Розповідаємо, як Мережа кіноклубів документального кіно DOCU/CLUB заохочує людей в українських містах і селах самостійно вирішувати локальні проблеми та яких результатів вдається досягти.
Ольга Коток – консультантка Центру професійного розвитку педагогічних працівників Гощанської селищної ради Рівненської області і вчителька місцевого Русивельського ліцею. А від січня 2023 року – ще й модераторка клубу документального кіно Docudays UA “Довкіл” та ініціаторка адвокаційного проєкту у громаді.
Ольга Коток
Її рідна Гощанська громада налічує трішки більше 23 тисяч людей, які живуть в селищі міського типу Гоща, та ще 39 навколишніх селах. З початку великої війни гощани прихистили 1450 переселенців. 652 людини не поїхали далі – залишилися мешкати тут, 38 дітей, які мусили рятуватись від російської агресії на Рівненщині, почали навчатись у місцевих школах та ліцеях.
Ідея відкриття у Гощі кіноклубу прийшла до Ольги не відразу – на цю думку її наштовхнула участь у програмі “Проєктний менеджмент для освіти”. Подібні ініціативи відчутно розширюють світогляд їхніх учасників, тож вчителька відразу після завершення цієї програми почала активно моніторити інші цікаві сучасні можливості для свого закладу. Так і натрапила на нову ідею.
“Ми разом з директоркою ліцею Надією Юрчук та вчителькою Людмилою Довгополюк подали проєктну заявку у Мережу DOCU/CLUB на створення кіноклубу документального кіно на базі Русивельського ліцею, а разом з ним – і на участь у менторській програмі “DOCU ДІЄ 2.0, бо хотіли навчитися розробляти і втілювати адвокаційні проєкти”, – говорить вчителька.
Вже у січні під керівництвом Ольги у Гощі почав працювати перший в історії міста клуб документального кіно.
Ольга Коток
Перші місяці роботи кіноклубу були мадрівними – Ольга Коток їздила в навколишні села, показувала фільми, розповідала про права людини та про методи їх захисту в інших школах Гощанської громади.
“Після показів документальних стрічок, під час дискусій з учасниками – здебільшого підлітками – виявилося, що молодь турбують проблеми кібербулінгу та кібербезпеки”, – розповідає Ольга.
Кібербулінг – це цькування людини із застосуванням цифрових технологій. Зазвичай зазнати кібербулінгу можна в соціальних мережах, месенджерах та на платформах, де грають в онлайн-ігри. Кібербулери залякують, провокують гнів чи принижують тих, над ким вирішили збиткуватися. Кібербулери можуть поширювати брехню, постити компрометуючі фотографії, погрожувати в повідомленнях, розсилати недоречні або дивні повідомлення іншим людям від імені своєї жертви.
Українські діти, які опиняються в подібних ситуаціях, почуваються беззахисними перед загрозами з інтернету. Зазвичай вони не розповідають про це батькам, бо в переважній більшості батьки або не мають достатньо знань, щоб допомогти дитині, або не мають часу і бажання, щоб розібратися в загрозах цифрового світу, і вважають найкращим рішенням просто заборонити заходити в Інтернет.
Під час обговорень документальних фільмів на дотичні теми Ольга зрозуміла, що в освітніх закладах громади проводиться багато заходів із профілактики офлайн-булінгу, а про кібербулінг говорять здебільшого тоді, коли щось страшне вже трапилося.
Тому по закінченні навчання у програмі “DOCU ДІЄ 2.0” модераторка кіноклубу запланувала адвокаційний проєкт “Освітнє середовище без кібербулінгу: перезавантаження”.
Презентація адвокаційного проєкту працівникам освітніх закладів
Проєкт Ольги спрямований не лише на підвищення рівня обізнаності про кібербулінг освітян, школярів і представників селищної ради, але й на розробку й ухвалення змін до плану заходів відділу освіти Гощанської селищної ради з протидії булінгу та кібербулінгу на 2023-2024 навчальний рік.
Показ фільму - “Пранкнули” молодшим школярам
Для педагогині було дуже важливо залучити до проєкту дітей-переселенців, особливо вразливих до подібних загроз через втрату друзів та звичного середовища. Своїм гаслом координаторка проєкту обрала заклик “Подолаємо інтернет-загрози разом!”.
Спільно з колегами-освітянами Ольга розробила план заходів з протидії кібербулінгу у громаді. Зокрема, учасниці адвокаційного проєкту запропонували провести навчальні семінари і тренінги з протидії кібербулінгу для психологів, соціальних педагогів і вчителів, продумали план освітніх заходів для дітей, які можуть стати свідками чи об’єктами кібербулінгу, рекомендували відкривати у громаді нові кіноклуби документального кіно.
Показ-фільму - “Пранкнули”
Ольгу Коток підтримувала команда Мережі DOCU/CLUB та допомагав колектив її рідного Русивельського ліцею. І вчителям, і дітям, і представникам селищної ради та органів місцевого самоврядування, й членам Молодіжної ради громади модераторка кіноклубу показувала фільм “Пранкнули” французького режисера Ісмаеля Жоффруа Шандуті. У фільмі онлайн-гравці описують свої труднощі зі “свотингом” — небезпечною для життя формою кібернасильства. Під час свотингу зловмисники надсилають у правоохоронні органи неправдиві повідомлення про нібито загрозливі для суспільства або окремих людей дії своїх жертв. В результаті до ні в чому не винних людей приїздить загін спецпризначенців, поліцейські обшукують оселю, допитують. Події фільму розгортаються через ролики на ютубі та кадри з онлайн-ігор, тому дітям було дуже легко зрозуміти контекст – це і їхній світ також.
До обговорень модераторка залучила директорку департаменту Національних “гарячих ліній” ГО “Ла Страда-Україна”, експертку з питань кібербулінгу та кібербезпеки Альону Кривуляк, яка відповідала на питання глядачів. Ольга спостерігала за реакцією колег і бачила, що дорослі люди були шоковані – кожен вчитель чи представник місцевої влади зрозумів, що з таким насильством може зіткнутися кожна дитина.
Обговорення за участі Альони Кривуляк
Документальне кіно виконало своє головне завдання – допомогло залучити представників відділу освіти Гощанської селищної ради до вирішення проблеми. Ініціатори адвокаційного проєкту переконали їх внести необхідні зміни у план заходів з протидії булінгу та кібербулінгу на 2023-2024 навчальний рік. Ольга направила відповідне звернення до відділу освіти селищної ради і вже у серпні під час чергового засідання відділу очікує на його розгляд та ухвалення рішення. Тобто, тепер у кожній гощанській школі діти знатимуть, як захистити себе від загроз, які можуть чатувати на них в інтернеті, та куди звертатися в разі нападу інтернетних зловмисників.
Тренінг з кібербезпеки для учнів
А у найближчих планах Ольги Коток – проведення циклу семінарів та тренінгів для педагогічних колективів Гощанської громади про кібербулінг та протидію йому. Звісно, за допомогою документального кіно – дієвого та ефективного інструменту впливу на громаду.
Фото з особистого архіву Ольги Коток
P.S. Проєкт "Громадські центри права в Україні" реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.
Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.