Капітан під’їзду та сусідські вартові: як в ідеалі має виглядати «Сусідська варта» (посібник)
26 — 12 — 2018
/Полтава
3283
Людмила Чванько
Людмила Чванько
Автор
всі статті автора

Як в ідеалі повинна виглядати структура cусідської варти, які ролі мають виконувати жителі будинків, де діє програма, як запровадити її у своєму ОСББ – вся ця корисна інформація зібрана у посібнику та робочому зошиті «Сусідська варта», розроблених Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) разом  з Національною поліцією України.

сусідська варта

Завдяки практичним рекомендаціям ви зможете оцінити, наскільки безпечно у вашому будинку і які заходи необхідні  для усунення проблем. Видання можна завантажити безкоштовно.

У посібнику розробники детально знайомлять з поняттям cусідська варта, з ролями та функціями у проекті, з алгоритмами дій (як запровадити сусідську варту, як провести перші збори жителів, як скласти план дій «Безпечний двір» тощо).

В робочому зошиті є багато корисних практичних матеріалів: алгоритм створення сусідської варти, приклади плану, тем, запрошення для зустрічей жителів, планування бюджету, наліпки «Сусідська варта».

У посібнику пропонують 5 кроків для впровадження проекту:

  1. Перша зустріч (збори)
  2. Розподіл ролей та функцій
  3. Складання плану дій «Безпечний двір»
  4. Символіка сусідської варти.
  5. Участь поліції.

Тепер більш детально на запропонованих ролях та функціях у cусідській варті.

До реалізації проекту, за даними посібника, мають долучитися контактний патрульний, контактний дільничний, міська влада та безпосередньо жителі ОСББ чи будинку, де впроваджується проект.

Від ОСББ має бути координатор cусідської варти, його заступник, а у кожного під’їзду – свій капітан, якому підпорядковуються сусідські вартові.

1122

У виданні описані обов’язки учасників програми.

Так, вказано, що сусідські вартові – це всі сусіди, що можуть у вільний час приділяти увагу території, підозрілим особам та в разі занепокоєння повідомити капітана під’їзду. А в екстрених ситуаціях - зателефонувати одразу в поліцію. Капітан під’їзду налагоджує зв’язок між мешканцями свого під’їзду та координатором, знайомиться з новими сусідами, має контакти жителів під’їзду, повідомляє координатора про проблеми, що турбують мешканців.

Роль міської влади за схемою, описаною у посібнику, полягає у підтримці та впровадженні програми. Зокрема, у співпраці з ініціативами та запитами мешканців – учасників сусідської варти.

Контактний поліцейський (ним може бути, як патрульний поліцейський, так і дільничний, йдеться у виданні) -  бере участь у складанні плану дій та зустрічей сусідів, бере участь у зборах мешканців з питань безпеки, неформальних зібраннях, проводить профілактичну та роз’яснювальну роботу, надає дані про стан криміногенної ситуації в районі, допомагає за потреби встановити контакт з іншими органами державної влади.

Складання плану дій «Безпечний двір»

Запускаючи проект, жителі разом  з поліцією та міською владою проводять оцінку безпеки двору. Розробники наголошують, що варто проконтролювати, щоб представники влади не вели політичної агітації, адже сусідська варта – це не політична платформа. 

plan diy

Для оцінки безпеки у робочому зошиті запропонована вже готова форма-опитувальник, яка допоможе  учасникам  проекту визначитися з кроками для усунення проблем.

Зокрема, перевіряється, чи є у будинку відеоспостереження, освітлення входу, вихід на дах, наявність візочної у під’їзді та доступність до неї, чи охоплює відеоспостереження територію стоянки, в’їзду в двір, виїзду з двору тощо. 

Далі складається кошторис. Він залежить від готовності жителів до додаткових витрат.

Рекомендується проводити оцінку безпеки двору щоквартально.

Як попередити про те, що у будинку діє cусідська варта

Розробники посібника пропонують символіку, вона  вказуватиме, що будинок під сусідським наглядом. Цей спеціальний знак та наліпки  розміщуються на видному місці.

знак сусідська варта

Ось такий знак пропонують розміщувати на будинках чи прибудинковій території

Завантажити посібник, робочий зошит, макети та матеріали для впровадження Сусідської варти безкоштовно ви можете на сайті Community Policing за посиланням.

Чи вдається втілювати запропоновану схему сусідської варти в життя – читайте у наступних публікаціях нашого проекту.

Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Немає коментарів
Тут поки немає коментарів. Ви можите бути першим
Залишити коментар згорнути
Залишити коментар
Читайте також
Як постраждало від російських обстрілів подружжя пенсіонерів на Херсонщині
24 — 02 — 2024
/Херсон
341
Як постраждало від російських обстрілів подружжя пенсіонерів на Херсонщині
Ольга та Анатолій Бородавченки – мешканці одного з сіл на півночі Херсонщини, подружжя пенсіонерів. Їхнє життя  докорінно…
докладніше
Проблеми та виклики Нововоронцовської громади
24 — 02 — 2024
/Херсон
295
Проблеми та виклики Нововоронцовської громади
Нововоронцовська територіальна громада розташована в Бериславському районі Херсонської області на березі вже колишнього Каховського…
докладніше
Пів року у трьох російських катівнях і 9 місяців на лівобережжі
23 — 02 — 2024
/Херсон
315
Пів року у трьох російських катівнях і 9 місяців на лівобережжі
Він перетнув кордон України ще в грудні 2023 року, але лише на початку 2024-го заявив про своє повернення постом у фейсбуці: «Нарешті…
докладніше
Як живуть мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині
23 — 02 — 2024
/Херсон
392
Як живуть мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині
Попри окупацію, мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині очі в очі з окупантами майже не зустрічалися. Олександр…
докладніше
Як живе Дар’ївська громада
22 — 02 — 2024
/Херсон
300
Як живе Дар’ївська громада
До громади входить 15 населених пунктів: Дар’ївка, Інгулець, Зарічне, Ясна Поляна, Микільське, Понятівка, Токарівка, Іванівка,…
докладніше
Про життя та подвиг Владислава Українця
22 — 02 — 2024
/Херсон
341
Про життя та подвиг Владислава Українця
Лейтенант ЗСУ Владислав Українець родом з Вінниччини. У перший день повномасштабної війни він, у складі 59 окремої мотопіхотної бригади,…
докладніше
Історія полону Олексія Барчука та його родини
21 — 02 — 2024
/Херсон
426
Історія полону Олексія Барчука та його родини
Олексій Барчук – один із тих херсонців, хто на собі відчув всі «принади» «руського міра», перш за все тотальне беззаконня…
докладніше
Мешканці Бериславщини розповідають про життя в сірій зон
21 — 02 — 2024
/Херсон
319
Мешканці Бериславщини розповідають про життя в сірій зон
Одне з сіл Великоолександрівської громади на Бериславщині, хоч і не перебувало в окупації, але з початку війни опинилося в сірій зоні,…
докладніше
“Мене врятував будинок сусіда”
20 — 02 — 2024
/Херсон
375
“Мене врятував будинок сусіда”
Олександр Гречко мешкає в селищі Велетенське Білозерської громади Херсонщини з 60-го року минулого століття, все життя працював…
докладніше
всі новини
youtube facebook