З січня 2022 року на Миколаївщині запрацює “Барнахус”
20 — 12 — 2021
/Миколаїв
2651
Ірина Ухваріна
Ірина Ухваріна
Автор
всі статті автора

У Миколаївській області презентували відкриття другого в Україні центру по роботі з дітьми, які постраждали від злочинів чи стали їх свідками. Він працюватиме за моделлю Барнахус (у перекладі «Дім дітей»), тобто діти зможуть отримати там комплексну соціальну, психологічну, правову та медичну допомогу. Адже їх потреби у подібних випадках повністю відрізняються від потреб дорослих, які потрапили в таку саму ситуацію.

Фото з сайту Міністерства юстиції

Фото з сайту Вінницької облдержадміністрації

Усі фото з відкриття Вінницького Барнахусу

Водночас Барнахус є місцем перебування дитини, зокрема у випадках, коли злочини щодо неповнолітніх вчиняють батьки чи родичі, а таких за міжнародною статистикою більш ніж 60%.

Подібну модель захисту дітей запровадили в США у 80-х роках минулого століття. В європейських країнах перші «Дома дітей» виникли у 1998 році в Ісландії, у Швеції в 2005 році, Норвегії у 2007 році, у Гренландії в 2011 році, у Данії в 2013 році.

Завдання Барнахуса забезпечити:

- безпечне середовище для дітей і підлітків, що стали потерпілими або свідками злочину;

- необхідні умови в одному місці для надання медичної, психологічної, правової допомоги, соціального супроводу, забезпечення інших потреб та інтересів дітей;

- атмосферу, з урахуванням вікових та психологічних особливостей, що сприяє зниженню психологічної напруги та захищає дитину від повторної травматизації під час здійснення необхідних дій у межах кримінального процесу, зокрема під час співбесід зі слідчими. Адже психологічний стан дитини часто має вирішальне значення для успішного отримання необхідної інформації від неї.

Як правило, у Барнахусі є декілька «кімнат», кожна з яких призначена для певної діяльності: кримінального розслідування, співпраці/захисту, роботи з фізичним здоров'ям та роботи з психічним здоров'ям. Крім того, Барнхаус – це місце, де фахівці соціальних служб, поліції, прокуратури, судової медицини, педіатрії та дитячої та підліткової психіатрії можуть радитися та співпрацювати.

Перший український “Дім дітей” запрацював у Вінниці в червні 2021 року завдяки Меморандуму між Дитячим фондом Організації об'єднаних націй в Україні (ЮНІСЕФ), Офісом Генпрокурора, Уповноваженим Верховної Ради з прав людини, Уповноваженим Президента України з прав дитини, Верховним Судом, Національною поліцією України та Координаційним центром з надання правової допомоги.

Відкриття Миколаївського спеціалізованого закладу також сталося завдяки співпраці та фінансової підтримки представництва Дитячого фонду ООН в Україні. Міська рада, зі свого боку, виділила з бюджету півтора мільйона гривень на ремонт будівлі та зробила благоустрій території.

Будівля без клієнтів, на жаль не залишиться. Адже за 11 місяців 2021 року до поліції Миколаївської області надійшло майже 10 тисяч звернень за фактами домашнього насильства. У 63-х випадках діти були свідками насильства, або самі потерпали.

Адресу Барнахусу як правило не розголошують, аби зберегти анонімність та не наражати на небезпеку його відвідувачів. Ті, хто потребує допомоги дізнаються про його розташування безпосередньо від соціальних працівників.

Якщо дитина постраждала від домашнього насильства і прибуде до Миколаївського центру з матір’ю, жінка може зупинитися на деякий час у притулку, який розташовано поряд.

Відкриття аналогічних центрів найближчим часом заплановано у столиці та в Тернопільській і Одеській областях.

Адже як зазначила в одному з виступів керівниця програми захисту дітей представництва Дитячого фонду Організації об'єднаних націй в Україні Навіра Аветісян, в Україні спостерігається високий рівень скоєння злочинів стосовно дітей:

- У всьому світі ми спостерігаємо різні види насильства проти дітей, починаючи від психологічного, закінчуючи фізичним, сексуальним та іншими, булінг тощо. У нас чіткої статистики в Україні немає. Причина у тому, що люди просто не рапортують про випадки.

З усім тим, упродовж цього року в країні зафіксовано понад 5 тисяч таких кримінальних правопорушень. Розпочато 910 кримінальних проваджень лише щодо злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості дітей.

Й це - лише “верхівка айсбергу”.

Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Немає коментарів
Тут поки немає коментарів. Ви можите бути першим
Залишити коментар згорнути
Залишити коментар
Читайте також
Як постраждало від російських обстрілів подружжя пенсіонерів на Херсонщині
24 — 02 — 2024
/Херсон
1456
Як постраждало від російських обстрілів подружжя пенсіонерів на Херсонщині
Ольга та Анатолій Бородавченки – мешканці одного з сіл на півночі Херсонщини, подружжя пенсіонерів. Їхнє життя  докорінно…
докладніше
Проблеми та виклики Нововоронцовської громади
24 — 02 — 2024
/Херсон
1396
Проблеми та виклики Нововоронцовської громади
Нововоронцовська територіальна громада розташована в Бериславському районі Херсонської області на березі вже колишнього Каховського…
докладніше
Пів року у трьох російських катівнях і 9 місяців на лівобережжі
23 — 02 — 2024
/Херсон
1195
Пів року у трьох російських катівнях і 9 місяців на лівобережжі
Він перетнув кордон України ще в грудні 2023 року, але лише на початку 2024-го заявив про своє повернення постом у фейсбуці: «Нарешті…
докладніше
Як живуть мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині
23 — 02 — 2024
/Херсон
1351
Як живуть мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині
Попри окупацію, мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині очі в очі з окупантами майже не зустрічалися. Олександр…
докладніше
Як живе Дар’ївська громада
22 — 02 — 2024
/Херсон
1697
Як живе Дар’ївська громада
До громади входить 15 населених пунктів: Дар’ївка, Інгулець, Зарічне, Ясна Поляна, Микільське, Понятівка, Токарівка, Іванівка,…
докладніше
Про життя та подвиг Владислава Українця
22 — 02 — 2024
/Херсон
1650
Про життя та подвиг Владислава Українця
Лейтенант ЗСУ Владислав Українець родом з Вінниччини. У перший день повномасштабної війни він, у складі 59 окремої мотопіхотної бригади,…
докладніше
Історія полону Олексія Барчука та його родини
21 — 02 — 2024
/Херсон
1806
Історія полону Олексія Барчука та його родини
Олексій Барчук – один із тих херсонців, хто на собі відчув всі «принади» «руського міра», перш за все тотальне беззаконня…
докладніше
Мешканці Бериславщини розповідають про життя в сірій зон
21 — 02 — 2024
/Херсон
1403
Мешканці Бериславщини розповідають про життя в сірій зон
Одне з сіл Великоолександрівської громади на Бериславщині, хоч і не перебувало в окупації, але з початку війни опинилося в сірій зоні,…
докладніше
“Мене врятував будинок сусіда”
20 — 02 — 2024
/Херсон
1625
“Мене врятував будинок сусіда”
Олександр Гречко мешкає в селищі Велетенське Білозерської громади Херсонщини з 60-го року минулого століття, все життя працював…
докладніше
всі новини
youtube facebook