Канадські шерифи: офіцери миру та правопорядку
23 — 11 — 2018
/Канада
1995

У більшості провінцій та територій Канади працюють шерифи.

Шерифи, в першу чергу, займаються такими послугами, як безпека залу суду, передача ув’язнених після арешту, охорона судових процесів та виконання судових рішень. Шерифи визначені в розділі 2 Кримінального кодексу Канади як «офіцери миру» (Peace Officers), тобто офіцери правопорядку.

Також шерифи здійснюють охорону лейтенант-губернатора (уповноваженого представника королеви Великої Британії у провінції), урядових будівель та судів, відповідають за транспортування ув’язнених. У сфері охорони правопорядку обов’язки шерифів регулюються на рівні провінцій.

Канадські шерифи призначаються на посаду уповноваженою особою уряду провінції та забезпечують реалізацію локальних нормативно-правових актів провінції.

Розглянемо більш докладно діяльність шерифів на прикладі провінції Альберта.

У 2005 році в Альберті була проведена масштабна реформа у сфері правоохоронної діяльності та правозастосування. Через те, що поліція не справлялась із значним навантаженням, було прийнято рішення про реформування відділу охорони судів та транспортування ув’язнених Міністерства юстиції Альберти у Відділ шерифів Альберти, який був покликаний заповнити прогалини у правозастосуванні та розвантажити поліцію, дозволивши поліцейським концентруватись на кримінальних розслідуваннях.

Шерифи Альберти є службовцями місцевого Мін’юсту та перед вступом на посаду складають присягу королеві Великобританії. Основним нормативно-правовим актом, який регулює діяльність шерифів, є Закон Альберти про офіцерів правопорядку. Даний закон визначає порядок призначення та звільнення з посад, порядок подання скарг на офіцерів правопорядку та притягнення їх до дисциплінарної відповідальності, порядок проведення службових перевірок, обов’язки та права міністра та лейтенант-губернатора щодо видачі регуляторних актів, заборону на вільне використання громадянами ідентифікуючих ознак (уніформа, транспорт, звання та ін.) офіцерів правопорядку.

Кваліфікаційні вимоги для шерифів відрізняються в залежності від кваліфікаційного рангу та підрозділу. Крім цього, щоб працювати шерифом, необхідно бути громадянином Канади або мати посвідку на постійне проживання і дозвіл на роботу, дійсні в Альберті водійські права, сертифікат про проходження курсів надання першої медичної допомоги, докази успішного проходження тесту на фізичну підготовку, відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності, відповідність вимогам для отримання дозволу на носіння вогнепальної зброї.

Відділ шерифів Альберти є структурною одиницею Міністерства юстиції провінції та у своєму складі має чотири департаменти:

  1. Департамент охорони судів та транспортування ув’язнених.
  2. Департамент операційних сервісів та охорони, до якого входять підрозділи охорони законодавчих та урядових будівель, центр оперативних комунікацій між шерифами в межах провінції, група персонального захисту посадових осіб, група інформаційної безпеки та стратегічної розвідки, групи енергетичної та технічної безпеки.
  3. Департамент слідчих операцій та правозастосування, в рамках якого діє підрозділ добросусідства та безпеки в громадах, підрозділ управління дорожнім рухом (діє спільно з канадською Королівською кінною поліцією), підрозділ з розслідувань, який надає допомогу поліції у розслідуванні найістотніших та організованих злочинів та офіс шерифа і цивільного правозастосування.
  4. Департамент корпоративної безпеки, який працює над внутрішніми та зовнішніми загрозами для Міністерства юстиції провінції, його співробітників, будівель та іншого майна.

В контексті охорони громадського порядку особливий інтерес представляє діяльність підрозділів, що діють у складі департаменту слідчих операцій:

  1. Підрозділ добросусідства та безпеки в громадах (що входить до зазначеного департаменту) в своїй діяльності керується Законом Альберти про безпеку в громадах та добросусідство. До обов’язків шерифів входить виявлення, припинення та розслідування правопорушень, що відбуваються на території приватної власності. Під дію вказаного закону підпадають такі правопорушення, як виготовлення та збут наркотичних речовин, проституція, експлуатація дітей, незаконний обіг вогнепальної зброї.

Після встановлення фактів протиправної активності уповноважена особа Міністерства юстиції (шериф) має право на звернення до суду для отримання ордеру з охорони громадського порядку за процедурою цивільного судочинства. В ордері суд може вказати на заборону експлуатації приміщень на строк до 90 днів та обов’язково зазначає вимоги, які необхідно виконати власнику для усунення порушень. Після цього шерифами контролюється виконання такого ордеру, вживаються заходи примусового виконання.

