Поліцейські офіцери громад: чим незадоволене керівництво райвідділків
05 — 12 — 2019
/Дніпро
90
Ірина Ухваріна
Ірина Ухваріна
Автор
всі статті автора

Поліцейські офіцери Новоолександрівської громади, зліва направо: Сергій Шлома та Юрій Сармін. Фото газети "Лица".

Дослідження юристів та експертів благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» та громадської організації «Інформаційно ресурсний центр «Правовий простір» роботи дільничних нового формату, тобто поліцейських офіцерів громад, які почали працювати в Дніпропетровській області, виявило, що керівництво територіальних органів поліції не готове сприяти реформі.

Один із чинників саме те, що офіцерів громад неможливо залучити до виконання інших завдань, не пов’язаних з їх прямими обов’язками.

Справа у тому, що у райвідділах катастрофічно не вистачає «робочих рук». Робота у поліції понаднормова, пов’язана з великими ризиками та відповідальністю, забезпечення «кульгає», - на бензин, папери, на оплату Інтернету, «заправку» планшетів та інші «дрібниці» співпрацівники часто витрачають свої власні кошти. А зарплатня – менше, ніж у «звичайних» охоронців приватних фірм, де є і повне забезпечення, і чергування твердо регламентовано, тобто відпрацював від «сих до сих», й відпочиваєш спокійно.

Йде реформа, тож вимоги, нормативи, повноваження та пріоритети постійно змінюються, стабільності та впевненості у перспективах – ніяких. Керівництво держави декларує, що головне у роботі – завоювати довіри населення, та профілактика злочинів. Але від підлеглих, як і раніше,  вимагають «показників»: скільки того чи іншого неправомірного зафіксовано, та що виявлено.

Досвідчені поліцейські чекають-не дочекаються, коли можна звільнитися за вислугою років, щоб отримувати пенсію. І як тільки терміни добігають кінця, - йдуть зі служби. А молоді, навчені, натхненні,  приходять, стикаються «з буднями», й теж звільняються – знаходять більш спокійне та прибуткове місце, або взагалі їдуть на заробітки за кордон.

В результаті правоохоронні органи втрачають кадри, багато посад пустує.

І це одночасно з тим, що криміногенна ситуація стає все більш напруженою: повернулися із в’язниць рекетири, розбійники та бандити, які відбули покарання за злочини у буремні дев’яності. В країні п’ятий рік йде війна, тож у населення накопичується багато нелегальної зброї. І це вже не колишні обрізи чи самостріли, а кулемети, гранати, вибухівка та інші сучасні військові засоби  масового ураження.  А безпорадність поліції, корупція у судах, провокує ще більш тяжкі наслідки.

Тому останній час райвідділки працюють «аврально»: якщо десь щось трапилося, або де треба підкріплення, чи необхідна охорона правопорядку на масових заходах – туди стягують усі сили, викликають увесь особовий склад, незалежно від функціональних обов’язків.

Але поліцейських офіцерів громад викликати вже неможливо. Бо згідно з умовами проєкту «Поліцейський офіцер громади» («ПОГ»), ініційованому Національною поліцією України за підтримки Посольства США та ICITAP,  та Меморандумом, який підписують ограни внутрішніх справ з керівництвом об’єднаних територіальних громад, офіцери увесь свій робочий час мають працювати саме на території ОТГ, та не відволікатися на інші виклики.

Тобто фактично, найкращі (бо відбір кандидатів на ПОГ дуже жорсткий) співробітники райвідділку йдуть в громади, а замінити їх нікому: нових штатних одиниць не додають, та і на існуючих службовців не вистачає.

