Нагадаємо, Херсонський обласний Центр зайнятості започаткував програму «Шерифи» ще у 2011 році - це такий вид громадських робіт, на які запрошують безробітних місцевих жителів і залучають їх до охорони правопорядку. Згідно офіційної інформації, впродовж 2011-2016 років на Херсонщині до виконання громадських робіт щодо недопущення порушень громадського порядку залучено 1145 безробітних осіб - «шерифів».
Минулого року в програмі взяли участь ще майже 200 безробітних, переважно - демобілізовані з зони АТО бійці. Скільки буде залучено в цьому році - ще невідомо.
Як пояснила начальник відділу організації надання послуг роботодавцям обласного Центру зайнятості Наталія Португальська, зі всього переліку громадських робіт запрацювала поки ще тільки програма в м. Херсоні з навчання сліпих дітей орієнтуванню у просторі. Інші громади області зараз ще вирішують, які саме види громадських робіт їм потрібні, та в якій пропорції. Паралельно потреби громад в «шерифах» визначає й Головне управляння Національної поліції області. Тільки після того Центр зайнятості, управління поліції та органи місцевого самоврядування укладуть договори й почнеться відбір кандидатів на громадські роботи за програмою «Шерифи».
Скільки саме «шерифів» захочуть прийняти села області в цьому році стане відомо 25 січня. Про це повідомив заступник начальника відділу дільничних офіцерів поліції Головного управління нацполіціі в області Андрій Хурса. Саме до цієї дати дільничні офіцери мають надати до головного управляння інформацію про потреби громад в інспекторах з охорони правопорядку від Центру зайнятості.
Як ми вже писали, дільничних офіцерів завжди не вистачало, а внаслідок реформи правоохоронних органів їх кількість ще скоротилася по всій країні. Кожен з них обслуговує по 5-15 сіл, відстані між якими до сотні кілометрів. Безумовно, офіцери не тільки не встигають займатися профілактикою злочинів, тобто, своєю безпосередньою роботою, а й реагувати на всі виклики про правопорушення і кримінальні події. В результаті криміногенна ситуація в селах загострюється. До того ж, у нас в області, у порівнянні з іншими регіонами, - найменша кількість дільничних.
Деякі сільські громади Херсонщини намагаються вирішити проблеми безпеки власними силами. Наприклад, у селі Стара Збур’ївка та ОТГ Музиківка вже кілька років працюють по два шерифи, яких обрала громада і які отримують заробітну плату з бюджету села. Кількість правопорушень тут у 8 разів менше, ніж у сусідніх селах, де немає шерифів.
Так, в селах Голопристанського району Херсонської області - Чулаківка, Гладківка, Нова Збур’ївка – тяжкі злочини періодично відбуваються. А в Старій Збур’ївці – такі випадки трапляються раз на кілька років. Та й треба сказати, що спроби вчинити правопорушення роблять переважно іногородні люди. Бо місцеві жителі звикли, що є шерифи, які одразу ж викриють злочин. І настрій у людей зовсім інший. Часто до шерифів звертаються самі поліцейські з проханням поїхати на місце й розібратися, що відбулося.
За інформацією заступника голови Центрального апарату Державної служби зайнятості Сергія Кравченка програма «Шерифи – новий проект» у 2017 році запрацювала також, зокрема, в Харківській та Полтавській областях.
Але як реалізується програма в інших регіонах, чи є успіхи, чи навпаки – такої інформації майже немає, ні офіційної, ні в ЗМІ. Тому активісти херсонських громадських організацій: Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» та Інформаційного ресурсного Центру «Правовий простір» вирішили дослідити, як захищають свою безпеку середні й малі громади в Харківській та Полтавській областях. Успішний досвід територіальних громад Херсонської області активісти будуть поширювати по всій Україні.