Прикладом ефективності Закону про добросусідство може слугувати наступна історія: 80-річна жителька міста Едмонтон поскаржилась на високу кримінальну активність у мотелі навпроти свого будинку, що робило умови її проживання настільки небезпечними, що вона ніколи не залишала свій будинок у темний час доби. За результатами розслідування та судового розгляду було видано обмежувальний ордер, який дозволив офіцерам правопорядку вимагати від будь-якої підозрілої особи покинути мотель, а також видано ордер з охорони громадського порядку, який містив вимогу щодо зобов’язання власника проводити розрахунки виключно у безготівковому порядку. Оскільки в Канаді особи, що ведуть антисоціальний спосіб життя, у своїй більшості пластиковими картами не користуються, вони одразу втратили інтерес до мотелю.

Шерифи активно заохочують громадян повідомляти про підозрілу власність та інформують про критерії кримінальної активності, що є наступними:

- часті відвідувачі у будинку, відвідувачі у нічний час доби, короткотривалі візити сторонніх осіб;

- підсилена охорона будинку, затемнені або постійно зашторені вікна, неконтактність та скритність власників, неохайне подвір’я;

- незвичайний запах від сміттєвих баків, коробки від хімікатів у сміттєвих баках, викидання сміття на території сусідів.

Власники будинків можуть повідомляти про кримінальну активність телефоном або через електронну форму.

  1. Підрозділ управління дорожнім рухом працює у співпраці з Королівською кінною поліцією як інтегрований орган з питань дорожнього руху (IntegratedTrafficUnit).

Інтегрований орган розпочав свою діяльність у 2010 році після 6-місячного тестування чотирьох моделей співпраці, в яких шерифи мали різний обсяг повноважень, від ексклюзивних до повного підпорядкування поліції. Модель рівної співпраці зарекомендувала себе як найбільш ефективна та забезпечила найбільшу присутність правоохоронців на дорогах. Єдиним обмеженням шерифів є неможливість самостійно здійснювати кримінальні розслідування, шерифи залучаються до таких розслідувань лише як помічники поліцейських. Підрозділ управляється уповноваженим офіцером поліції у співпраці з командою управляючих шерифів. При цьому, у питаннях працевлаштування, підготовки, дисципліни, підзвітності шерифи підпорядковуються міністру юстиції Альберти.

В рамках своєї діяльності підрозділ здійснює нагляд за безпекою дорожнього руху, виявляє, припиняє та документує правопорушення, а також проводить освітні заходи та підвищує обізнаність громадян щодо типових небезпечних ситуацій на дорогах. Задачею шерифів є зниження випадків ризикованого керування транспортними засобами, покращення контролю за дорожнім рухом на автомагістралях, скорочення випадків дорожньо-транспортних пригод зі смертельними наслідками та ушкодженням здоров’я, а також протидія незаконному обігу наркотичних засобів.

  1. Підрозділ розслідувань є частиною Команди реагування у сфері правопорядку. Ця команда включає, окрім шерифів, 4 муніципальних відділи поліції та Королівську кінну поліцію (AlbertaLawEnforcementResponseTeam – ALERT). ALERT створено для протидії домашньому насильству, організованій злочинності, наркотрафіку та експлуатації дітей.

На даний час ця інтегрована команда формує основні напрямки роботи у сфері правоохоронної роботи для якісного реагування на тяжкі злочини та діяльність злочинних угрупувань. До підрозділу входять фахівці, які спеціалізуються на конкретних видах злочинності, діє група управління ризиками та загрозами, що розробляє плани протидії домашньому насильству, а також кримінологічна служба, що проводить стратегічний аналіз злочинної активності.

До команди входить понад 300 спеціалістів, які позиціонуються як найдосвідченіші.

  1. Офіс шерифа з цивільного виконання у своїй діяльності керується Законом Альберти про цивільне правозастосування (виконання). В Канаді відсутня державна виконавча служба та загальнодержавний закон, який би регулював процедуру виконання судових рішень, тому у кожній провінції діє своя унікальна система. Модель, яка впроваджена в Альберті, вважається ефективною та була імплементована також провінцією Нова Шотландія.

Офіс шерифа з цивільного виконання є результатом реформи, яка була успішно реалізована у 1996 році з прийняттям вищевказаного Закону. Метою реформи було мінімізувати роль суду, залишивши йому переважно наглядові повноваження, а також скоротити виконавче провадження за цивільними справами до адміністративної процедури, здійснюваної в основному через спеціалізоване агентство, що діє на підставі вказівок кредитора, підвищуючи тим самим роль кредитора у примусовому виконанні рішення.

Шерифи офісу займаються ліцензуванням приватних бейліфів (виконавців) та виконавчих агентств, здійснюють нагляд за підготовкою та діяльністю виконавців, проводять розслідування фактів порушення ділової етики з боку виконавців відносно сторін виконавчого провадження, розробляють нормативні документи для виконавців.

