Діти до 18 років мають право на тимчасову державну допомогу, якщо їхні батьки не платять аліментів – не мають можливості або їхнє місце проживання невідоме.
Таку допомогу призначають, коли:
– відомості про одного з батьків внесені до Єдиного реєстру боржників – він/вона не платить аліменти на дитину;
– щодо одного з батьків відкрите кримінальне провадження, він/вона перебуває на примусовому лікуванні, у в'язниці, його/її визнано недієздатним/ою. А також, коли проходить строкову військову службу;
– місце проживання та перебування одного з батьків не встановлено.
Для отримання допомоги необхідно звернутися до підрозділів соцзахисту в райдержадміністрації, або до виконавчих органів місцевих рад чи до Центру надання адміністративних послуг.
Необхідно надати такі документи:
– заяву;
– копію свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу);
– декларацію про доходи та майновий стан. Її заповнюють на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї;
– рішення суду (виконавчий лист) про стягнення аліментів на дитину (за потреби);
– довідку про кримінальне провадження щодо одного з батьків, його/її перебування на примусовому лікуванні, у тюрмі, визнання недієздатним, перебування на строковій військовій службі (за потреби);
– довідку державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів протягом шести місяців до звернення. Це також може бути заява одного з батьків про неотримання аліментів (за потреби);
– повідомлення органу внутрішніх справ про те, що місце перебування одного з батьків дитини не встановлено (за потреби).
Розмір тимчасової допомоги розраховують як різницю між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку й середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. У 2023 році прожитковий мінімум для дітей до 6 років становить 2 272 гривні. Для дітей від 6 до 18 років — 2 833 гривні.
В умовах війни виплату раніше призначеної допомоги продовжують на період воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування без звернення особи. Виплату не зупиняють, навіть якщо отримувач пропустив строк її перегляду.
Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна онлайн:
За телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Телеграм, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.
Електронна адреса: FMZ_pravo@ukr.net або чат-бот на сайті.
P.S. Проєкт "Громадські центри права в Україні" реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.
Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.