Учасники круглого столу «Кращі практики організації взаємодії поліції з населенням» у смт Чаплинка Херсонської області. Фото Ілони Коротіциної.
Останній тиждень листопада для команди проєкту «Шерифи для нових громад» виявився дуже насиченим, переповнений новими враженнями та емоціями.
Юристи, експерти та журналісти організацій вже понад два роки досліджують, як дві реформи – правоохоронних органів та децентралізація, - відобразились на житті людей у невеличких населених пунктах.
Й раніше дільничних міліції не вистачало, а в результаті реформи численність дільничних офіцерів поліції (тобто саме тих, хто має працювати «на землі», займатися профілактикою та попередженням злочинів) скоротилося ще у декілька разів.
Раніше один дільничний обслуговував дві тисячі населення, у нього були помічники, щонайменше – сержант. Сумлінно виконуючи роботу, дільничний міг дослужитися до підполковника.
Тепер нормативи змінилися, на одного дільничного має «приходитися» шість тисяч населення. Сержантів забрали в інші підрозділи, й офіцер вимушений вгамовувати хуліганів, забіяк та домашніх кривдників самотужки. І були вже не поодинокі випадки, коли дільничного викликали заспокоїти свару, але ворогуючі сторони об’єднувалися та били поліцейського, бо він - один. І максимум, до якого звання можна дослужитися – це капітан.
І є ще дуже багато чинників, чому поліцію в деяких селах роками не бачать.
Але інша реформа, децентралізація, надала громадам нові повноваження та фінансовий ресурс. І в населених пунктах з’явилися нові посади, наприклад, як інспектор сільради з охорони правопорядку чи благоустрою. Це цивільні люди, місцеві мешканці, які отримують зарплатню із місцевого бюджету, звітують перед громадою. Але фактично працюють «замість дільничного». Бо люди хочуть жити спокійно, почуватися у безпеці. Однак ні таких повноважень, ні соціального захисту, як у поліцейського, інспектори не мають.
Саме для того, щоб обговорити ці проблеми, команда проєкту «Шерифи для нових громад» організувала ряд «круглих столів» та семінар «Кращі практики взаємодії поліції з населенням».
Зустрічались у Чаплинській та Новокаховській об’єднаних територіальних громадах та в м. Херсон з дільничними офіцерами, місцевими активістами, старостами, головами громад.
Дискутували про організацію безпеки та правопорядку, про профілактику, попередження злочинів. Обговорювали як це відбувається в центрі громад та у віддалених селах - там, куди поліція виїжджає лише коли трапилося щось жахливо. І говорили про те, як можна разом знизити рівень злочинності, що гарно «спрацьовує», а що заважає.
І хоча команда проєкту займається цими питаннями вже понад два роки, за останній тиждень, завдяки відвертості учасників зустрічей, - зробили дуже багато нових відкриттів.
Про все, що вдалось дізнатись, на що звертають увагу експерти та практики - у наступних публікаціях.
Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.