Сусідська варта по-херсонськи
19 — 08 — 2019
/Херсон
1302
Ірина Ухваріна
Ірина Ухваріна
Автор
всі статті автора

На фото Корабельний мікрорайон - ОСББ Береговий 5. Фото Василя Кузьмука.

«Сусідська варта» - форма співпраці жителів багатоповерхівки чи вулиці приватного сектору з поліцією, щоб на цій території стало спокійніше та безпечніше.

Про «сусідську варту» в Херсоні вперше заговорили два роки тому. Тоді патрульна поліція запрошувала всіх глав ОСББ, всіх квартальних, зустрічалися з жителями та всім розповідали, як разом можна знизити кількість злочинів на своєї території.

Про те, як така форма взаємодії працює зараз в Херсоні, розповіла* інспектор зі зв'язків із громадськістю Управління патрульної поліції в Херсонській області Олена Вахтель:

- Коли ми починали у нас була підтримка міжнародної організації «IREX». Вони фінансували передачу спеціальних наліпок з написами «сусідська варта», паспортів безпеки, вогнегасників, муляжів відеокамер (виглядають як справжні, тож навіть коли людина підозрює, що то макет, все одно оглядається та замислюється - чи скоювати правопорушення, чи ні), дошки оголошень (щоб не на стінах чи стовпах їх наклеювали), всю необхідну інформаційну літературу. І перше, що ми робили - це огляд території. Казали: дивіться, тут у вас темно, світла немає, тут ймовірно траплятимуться небезпечні ситуації. Тут замок бажано встановити, тут - решітку. Але по факту зорганізувалося менше, ніж 20 варт. Та й серед них тільки 3-4 активні, а інші - так собі. Ми приїжджаємо, проводимо там профілактичну роботу, і все.

- Яку саме профілактичну роботу?

- Наприклад, у місті почастішали випадки шахрайства. Ми дзвонимо, пропонуємо розповісти, які схеми можуть використовувати шахраї, порадити, як себе вберегти. І вони охоче погоджуються, збирають своїх жителів, ми роз’яснюємо, роздаємо пам'ятки, говоримо, щоб дзвонили та їдемо. Або, якщо в цьому районі було ДТП й постраждала дитина, - приїжджаємо і розповідаємо про небезпеку, нагадуємо правила.

- Поясніть, що має зробити «сусідська варта», щоб з «пасивних» перейти в «активні»?

- Наприклад. У Таврійському мікрорайоні у нас був квартальний. Він зібрав людей, і ми також робили там огляд території. На одній з вулиць є покинута двоповерхівка. У неї є якийсь власник, але будівля арештована банком, а власник кудись поїхав. І тепер там збираються підозрілі люди, вживають наркотичні засоби, кидають шприці і таке інше. Ми прийшли, подивилися. І говоримо: «Ми, патрулюючи цей квартал, приділятимемо цій будівлі більше уваги. Але вам потрібно цю територію прибрати».

- А чого ми маємо її прибирати, у неї ж власник є? Або хай мерія прибирає, комунальники, це їх робота.

- Добре, дивіться, а чиє це сміття? Ось купа сухої виноградної лози. Тут вона не росте, але росте, саме така в того сусіда за парканом, бачите? Це ж не власник цієї будівлі спеціально приїхав, у сусіда її зрізав і тут у себе кинув? А це - чиї квитанції, бляшанки? За сміттям зовсім не важко встановити, звідкіля воно. А паркан хто зламав та забрав до себе? А коли будівля була огороджена, туди ніхто не лазив. Це ж не безхатченко прийшов та вкрав, і не чиновники з мерії. Це ж ви самі.

Домовилися, що ми будемо контролювали, а вони приберуть. Ми їздимо, контролюємо, я особисто туди не раз заходила, а будівля як стояла засмічена, так і стоїть…

Так, місцеві кажуть, що стало спокійніше, що людей туди стало набагато менше заходити. Але, ми зі свого боку домовленість виконуємо, а люди сміття туди ще більше накидали й подовжують кидати. І діру в огорожі не закрили. А це все - теорія розбитих вікон. Тобто там, де розбито, там ще більше б’ють, де зламано - подовжують інше трощити, де є сміття - ще більше засмічують. І дрібні правопорушення переростають у тяжкі злочини, - ситуація накручується. А якщо б прибрали, то й спокуси набагато менше було.

