Моя зброя - мої очі
21 — 08 — 2020
/Херсон
1370
Ірина Ухваріна
Ірина Ухваріна
Автор
всі статті автора

Неоніла Валеріївна Кудревська - інспектор з охорони правопорядку Великокопанівської громадиФото, відео Ірини Ухваріної

Село Великі Копані на Херсонщині з точки зору поліції дуже складне та небезпечне. Однак за статистикою кількість правопорушень - не вище середнього рівня. Бо, як каже заступник начальника відділу дільничних офіцерів поліції Управління превентивної діяльності ГУНП у Херсонській області підполковник поліції Андрій Хурса, - тут є Неоніла Валеріївна Кудревська, яка дивовижним чином “тримає ситуацію під контролем”.

Така репутація в села склалася ось чому. На його території розташований найбільший на півдні України оптовий ринок “Нежданна”. Починаючи з ранньої весни і до пізньої осені, аграрії області звозять сюди овочі та фрукти, а потім урожай “розїжджається” по всіх інших регіонах. Сюди ж на тимчасові заробітки люди прибувають звідусіль. І більша половина заробітчан, як тут кажуть, неблагонадійні. Тобто, безхатьки; без документів; раніше засуджені; люди, що наразі ховаються від правосуддя або перебувають на обліку в службі пробації та втекли з місця реєстрації; хтось переховується від призову в армію; є залежні від алкоголю або наркотиків; підлітки тікають сюди з неблагополучних сімей.

Автівки та люди снують нескінченним потоком

Узимку ринок затихає. Але приїжджі заробітчани залишаються без роботи, без грошей. Тож починають пиячити та красти. Отже, криміногенна ситуація тут не з простих. А дільничний офіцер поліції - один, і обслуговує він 7 сіл району. До того ж офіцерів дуже часто міняють, - щороку, а то й частіше. Вони просто фізично не встигають займатися профілактикою.

Робота як покликання

Голова Великокопанівської об'єднаної територіальної громади Валентина Костенко каже, що доволі довго шукала відповідальну людину до штату сільради, щоб та постійно перебувала в селі й пильнувала за порядком. Перебирала різні варіанти, але серед місцевих знайти підходящу кандидатуру виявилося складно. У той же час чула дуже багато гарних відгуків про роботу помічниці дільничного, інспектора з охорони правопорядку Неоніли Кудревської з сусіднього села Виноградового.

- Тож запропонувала їй переїхати до нас, пообіцяла набагато складнішу роботу, але одночасно - будинок та більшу зарплатню. І Валеріївна погодилася, - посміхається голова громади.

У громаді раніше був лише опорний пункт поліції, а нещодавно відкрили поліцейську станцію, де є всі умови для роботи та відпочинку і дільничного, і групи швидкого реагування, і інспектора з охорони правопорядку.

До того, як стати “шерифом”, Неоніла Валеріївна у Виноградовому де тільки не працювала: і на виробництві макаронів, і лаборантом на фермі, і завгоспом у будинку культури.

- От саме в будинку культури я познайомилися з правоохоронною роботою і зрозуміла, що бачу себе саме в цій справі. Відчула, що зможу допомагати людям, і я хочу цього, - ділиться Неоніла Кудревська.

Добровільним помічником дільничного та інспектором з охорони правопорядку сільради Неоніла Валеріївна 12 років працювала у Виноградовому, а останні чотири роки - у Великих Копанях. І більша частина її роботи - невидима.

- Чому люди переважно звертаються до таких, як ми, а не до поліції?, - резюмує Неоніла Валеріївна. - Бо не хочуть, щоб це “йшло далі”, фіксувалося в документах, протоколах. Щоб інформація залишилася в їх сім’ях - чи то проблеми з дітьми, чи з сусідами, чи з чоловіком, чи з дружиною. Якщо людина вже звертається - це крик душі, їй потрібна допомога. І майже завжди говорить: “Я ж надіюся, що нікому не скажете?”. Так. Я не розповідаю навіть у сільській раді, хто до мене прийшов і про що ми говорили. І якщо людина скаржиться, то це ще не означає, що вже є винуватець. Треба йти і все з’ясовувати, розібратися в ситуації. Бувають випадки, коли людина прийшла начебто за допомогою, щоб на когось поскаржитися, а насправді “постраждалий” того “кривдника” спеціально пригнічує, аби ще більше його контролювати і тиснути... Цього немає на папері. Це і є профілактика, і її практично не видно. Щоб виконувати таку роботу, потрібно, щоб було щось у душі. Коли приходжу додому, просто падаю з ніг, адже кожну ситуацію доводиться пропускати через себе, і це надто важко. Коли щось не вдається, руки опускаються . Але коли є гарний результат, то хочеться “літати” і працювати далі.

На прохання команди “Шерифи для нових громад” Неоніла Кудревська попросила своїх підопічних розповісти, на умовах анонімності, про її роботу.

Багато хто відмовився, бо не довіряє стороннім людям. Втім, пані Тетяна* погодилася поділитися своєю історією.

Вона одружена більше 35 років і досі дуже кохає свого чоловіка. Разом здолали багато життєвих перипетій, пройшли, як то кажуть, “Крим, Рим, та мідні труби”. Але, відколи діти виросли та роз'їхалися по інших містах, чоловік почав періодично заглядати в чарку. А в такому стані, поки не доводив свою кохану до сліз та нервового зриву, не заспокоювався. Жінка не зверталася до поліції, не хотіла плямувати авторитет родини, “виносити сміття з хати”. Але й жити далі так теж уже не мала сил, думала про розлучення.

