на Батьківщину або ж знайти адвоката, який подасть позов та захистить інтереси в суді.
Для цього один із подружжя або адвокат подає до суду наступні документи:
Зараз є можливість подати позов та брати участь у судових засіданнях дистанційно через електронний суд https://id.court.gov.ua/.
Важливо знати, якщо дружина вагітна або після народження дитини ще не минув рік розірвання шлюбу без згоди чи зі згодою неможливе. Тут залишається тільки чекати. Навіть у тому випадку, якщо дитина, на жаль, померла, або ж дружина втратила дитину під час вагітності, повинен минути рік, щоби подружжя могло подати позовну заяву.
Судовий збір у 2022 році складає 0,4 відсотка від прожиткового мінімуму. Цей платіж вноситься позивачем. Квитанція про сплату судового збору додається до позовної заяви.
Якщо потрібний вам суд не працює, то на сайті Верховного Суду https://supreme.court.gov.ua/supreme/gromadyanam/terutor_pidsudnist/ ви можете дізнатися, який найближчий суд виконує його функції.
Тяганина і клопоти з розлученням можуть минути швидко й легко, а можуть затягнутися і надовго. Бо через війну робота українських судів та РАЦСів дуже ускладнилася.
Проєкт "Громадські центри права в Україні" реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.
Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.