Ініціювати вирішення безпекових проблем у громаді, селі чи ОСББ може навіть одна людина. Основне – проаналізувати ці проблеми, ризики, які можуть виникнути під час її рішення, знайти партнерів, скласти план та зафіксувати результати.
Людмила Янкіна координаторка проектів Центру інформації про права людини
Як громадам запровадити безпекову ініціативу на рівному місці, на Форумі організаційного розвитку розповіла координаторка проектів Центру інформації про права людини Людмила Янкіна. Всього, на її думку, до реалізації бажаного необхідно зробити як мінімум 8 кроків.
Факторів, напевно, є набагато більше, але це 8 основних, які ми відстежили, коли працювали з громадами, - зазначила представниця Центру. - Чим прекрасний Community Policing – це тим, що у вас немає готового лекала, щоб втиснути свою ініціативу у якусь готову форму. Тож, можете адаптувати її під потреби своєї громади.
Презентація спікерки
1. Аналіз безпекових проблем
Ініціативна група має звернутися до своїх сусідів, однодумців, опонентів та запитати, що вони вважають факторами небезпеки у своїй громаді. Та як, на їхню думку, можна вирішити ці проблеми, що саме вони готові зробити для цього. Скласти перелік безпекових проблем у громаді та проаналізувати.
2. Аналіз безпекових ризиків
По кожному пункту, з якими ви визначилися, необхідно проаналізувати ризики. Тобто що буде, якщо ця проблема не вирішуватиметься рік-два. Звісно, все залежить від проблеми – в деяких районах її вирішення займе лічені дні, а в деяких - роки. Також результат залежить і від того, настільки люди всередині цієї проблеми, чи намагалися її подолати раніше, чого досягли.
3. Опитування громади/сусідів
Громаду необхідно залучати на самому початку - ще на етапі аналізу безпекових проблем. Обов’язково, коли вже визначилися з переліком проблем, бажано опитати якнайбільшу кількість жителів. Це робиться для того, щоб рішення, яке ви пропонуватимете, не сприймалося як «продавлювання». Адже, можливо, аспект, яким ви збираєтеся займатися, для населення взагалі не проблема.
4. Обрати пріоритетний напрям підвищення безпеки в громаді
Аналіз проблем допоможе обрати пріоритетний напрямок, в якому будете працювати. Ви можете взяти у розробку цілий комплекс проблем і намагатися вирішити їх разом. Це добре, але не завжди. Може статися, що проблем буде забагато і жодну до кінця вирішити не вдасться. Краще визначитися з пріоритетом та долати проблеми поступово – одна за одною.
5. Пошук партнерів для вирішення проблеми (сусіди, ЗМІ, місцеве самоврядування, поліція, бізнес тощо)
Безпекову проблему ви не зможете вирішити без співпраці з поліцією. Якщо ця проблема – освітлення вулиці, якість доріг, забезпечення безпеки дворів тощо - до партнерів необхідно включати місцеве самоврядування. Залучайте освітян, студентів. Для початку роботи у вашому проекті має бути, як мінімум, трійка стейкхолдерів. Також у партнери можна взяти бізнес, підприємства. Як приклад, проміжок від тролейбусної зупинки до заводу не освітлюється, і в цьому місці часто трапляються грабежі, крадіжки, на пішоходів нападають безпритульні собаки. Люди не хочуть ходити по темряві, наражаючись на небезпеку, звільняються через це з роботи. Представники бізнесу також мають розуміти, що освітлення цієї ділянки в інтересах підприємства – адже втрачають співробітників.
6. Спільний план дій по усуненню проблем
Ініціативна група має взяти на себе розробку плану щодо усунення проблеми. Коли є план – є бачення, куди рухатися. Далі вже йде розподілення зон відповідальності. Важливо людині дати можливість впливати на позитивні процеси, які відбуваються в громаді.
7. Спільний протокол взаємодії
Складання протоколу набагато спрощує співпрацю. Адже кожен розуміє, як діятиме у тій чи іншій ситуації, за що відповідає. Наявність документів про взаємодію також пришвидшує процес вирішення проблеми. Між складанням протоколу та спільним планом дій можна також підписати меморандум про зобов’язання з поліцією, місцевою владою тощо.
Людмила Янкіна також презентувала 6 типів безпекових ініціатив, які можна реалізувати у кожній громаді:
Презентація спікерки.
Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.