Інший аспект безпеки або хто такі «екологічні шерифи»
24 — 06 — 2019
/Полтава
2718
Ірина Ухваріна
Ірина Ухваріна
Автор
всі статті автора

Побачили випадково на сайті Полтавської обласної державної адміністрації інформацію, що мешканці області можуть спробувати себе в ролі «екологічних шерифів». Ця новина зацікавила, адже команда проекту «Шерифи для нових громад» продовжує вивчати безпекові ініціативи.

Пропонує запровадити посади «екологічних шерифів» в об’єднаних територіальних громадах Державна екологічна інспекція Центрального округу*.

За словами начальника ДЕІ Центрального округу Вадима Осипенко, реформа системи державного екологічного нагляду передбачає передачу окремих функцій місцевим громадам. Наприклад, контроль за зеленими насадженнями, за засміченням землі, полюванням, а також контроль за дотриманням режиму об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, боротьба з браконьєрством.

Як і дільничних офіцерів поліції, так і держінспекторів – екологів теж не вистачає, щоб постійно «тримати на контролі» всі села, а тим паче ті, що знаходяться у віддалених куточках.

Тож громади можуть не чекати, поки інспектор приїде до них з перевіркою, а запровадити посади своїх «екологічних шерифів» та обирати їх на місцевих сесіях.

Еко-шерифи матимуть повноваження як громадські інспектори з охорони довкілля, але отримувати зарплатню та звітувати за свою роботу, перш за все, перед громадою.

Громадські інспектори з охорони довкілля - це місцеві мешканці, які вже давно допомагають ДЕІ на громадських засадах, у вільний від роботи час, безоплатно. Згідно з «Положенням про громадських інспекторів з охорони довкілля» вони мають повноваження складати адміністративні протоколи про порушення природоохоронного законодавства. Тобто, за незаконну вирубку дерев, наприклад, за засмічення, за браконьєрство та інше.

Але перш ніж отримати повноваження, майбутній інспектор має пройти співбесіду/навчання в органах Держекоінспекції з основ природоохоронного законодавства. Потім ДЕІ видає йому посвідчення встановленого зразка, що підтверджує повноваження громадського інспектора. Термін дії посвідчення – 1 рік, який подовжується або ні за результатами оцінки річного звіту про виконану роботу.

Вадим Осипенко пропонує запровадити такі посади не тільки громадам Полтавщини, але і в Черкаській області, адже повноваження ДЕІ Центрального округу поширюються на обидві області. Також обіцяє навчати «еко-шерифів» природоохоронному законодавству та всіляку професійну підтримку державних інспекторів під час роботи.

Така перспектива - дуже цікава. Адже під час спілкування з «просто шерифами» Херсонщини, тобто інспекторами з охорони правопорядку сільрад або ОТГ, ми часто чули, що дуже важко здолати «дроворубів». Зокрема, про це говорили Старозбур’ївський інспектор сільради з охорони правопорядку Віктор Кривобородько та його напарник Володимир Рудковський, говорила і староста села Східне Музиківської ОТГ Тетяна Вова. А важко тому, що у них немає повноважень притягнути порушників до відповідальності, а поліція у цих справах не ефективна.

Хоча, як ми з’ясували, Державна екологічна інспекція у Херсонській області теж має своїх громадських інспекторів з охорони довкілля. У 2017 році їх нараховувалося 67 осіб.

У травні минулого року держекоінспектори разом з громадськими інспекторами затримали на острові Тендрівська коса Голопристанського району чотирьох рибалок фермерського господарства «Урожай» відокремлена садиба», які без дозволу ловили креветку у Чорноморському біосферному заповіднику НАН України. Про це повідомляється, зокрема, на сторінці в Фейсбук, яка так і називається «Екологічні шерифи»

На питання, скільки зараз на Херсонщині громадських інспекторів з охорони довкілля і які результати роботи, керівниця організаційного відділу ДЕІ у Херсонській області Олена Скороход повідомила, що у цьому році їх склад значно оновився і налічує десь осіб двадцять. Лише нещодавно інспекція провела для них навчання, тож про результати поки говорити рано. Всі громадські інспектори - мешканці обласного центру, Херсона. Жодного «еко-шерифа», тобто громадського інспектора ДЕІ, який одночасно працював би у штаті органів місцевого самоврядування поки що немає. Але схожу функцію виконують інспектори з благоустрою сільрад або ОТГ. Щоправда, їх повноваження менші за повноваження «еко-шерифів».

