Як знищують обстрілами сад підприємця з селища Велетенського
19 — 02 — 2024
/Херсон
504
Ірина Ухваріна
Ірина Ухваріна
Автор
всі статті автора

Російські війська спочатку замінували, а після втечі з правобережжя Херсонщини знищують обстрілами сад підприємця Сергія Ковальчука з селища Велетенського Білозерської громади. Багато дерев вже вщент розтрощені снарядами та вибуховими хвилями, вони ніколи не дадуть врожаю.


Підприємець Сергій Ковальчук з селища Велетенського Білозерської громади.

Сергій Віталійович Ковальчук почав займатися садівництвом після власного весілля у 2005 році. До цього був моряком. Але дружина вмовила його осісти на землі. Тесть був агрономом у місцевому садовому господарстві, тож чоловік пішов працювати разом з ним.

Починав з робітника, потім працював бригадиром, потім – агрономом.

У 2014 році родина отримала пай.

Мій дід займався садівництвом після Другої світової війни, – ділиться Сергій Віталійович. – Його сад був якраз там, де наш пай. Ми вирішили теж вирощувати там фрукти.

Тепер тут ростуть черешні, абрикоси, персики, сливи – загалом було п'ять тисяч дерев. Цей сад, за словами пана Ковальчука, врятував його від окупантів:

Коли вони тільки заходили в Велетенське, то у нас одразу клич такий пройшов  – орки в селі. Дружина мене одразу в машину і в садок привезла, він у нас, так би мовити, віддалік. Усю окупацію там з ранку до вечора щось робив, додому крадькома повертався лише переночувати. Божою милістю нас лихо минуло. А хлопців наших тут… І зуби вибивали, і “на підвал” забирали.

Місцеве агропідприємство, як розповідає Сергій Віталійович, росіяни захопили. Його тодішній директор (перед деокупацією регіону втік разом з ворогом на лівобережжя) виявився колаборантом.

Зараз частина паю пана Сергія заросла бур’яном, а впорядкована частина – у “лисинах” між деревами від вибухів. У заростях трави можуть ховатися міни, які окупанти залишили перед втечею. Зокрема, один з місцевих жителів підірвався, коли збирав у посадці сухостій для опалення домівки. А голі місцини в садку – наслідки обстрілів.

За словами господаря, “конкретно прилітало” вже тричі. Найбільше постраждала ділянка з молодими саджанцями черешні.

Цей сад у нашій родині 2018 року посадки, – пояснює Сергій Віталійович. – Карликова підщепа черешні. Це слаборосла підщепа, яка дає змогу більш інтенсивно, густо, садити  дерева. Саджанці родом із Бахмута. Це, будемо казати, батьківщина усіх тих дерев, які ростуть у нас переважно в агрофірмі Білозерській. І які радують усіх своїми смачними фруктами. Щоб рослина “дозріла” для плодоношення, треба п’ять років. Тобто наступного року ми з цих черешень вже збирали б перший врожай…


Пошкоджені дерева.

Але російські військові обстрілювали й інші ділянки господарства. Особливо інтенсивно снаряди літали під час збору врожаю – з червня й до кінця вересня цього року, коли на території працювала не лише родина Ковальчуків, а й сезонні робітники.

Щоб тут жити й працювати, вибачте за те, що скажу, треба бути зі сталевими яйцями, – каже підприємець. – Заходили у сад з Божою молитвою, збирали врожай швиденько і розбігалися. “Свистіло” над нами все літо. Страшно було. Падали на землю, хоча це могло й не врятувати. Слава Богу, сезон пройшов. Тепер сюди менше гатять. А те, що сюди прильоти були, то це так, як кажуть, звикли. А якщо повернутися в село, то там без сліз не глянеш, що робиться.


Сергій у саду.

P.S. Проєкт "Громадські центри права в Україні" реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Немає коментарів
Тут поки немає коментарів. Ви можите бути першим
Залишити коментар згорнути
Залишити коментар
Читайте також
Як постраждало від російських обстрілів подружжя пенсіонерів на Херсонщині
24 — 02 — 2024
/Херсон
1736
Як постраждало від російських обстрілів подружжя пенсіонерів на Херсонщині
Ольга та Анатолій Бородавченки – мешканці одного з сіл на півночі Херсонщини, подружжя пенсіонерів. Їхнє життя  докорінно…
докладніше
Проблеми та виклики Нововоронцовської громади
24 — 02 — 2024
/Херсон
1694
Проблеми та виклики Нововоронцовської громади
Нововоронцовська територіальна громада розташована в Бериславському районі Херсонської області на березі вже колишнього Каховського…
докладніше
Пів року у трьох російських катівнях і 9 місяців на лівобережжі
23 — 02 — 2024
/Херсон
1441
Пів року у трьох російських катівнях і 9 місяців на лівобережжі
Він перетнув кордон України ще в грудні 2023 року, але лише на початку 2024-го заявив про своє повернення постом у фейсбуці: «Нарешті…
докладніше
всі новини
youtube facebook

You are using an unknown browser!
The site may not work properly.

Wezom Agency for System Internet Solutions
×
Close menu