Саме такі відгуки почула команда* проекту «Шерифи для нових громад», коли презентувала на підсумковій конференції «Безпечна громада. Спільний інтерес - спільна відповідальність» дослідження - як жителі малих громад Херсонської, Харківської та Полтавської областей дбають про правопорядок та спокій у своїх населених пунктах.
Шерифи з Центру громадської безпеки громадського формування «Сила і Честь» м. Тростянець. Фото Наталі Бімбірайте.
Конференція проходила в Києві 25-26 лютого. Організатори - громадська організація «Інститут миру і порозуміння» та Міжнародний фонд «Відродження».
За попередньою інформацією, це мало бути щось на кшталт підсумовування роботи громадських організацій, які працювали торік за підтримки МФ «Відродження» виключно в цьому напрямку - безпека в громадах. І виступ команди проекту «Шерифи для нових громад» було заплановано на останні хвилини другого дня конференції.
Та в результаті херсонці потрапили не просто на масштабний, а ще й на надзвичайно змістовний, цікавий і корисний захід. Адже в ньому взяли участь понад сто теоретиків та практиків: фахівці з різних сфер безпеки в громадах: дослідники, експерти, представники органів самоврядування великих та малих населених пунктів, об’єднаних та не об’єднаних громад, держслужбовці, громадські активісти, правозахисники й представники поліції, українці та іноземці (зокрема, з Канади, де вже більше 30 років удосконалюють взаємодію правоохоронних органів з населенням заради спільної мети - безпеки громади).
На радість усіх учасників ніякого «нудного офіційного звітування» не сталося. Це була феєрія цікавих та успішних інновацій, запроваджених на місцевих рівнях; це було обговорення тем, над якими раніше мало хто замислювався, бо вони ще з радянських часів стали часткою нашого життя (хоча їх давно треба було позбутися); це були практичні вправи та питання «під дих». Навіть перерви на каву-паузи не припиняли палкі дискусії про існуючі ризики, ресурси та перспективи.
Фото Ірини Ухваріної
Розповісти про дослідження проекту «Шерифи для нових громад» дуже коротко, але змістовно взялася керівниця проекту Наталія Бімбірайте. Презентація була про людей, які працюють у селах, у невеличких містах, працюють і в вихідні, і в свята, і вночі, і в дощ, і в спеку. Працюють за невеликі гроші (а часто - за свій кошт, або за рахунок свого відпочинку, своїх особистих інтересів та справ, всупереч планам своїх родин), без додаткових пільг, не будучи правоохоронцями. Але працюють - заради спокою своїх земляків. Дбають про безпеку там, куди поліція зазвичай виїжджає тільки на виклик, коли вже щось страшне трапилося (а іноді навіть не виїжджає, телефонує саме їм, «шерифам» і просить їх «розібратися»). Кожен з «шерифів» - унікальний, а у кожного населеного пункту - своє ноу-хау.
Фото Ілони Коротіциної
А ще херсонська команда показала відеосюжет про село Лучки Полтавської області. Це історія про те, як селяни протягом трьох років щоночі чергували, щоб захистити свою громаду від крадіжок корів. Коли присутні в залі ще й заспівали разом з героями відеоролика, стало ясно - зусилля команди виправдані. До речі, під час спілкування на кава-паузах виявилося, що присутні на конференції полтавчани про неймовірні досягнення «свого» села зовсім нічого й не чули.
Фото Ілони Коротіциної
На конференції команда також представила інформаційну платформу «Шерифи для нових громад», де можна дізнатися, як в тій чи іншій громаді вирішується питання безпеки за рахунок місцевого ресурсу, як це оформлюється за допомогою «лазівок» між різними законами, постановами і процедурами (бо в країні немає єдиного офіційного стандарту).
Фото Ілони Коротіциної
Крім того, це унікальна платформа, де інші громади теж можуть розповісти про свої досягнення, про нові ідеї чи проблеми з питань безпеки, додати до бази даних свого «шерифа» для спілкування з колегами та обміну досвідом. На додаток усім учасникам конференції в подарунок дістались видання проекту - брошури, буклети та збірка «Успішні практики безпеки. Український масштаб».
Членкиня правління ГО «Інститут миру і порозуміння» Альона Говорова, підсумовуючи результати конференції, підкреслила, що презентація дослідження «Шерифи для нових громад», за її досвідом, - найяскравіша «крапка», яку «ставили» в кінці подібних заходів.
Але найцінніше те, що після цього багато учасників конференції підходили до представниць команди проекту з додатковими питаннями та з пропозиціями співпраці. І це - надихає найбільше.
На фото зліва направо: Наталія Бімбірайте, керівник Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари Леонід Семененко, Ірина Ухваріна. Фото Ілони Коротіциної.
* Дослідження проекту «Шерифи для нових громад» на конференції презентували:
Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.