- А де найбільш активні «сусідські варти»?

- Найбільше - в Корабельному мікрорайоні. Наприклад, ОСББ Береговий 7, ОСББ Береговий 8, Береговий 5. Але є і в Шуменському районі, на ХБК. Коли відбувається щось дуже підозріле, схоже на кримінал, черговий «сусідської варти» (або всі мешканці за порядком наглядають по черзі, або когось обирають своїми «дружинниками») телефонує на «102». Але у нас є свій чат, де вони ставлять питання, консультуються про різні події. Наприклад, що у дворі «закладку» зробили, тобто хтось наркотики заховав; або орендар двері власниці не відкриває; чи що робити, бо в ліфті «чужі» люди катаються. Питання геть різні.

Патрульна поліція намагається максимально реагувати на всі повідомлення. І, до речі, як зауважив заступник начальника Управління патрульної поліції в Херсонській області Євген Лехновський, саме завдяки інформації про «закладки», вдалося досягнути значного успіху в боротьбі з торгівлею наркотиками.

А керівник Управління Костянтин Дронгаль додав, що поставити камери, таблички «Сусідська варта», та один раз прибрати територію - цього замало. Треба постійно працювати, підтримувати порядок, тоді буде результат. І там, де цим постійно займаються, там результат дуже гарний.

* Спілкування відбувалося у форматі «живої бібліотеки», яку організував Херсонський обласний центр «Успішна жінка».

Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Немає коментарів
Тут поки немає коментарів. Ви можите бути першим
Залишити коментар згорнути
Залишити коментар
Читайте також
Як постраждало від російських обстрілів подружжя пенсіонерів на Херсонщині
24 — 02 — 2024
/Херсон
343
Як постраждало від російських обстрілів подружжя пенсіонерів на Херсонщині
Ольга та Анатолій Бородавченки – мешканці одного з сіл на півночі Херсонщини, подружжя пенсіонерів. Їхнє життя  докорінно…
докладніше
Проблеми та виклики Нововоронцовської громади
24 — 02 — 2024
/Херсон
296
Проблеми та виклики Нововоронцовської громади
Нововоронцовська територіальна громада розташована в Бериславському районі Херсонської області на березі вже колишнього Каховського…
докладніше
Пів року у трьох російських катівнях і 9 місяців на лівобережжі
23 — 02 — 2024
/Херсон
315
Пів року у трьох російських катівнях і 9 місяців на лівобережжі
Він перетнув кордон України ще в грудні 2023 року, але лише на початку 2024-го заявив про своє повернення постом у фейсбуці: «Нарешті…
докладніше
Як живуть мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині
23 — 02 — 2024
/Херсон
392
Як живуть мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині
Попри окупацію, мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині очі в очі з окупантами майже не зустрічалися. Олександр…
докладніше
Як живе Дар’ївська громада
22 — 02 — 2024
/Херсон
304
Як живе Дар’ївська громада
До громади входить 15 населених пунктів: Дар’ївка, Інгулець, Зарічне, Ясна Поляна, Микільське, Понятівка, Токарівка, Іванівка,…
докладніше
Про життя та подвиг Владислава Українця
22 — 02 — 2024
/Херсон
341
Про життя та подвиг Владислава Українця
Лейтенант ЗСУ Владислав Українець родом з Вінниччини. У перший день повномасштабної війни він, у складі 59 окремої мотопіхотної бригади,…
докладніше
Історія полону Олексія Барчука та його родини
21 — 02 — 2024
/Херсон
428
Історія полону Олексія Барчука та його родини
Олексій Барчук – один із тих херсонців, хто на собі відчув всі «принади» «руського міра», перш за все тотальне беззаконня…
докладніше
Мешканці Бериславщини розповідають про життя в сірій зон
21 — 02 — 2024
/Херсон
320
Мешканці Бериславщини розповідають про життя в сірій зон
Одне з сіл Великоолександрівської громади на Бериславщині, хоч і не перебувало в окупації, але з початку війни опинилося в сірій зоні,…
докладніше
“Мене врятував будинок сусіда”
20 — 02 — 2024
/Херсон
377
“Мене врятував будинок сусіда”
Олександр Гречко мешкає в селищі Велетенське Білозерської громади Херсонщини з 60-го року минулого століття, все життя працював…
докладніше
всі новини
youtube facebook