Враховуючи, що, на відміну від США, канадські шерифи мають повноваження, які доповнюють діяльність поліції, підвищують спроможність правоохоронних органів, але не дублюють їх функції, цей досвід може бути корисним і для територіальних громад в Україні.

При підготовці публікації використані матеріали за посиланнями:

https://en.wikipedia.org/wiki/Sheriff#Canada

https://en.wikipedia.org/wiki/Law_enforcement_officer

http://laws-lois.justice.gc.ca/eng/acts/C-46/page-1.html#h-2

https://www.solgps.alberta.ca/programs_and_services/public_security/sheriffs/Pages/default.aspx

www.solgps.alberta.ca/programs_and_services/public_security/peace_officers/Publications/Peace%20Officer%20Act.pdf

https://www.solgps.alberta.ca/careers/sheriff/Pages/JobRequirements.aspx

http://www.qp.alberta.ca/documents/Acts/S00P5.pdf

https://justice.alberta.ca/programs_services/safe/Pages/success-SCAN.aspx

https://www.alberta.ca/report-suspicious-property.aspx

https://www.alberta.ca/release.cfm?xID=27795AE888B2B-B51F-10EA-A9E494F953577040

https://www.alert-ab.ca/about-alert/teams/

http://www.qp.alberta.ca/1266.cfm?page=c15.cfm&leg_type=Acts&isbncln=9780779783861

https://www.alberta.ca/office-of-sheriff-civil-enforcement.aspx

Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Немає коментарів
Тут поки немає коментарів. Ви можите бути першим
Залишити коментар згорнути
Залишити коментар
Читайте також
У Херсоні створили анімаційні ролики на виклики часу для дітей
27 — 12 — 2021
/Херсон
509
У Херсоні створили анімаційні ролики на виклики часу для дітей
Команда проєкту “Шерифи для нових громад” презентує три мультфільми для дітей про булінг, кібербулінг та домашнє насилля. Кадр з…
докладніше
Штрафи домашнім кривдникам: досвід практиків, або Прогалини законодавства
20 — 12 — 2021
/Аналітичні статті
335
Штрафи домашнім кривдникам: досвід практиків, або Прогалини законодавства
Заборонні приписи, профілактичні бесіди з домашніми кривдниками фахівців соціальних служб та правоохоронців, штрафи та навіть…
докладніше
З січня 2022 року на Миколаївщині запрацює “Барнахус”
20 — 12 — 2021
/Миколаїв
413
З січня 2022 року на Миколаївщині запрацює “Барнахус”
У Миколаївській області презентували відкриття другого в Україні центру по роботі з дітьми, які постраждали від злочинів чи стали їх…
докладніше
Генічеськ: конструктивна співпраця “по гарячих слідах” у протидії домашньому насиллю
17 — 12 — 2021
/Херсон
384
Генічеськ: конструктивна співпраця “по гарячих слідах” у протидії…
Освітяни, профільні соціальні служби Генічеської територіальної громади та правоохоронці домовилися захищати інтереси та права дітей…
докладніше
Нова Водолага: «Коли навколо світло, лиходіям дуже незручно»
15 — 12 — 2021
/Харків
547
Нова Водолага: «Коли навколо світло, лиходіям дуже незручно»
За останні чотири роки у Нововодолазькій селищній громаді Харківської області я бував неодноразово. Влаштовував показ документальної…
докладніше
“Булер” у генічеській гімназії
13 — 12 — 2021
/Херсон
384
“Булер” у генічеській гімназії
Дев’ятикласники гімназії міста Генічеська дивилися та обговорювали документальну стрічку “Булер” й вчилися протистояти…
докладніше
«Шерифи» від центрів зайнятості: «червона зона» вносить свої корективи
01 — 12 — 2021
/Херсон
501
«Шерифи» від центрів зайнятості: «червона зона» вносить свої корективи
У 2021 році фінансовий внесок органів місцевого самоврядування Херсонщини у забезпечення громадських робіт за проєктом «Шерифи»…
докладніше
Коли тирану «сяє сонечко», та як порозумітися з поколінням Google
26 — 11 — 2021
/Херсон
578
Коли тирану «сяє сонечко», та як порозумітися з поколінням Google
Звідки «береться» булінг/кібербулінг? Як він проявляється? Що з цим робити? Й при чому тут домашнє насилля? Про це й не тільки…
докладніше
За що команди проєкту “Шерифи для нових громад” та кіноклубу Docudays UA отримали подяки від Херсонської ЗОШ №36
01 — 11 — 2021
/Херсон
401
За що команди проєкту “Шерифи для нових громад” та кіноклубу Docudays UA…
Педагоги херсонської школи №36 звернулися до координаторки проєкту “Шерифи для нових громад”, голови благодійного фонду…
докладніше
всі новини
youtube facebook