Багатоповерхівки без криміналу: міжнародний досвід
22 — 11 — 2018
/США
1963
Ірина Ухваріна
Ірина Ухваріна
Автор
всі статті автора

В Канаді та США є багатоквартирні будинки, які злочинці оминають. На їх стінах прикріплюють знак: «Crime Free», тобто - вільно від криміналу.

Як зробити життя безпечним в багатоквартирних домах, придумав ще в 1992 році поліцейський з департаменту Меса в Арізоні (США) Тімоті Зерінг.

В США є велика кількість багатоповерхівок, де всі квартири здаються в оренду. На той час, коли пан Зерінг працював в поліції, було дуже багато дзвінків про злочини з цих будинків. Він замислився, у чому ж причина високої криміногенності і яким чином зловмисники потрапляють до квартир.

Серед причин - відсутність довгострокових планів на проживання у мешканців та фінансових інвестицій у житло, як наслідок - відсутність бажання працювати над створенням навколо себе безпечного середовища. А «шляхи проникнення» злочинців до будівель можна поділити на три групи:

  • злочинець там живе;
  • злочинець відвідує там друзів або родичів;
  • злочинець випадково потрапляє у власність, оскільки існує така можливість.

Тімоті Зерінг та його колеги, поліцейські округу Меса, розробили заходи, які «перекривають» злочинцям найпоширеніші «шляхи проникнення». І стали пропонувати власникам багатоповерхівок безкоштовну «Програму безпеки у багатоквартирних домоволодіннях» (Crime Free Multi-Housing Program), розроблену на основі тих заходів. Її сутність – надати дієві рекомендації , щоб будівля не «спокушала» випадкового злодія, а також,  яку роботу провести серед орендаторів, щоб у них не виникала навіть думка про правопорушення та з’явилась відповідальність за своїх гостей.

Ідеї Програми виявилися настільки простими та ефективними, що дуже швидко розповсюдилися по штатах. Тепер це - міжнародно визнана безкоштовна Програма безпеки у багатоквартирних домоволодіннях. Зокрема, майже одразу, в 1994 році, її «запозичило» місто Нью-Уенсмінстер (Канада, провінція Британська Колумбія).

Тепер Програму запроваджено вже у 2 000 містах 48 штатах США, у 5 провінціях Канади, в Англії, Нігерії та Пуерто-Ріко.

Щоб будинок отримав сертифікат, що він вільний від криміналу, власникам (чи управителям) та мешканцям треба «пройти», за допомогою поліції, три етапи, тобто захистити будинок від тих трьох шляхів, по якім злочинці проникають всередину.

В Канаді, наприклад, це відбувається так.

На першому етапі місцевий відділ поліції проводить для власників та управителів багатоквартирних будинків восьмигодинний семінар. На ньому розповідають про концепцію запобігання злочинності, та як поліція та управителі можуть разом протидіяти нелегальній активності. Крім того, інформують про права й обов’язки орендарів та власників приміщень. А також презентують документ, що має бути додатком до договорів оренди. Згідно з додатком, квартиранти зобов’язуються дотримуватись правил домоволодіння, а будь-які протиправні дії будуть безумовною підставою для негайного розірвання договору оренди.

На другому етапі власник отримує підтвердження, що його нерухомість відповідає вимогам безпеки за принципами планування та забудови території (Crime Prevention through Environmental Design (CPTED)). Тобто, що будівля недоступна для «випадкового» злочинця. Принципи CPTED побудовані на багаторічних кримінологічних дослідженнях, які виявили, що доступність місця вчинення злочину є одним із ключових факторів при прийнятті особою рішення про вчинення протиправної дії. CPTED включає вимоги, наприклад, щодо освітлення, обзору території, конструкційних рішень, що запобігають несанкціонованому доступу в будівлю.

На третьому етапі представники поліції та власник або управитель зустрічаються з мешканцями з питань попередження злочинності.

