Наталя Бімбірайте, керівниця проекту «Шерифи для нових громад», директорка ІРЦ «Правовий простір».
Керівниця проекту говорить, що в результаті реформи поліції на Херсонщині кількість дільничних офіцерів поліції зменшилась втричі:
Один дільничний обслуговує 5-15 сіл. На практиці селяни роками його не бачать.
У Херсонській області на сьогодні працює всього 120 дільничних.
Хто такі шерифи: 4 організаційні форми безпеки в громадах
Шерифи - це цивільні люди. Їх називають по-різному, наголошують учасники проекту:
- Інспектори сільрад або ОТГ з охорони правопорядку
- Громадські формування
- Добровільні помічники дільничних офіцерів поліції
- Громадські роботи за видом інформування щодо запобігання порушень громадського порядку (так звані «шерифи»).
«Шерифи» при сільрадах та ОТГ
У Херсонській області є успішний досвід роботи двох «шерифів» у селі Стара Збур’ївка Голопристанського району. Про нього й розповіла керівниця проекту. Віктор Кривобородько та Володимир Рудковський працевлаштовані при сільраді. Один - інспектором з охорони правопорядку, другий – водієм. «Шерифами» їх назвали односельчани, бо при будь-якій проблемі звертаються до них. «Шерифи» проводять бесіди з бешкетниками, п’яничками, з сім’ями, де часто виникають сварки, шукають потопельників, а іноді й «розкривають» крадіжки. Про «шерифів» зі Старої Збур’ївки навіть зняли документальний фільм. Стрічка номінувалася на Оскар у 2016 році. Режисер: Роман Бондарчук.
- У цьому селі 2500 мешканців, перший шериф з’явився у 2008 році. На сьогодні кількість правопорушень в 14 разів менша, ніж у навколишніх селах. Там тяжкі злочини вже просто не відбуваються, бо ведеться постійна профілактична робота, - коментує Наталя Бімбірайте.
Ще один приклад – село Музиківка Білозерського району, де працюють також два шерифи: Сергій Шабельніков та Євдокія Амелькина. Вони обоє працевлаштовані інспекторами. Пан Сергій – інспектор сільради по принципу верховенства права і громадський помічник дільничного офіцера поліції. Хоча дільничного в Музиківці поки і немає. А пані Євдокія – інспектор із благоустрою.
На Херсонщині сьогодні є 60 шерифів, які працюють як інспектори при сільрадах, при ОТГ на постійній основі.
Так звані «шерифи» від центрів зайнятості
У Херсонській області успішно реалізується програма від Центру зайнятості «Шерифи».
У ній беруть участь безробітні, які стоять на обліку в центрі зайнятості. Вони виконують «громадські роботи з інформування населення щодо державної політики у сфері законності та правопорядку, проведення профілактично-роз'яснювальної роботи з запобігання вчинення протиправних діянь».
У 2017 році «шерифами» від центрів зайнятості на Херсонщині працювали 199 людей.
До речі, за інформацією Центрального апарату Центру зайнятості, такі громадські роботи окрім Херсонської виконуються у Полтавській, Харківській та Черкаській областях.
Посилання на презентацію, яку команда проекту «Шерифи для нових громад» підготувала для полтавців - https://prezi.com/view/ZsNs3E7KIZIfdciinwG8/
Захід проводився за підтримки Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської облдержадміністрації.