* Державна екологічна інспекція Центрального округу замінила ДЕІ Черкаської та Полтавської областей у серпні минулого року. Повноваження ДЕІ Центрального округу поширюються на обидві області.

Це пілотний проект з реформування природоохоронної галузі. Екоінспекції ліквідовують в 9 областях. Замість них утворюють міжрегіональні територіальні органи Державної екологічної інспекції або екологічні інспекції Центрального округу.

Фото до статті Ілони Полесової

Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Немає коментарів
Тут поки немає коментарів. Ви можите бути першим
Залишити коментар згорнути
Залишити коментар
Читайте також
Як постраждало від російських обстрілів подружжя пенсіонерів на Херсонщині
24 — 02 — 2024
/Херсон
1020
Як постраждало від російських обстрілів подружжя пенсіонерів на Херсонщині
Ольга та Анатолій Бородавченки – мешканці одного з сіл на півночі Херсонщини, подружжя пенсіонерів. Їхнє життя  докорінно…
докладніше
Проблеми та виклики Нововоронцовської громади
24 — 02 — 2024
/Херсон
951
Проблеми та виклики Нововоронцовської громади
Нововоронцовська територіальна громада розташована в Бериславському районі Херсонської області на березі вже колишнього Каховського…
докладніше
Пів року у трьох російських катівнях і 9 місяців на лівобережжі
23 — 02 — 2024
/Херсон
928
Пів року у трьох російських катівнях і 9 місяців на лівобережжі
Він перетнув кордон України ще в грудні 2023 року, але лише на початку 2024-го заявив про своє повернення постом у фейсбуці: «Нарешті…
докладніше
Як живуть мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині
23 — 02 — 2024
/Херсон
926
Як живуть мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині
Попри окупацію, мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині очі в очі з окупантами майже не зустрічалися. Олександр…
докладніше
Як живе Дар’ївська громада
22 — 02 — 2024
/Херсон
1263
Як живе Дар’ївська громада
До громади входить 15 населених пунктів: Дар’ївка, Інгулець, Зарічне, Ясна Поляна, Микільське, Понятівка, Токарівка, Іванівка,…
докладніше
Про життя та подвиг Владислава Українця
22 — 02 — 2024
/Херсон
1198
Про життя та подвиг Владислава Українця
Лейтенант ЗСУ Владислав Українець родом з Вінниччини. У перший день повномасштабної війни він, у складі 59 окремої мотопіхотної бригади,…
докладніше
Історія полону Олексія Барчука та його родини
21 — 02 — 2024
/Херсон
1360
Історія полону Олексія Барчука та його родини
Олексій Барчук – один із тих херсонців, хто на собі відчув всі «принади» «руського міра», перш за все тотальне беззаконня…
докладніше
Мешканці Бериславщини розповідають про життя в сірій зон
21 — 02 — 2024
/Херсон
984
Мешканці Бериславщини розповідають про життя в сірій зон
Одне з сіл Великоолександрівської громади на Бериславщині, хоч і не перебувало в окупації, але з початку війни опинилося в сірій зоні,…
докладніше
“Мене врятував будинок сусіда”
20 — 02 — 2024
/Херсон
1194
“Мене врятував будинок сусіда”
Олександр Гречко мешкає в селищі Велетенське Білозерської громади Херсонщини з 60-го року минулого століття, все життя працював…
докладніше
всі новини
youtube facebook