Мабуть тому, як зізналися у відвертій бесіді експертам громадської організації «ЛАРП» офіцери Новоолександрівської громади Сергій Шлома та Юрій Сармін - співпраця з райвідділком складна:

«Райвідділки живуть ще старим принципом – в них протокольна система. В них критерії оцінювання їхньої роботи – по протоколу. Вони не розуміють, для чого ми тут. І намагаються нас завалити, як звичайних дільничних, як це було раніше, всіма матеріалами. Наприклад, вимагають доопрацювати всі матеріали, які мали бути повністю відпрацьовані групою швидкого реагування під час виклику, та цього не зроблено. Але зараз є наказ 2442, згідно якого ми не будемо їх розглядати».

Хоча офіцери нового формату підпорядковуються безпосередньо обласному Управлінню превентивної діяльності, вони у деякому сенсі залежать й від керівництва місцевих відділків та відділень. Адже коли трапиться тяжкий злочин, чи виникне загроза їх життю – на допомогу мають прийти колеги не з Управління, а саме з найближчої частини поліції. А, крім усього іншого, відмовити старшому за званням та за статусом – не всякий поліцейський наважиться.

P.S. Публікація підготовлена в рамках проекту «Безпека в громадах» за фінансової підтримки Freedom House. Проект реалізується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров'я».

Публікація Підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоровя” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір”. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта

Немає коментарів
Тут поки немає коментарів. Ви можите бути першим
Залишити коментар згорнути
Залишити коментар
Читайте також
В очікуванні відповідей
19 — 12 — 2019
/Дніпро
179
В очікуванні відповідей
  На фото другий справа наліво начальник управління Департаменту превентивної діяльності Сергій Віталійович Альошкін Наразі…
докладніше
Анатолій Чуприна: «Єдиний мінус – він один»
19 — 12 — 2019
/Дніпро
108
Анатолій Чуприна: «Єдиний мінус – він один»
  На фото поліцейський офіцер Личківської сільської об’єднаної територіальної громади Магдалинівського району…
докладніше
Тепер живемо за законом
17 — 12 — 2019
/Дніпро
77
Тепер живемо за законом
На фото поліцейський офіцер Солонянської ОТГ Микола Сідий. Фото з сайту "Лица". Поки на офіційному рівні ефект від реалізації проєкту…
докладніше
Як визначають довіру та рівень безпеки
16 — 12 — 2019
/Дніпро
89
Як визначають довіру та рівень безпеки
Головним критерієм ефективності роботи проєкту «Поліцейський офіцер громади» має бути «рівень довіри населення». Але як…
докладніше
Поліцейські офіцери громад: теорія і практика
12 — 12 — 2019
/Дніпро
127
Поліцейські офіцери громад: теорія і практика
Опитані нами перші поліцейські офіцери громад Дніпропетровщини зазначають, що навчальний курс дуже інтенсивний та насичений. Тим…
докладніше
Різні громади – різні умови роботи
12 — 12 — 2019
/Дніпро
128
Різні громади – різні умови роботи
Проєкт «Поліцейський офіцер громади» впроваджується вже по всій країні. Але чи дійсно він успішний? Спочатку, як пілотний,…
докладніше
Участь громадян в охороні громадського порядку: трансформація правової свідомості
05 — 12 — 2019
/Аналітичні статті
238
Участь громадян в охороні громадського порядку: трансформація правової…
Досліджені питання пов’язані з участю громадян в охороні громадського порядку відповідно до принципу взаємодії поліції (міліції) з…
докладніше
Поліцейські офіцери громад: чим незадоволене керівництво райвідділків
05 — 12 — 2019
/Дніпро
90
Поліцейські офіцери громад: чим незадоволене керівництво райвідділків
Поліцейські офіцери Новоолександрівської громади, зліва направо: Сергій Шлома та Юрій Сармін. Фото газети…
докладніше
Крадіжок в Юр’ївській громаді поменшало
04 — 12 — 2019
/Дніпро
120
Крадіжок в Юр’ївській громаді поменшало
На фото зліва направо: Юрій Лифарь та Микола Шевчук. Юр’ївська об’єднана територіальна громада однією з перших в Україні…
докладніше
всі новини
youtube facebook