- І тут на роботі почула, що з'явилася в селі така Валеріївна, до якої можна звертатися з будь-чого: порадить, допоможе, і поголос по селу про твої проблеми не піде. І я наважилася. Вона все вислуховувала, консультувала, а потім, начебто випадково, зустрічалася з моїм чоловіком, говорила з ним. Досі не розумію, як це їй вдалося, але ось уже два роки - ми знову щаслива родина. І ніхто (навіть найближчі) не знає, яку прірву подолали.

А хто ти така?

Крім того, пані Неоніла організує похорони безхатченків, разом з соціальними працівниками вилучає дітей із неблагополучних сімей (якщо батьки не виправляються), виїздить на конфлікти та бійки, допомагає повернути борги в магазини (адже влітку у людей гроші є, а взимку товари беруть у борг - така специфіка сільського життя), охороняє чистоту та порядок.

На питання, чи не буває страшно, пані Неоніла щиро зізналася:

- Буває. Часто в парку збираються компанії, як нап'ються, починають сваритися. До них підходиш, а вони реагують бурхливо. Доводиться заспокоювати та відправляти по домівках. З лікарні якось зверталися. У них був безхатько, який бешкетував, погрожував вікна побити. Я прийшла, а він з ножем. Коли суворо поставила запитання, то почав виправдовуватися, що то він кавун різав. Обійшлося. Я за характером така, якщо до мене прибігла людина і кричить: “Ой, Боже, допоможіть!” - іду. А потім, коли вже виходжу, розумію, що в цій ситуації могла постраждати і я. А в мене ж також є діти й онуки, не дай Боже, щось би зі мною сталося.

У парку полюбляють відпочивати і дорослі, і малеча.

Інспектор з охорони правопорядку Великокопанівської сільради говорить, що з 2016 року стало важче працювати. До того часу вона, як помічник дільничного, мала набагато більше прав, офіційне посвідчення, спеціальний значок.

- Це все скасовано, - пояснює пані Неоніла. - А статусу члена громадського формування в нашій роботі замало. Я підходжу, навіть у формі, до людини з зауваженнями, а вона питає: “А хто ти така?” І що я покажу? Посвідчення інспектора сільради, посвідчення члена громадського формування? І що? Люді зараз навчені, недовірливі, іноді агресивні. Так що моя зброя наразі - лише мої очі.

* Ім'я змінено.

Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Немає коментарів
Тут поки немає коментарів. Ви можите бути першим
Залишити коментар згорнути
Залишити коментар
Читайте також
Штрафи домашнім кривдникам: досвід практиків, або Прогалини законодавства
20 — 12 — 2021
/Аналітичні статті
94
Штрафи домашнім кривдникам: досвід практиків, або Прогалини законодавства
Заборонні приписи, профілактичні бесіди з домашніми кривдниками фахівців соціальних служб та правоохоронців, штрафи та навіть…
докладніше
З січня 2022 року на Миколаївщині запрацює “Барнахус”
20 — 12 — 2021
/Миколаїв
136
З січня 2022 року на Миколаївщині запрацює “Барнахус”
У Миколаївській області презентували відкриття другого в Україні центру по роботі з дітьми, які постраждали від злочинів чи стали їх…
докладніше
Генічеськ: конструктивна співпраця “по гарячих слідах” у протидії домашньому насиллю
17 — 12 — 2021
/Херсон
164
Генічеськ: конструктивна співпраця “по гарячих слідах” у протидії…
Освітяни, профільні соціальні служби Генічеської територіальної громади та правоохоронці домовилися захищати інтереси та права дітей…
докладніше
Нова Водолага: «Коли навколо світло, лиходіям дуже незручно»
15 — 12 — 2021
/Харків
224
Нова Водолага: «Коли навколо світло, лиходіям дуже незручно»
За останні чотири роки у Нововодолазькій селищній громаді Харківської області я бував неодноразово. Влаштовував показ документальної…
докладніше
“Булер” у генічеській гімназії
13 — 12 — 2021
/Херсон
118
“Булер” у генічеській гімназії
Дев’ятикласники гімназії міста Генічеська дивилися та обговорювали документальну стрічку “Булер” й вчилися протистояти…
докладніше
«Шерифи» від центрів зайнятості: «червона зона» вносить свої корективи
01 — 12 — 2021
/Херсон
294
«Шерифи» від центрів зайнятості: «червона зона» вносить свої корективи
У 2021 році фінансовий внесок органів місцевого самоврядування Херсонщини у забезпечення громадських робіт за проєктом «Шерифи»…
докладніше
Коли тирану «сяє сонечко», та як порозумітися з поколінням Google
26 — 11 — 2021
/Херсон
257
Коли тирану «сяє сонечко», та як порозумітися з поколінням Google
Звідки «береться» булінг/кібербулінг? Як він проявляється? Що з цим робити? Й при чому тут домашнє насилля? Про це й не тільки…
докладніше
За що команди проєкту “Шерифи для нових громад” та кіноклубу Docudays UA отримали подяки від Херсонської ЗОШ №36
01 — 11 — 2021
/Херсон
191
За що команди проєкту “Шерифи для нових громад” та кіноклубу Docudays UA…
Педагоги херсонської школи №36 звернулися до координаторки проєкту “Шерифи для нових громад”, голови благодійного фонду…
докладніше
На Херсонщині приступив до виконання обов'язків перший поліцейський офіцер громади
28 — 10 — 2021
/Херсон
398
На Херсонщині приступив до виконання обов'язків перший поліцейський офіцер…
У Хрестівській територіальній громаді Херсонщини почав працювати перший в області поліцейський офіцер громади, ним став Ігор…
докладніше
всі новини
youtube facebook