Після цього багатоповерхівка отримує сертифікат, що вона вільна від криміналу, а управителям надаються великі металеві знаки, що розміщуються на домоволодінні. Також, надається дозвіл використовувати логотип «Crime Free» в рекламних оголошеннях (наприклад, щодо оренди майна).

Дивовижно, але такі не затратні та зовсім прості речі - працюють! Учасники програми, які пройшли повну сертифікацію, звітують про зменшення викликів поліції до 70%. А квартиранти сертифікованих багатоповерхівок пишаються, що живуть в безпечному та порядному середовищі.

При підготовці статті використані матеріали за посиланнями:

http://www.crime-free-association.org/lease_addendums_az_english.htm   

http://cptedontario.ca/  

https://www.vernon.ca/sites/default/files/docs/building-planning/permits-applications/crime_free.pdf

http://www.crime-free-association.org/multi-housing.htm 

Timothy Zehring Discusses The Crime Free Multi-Housing Program https://www.youtube.com/watch?v=cb1clEMkMkE

Автори: Маргарита Плахотнюк, Ірина Ухваріна

Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Немає коментарів
Тут поки немає коментарів. Ви можите бути першим
Залишити коментар згорнути
Залишити коментар
Читайте також
Як постраждало від російських обстрілів подружжя пенсіонерів на Херсонщині
24 — 02 — 2024
/Херсон
1066
Як постраждало від російських обстрілів подружжя пенсіонерів на Херсонщині
Ольга та Анатолій Бородавченки – мешканці одного з сіл на півночі Херсонщини, подружжя пенсіонерів. Їхнє життя  докорінно…
докладніше
Проблеми та виклики Нововоронцовської громади
24 — 02 — 2024
/Херсон
1000
Проблеми та виклики Нововоронцовської громади
Нововоронцовська територіальна громада розташована в Бериславському районі Херсонської області на березі вже колишнього Каховського…
докладніше
Пів року у трьох російських катівнях і 9 місяців на лівобережжі
23 — 02 — 2024
/Херсон
967
Пів року у трьох російських катівнях і 9 місяців на лівобережжі
Він перетнув кордон України ще в грудні 2023 року, але лише на початку 2024-го заявив про своє повернення постом у фейсбуці: «Нарешті…
докладніше
Як живуть мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині
23 — 02 — 2024
/Херсон
970
Як живуть мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині
Попри окупацію, мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині очі в очі з окупантами майже не зустрічалися. Олександр…
докладніше
Як живе Дар’ївська громада
22 — 02 — 2024
/Херсон
1312
Як живе Дар’ївська громада
До громади входить 15 населених пунктів: Дар’ївка, Інгулець, Зарічне, Ясна Поляна, Микільське, Понятівка, Токарівка, Іванівка,…
докладніше
Про життя та подвиг Владислава Українця
22 — 02 — 2024
/Херсон
1248
Про життя та подвиг Владислава Українця
Лейтенант ЗСУ Владислав Українець родом з Вінниччини. У перший день повномасштабної війни він, у складі 59 окремої мотопіхотної бригади,…
докладніше
Історія полону Олексія Барчука та його родини
21 — 02 — 2024
/Херсон
1409
Історія полону Олексія Барчука та його родини
Олексій Барчук – один із тих херсонців, хто на собі відчув всі «принади» «руського міра», перш за все тотальне беззаконня…
докладніше
Мешканці Бериславщини розповідають про життя в сірій зон
21 — 02 — 2024
/Херсон
1023
Мешканці Бериславщини розповідають про життя в сірій зон
Одне з сіл Великоолександрівської громади на Бериславщині, хоч і не перебувало в окупації, але з початку війни опинилося в сірій зоні,…
докладніше
“Мене врятував будинок сусіда”
20 — 02 — 2024
/Херсон
1238
“Мене врятував будинок сусіда”
Олександр Гречко мешкає в селищі Велетенське Білозерської громади Херсонщини з 60-го року минулого століття, все життя працював…
докладніше
всі новини
youtube facebook