Поліцейські офіцери громад: чим незадоволене керівництво райвідділків
05 — 12 — 2019
/Дніпро
189
Ірина Ухваріна
Ірина Ухваріна
Автор
всі статті автора

Поліцейські офіцери Новоолександрівської громади, зліва направо: Сергій Шлома та Юрій Сармін. Фото газети "Лица".

Дослідження юристів та експертів благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» та громадської організації «Інформаційно ресурсний центр «Правовий простір» роботи дільничних нового формату, тобто поліцейських офіцерів громад, які почали працювати в Дніпропетровській області, виявило, що керівництво територіальних органів поліції не готове сприяти реформі.

Один із чинників саме те, що офіцерів громад неможливо залучити до виконання інших завдань, не пов’язаних з їх прямими обов’язками.

Справа у тому, що у райвідділах катастрофічно не вистачає «робочих рук». Робота у поліції понаднормова, пов’язана з великими ризиками та відповідальністю, забезпечення «кульгає», - на бензин, папери, на оплату Інтернету, «заправку» планшетів та інші «дрібниці» співпрацівники часто витрачають свої власні кошти. А зарплатня – менше, ніж у «звичайних» охоронців приватних фірм, де є і повне забезпечення, і чергування твердо регламентовано, тобто відпрацював від «сих до сих», й відпочиваєш спокійно.

Йде реформа, тож вимоги, нормативи, повноваження та пріоритети постійно змінюються, стабільності та впевненості у перспективах – ніяких. Керівництво держави декларує, що головне у роботі – завоювати довіри населення, та профілактика злочинів. Але від підлеглих, як і раніше,  вимагають «показників»: скільки того чи іншого неправомірного зафіксовано, та що виявлено.

Досвідчені поліцейські чекають-не дочекаються, коли можна звільнитися за вислугою років, щоб отримувати пенсію. І як тільки терміни добігають кінця, - йдуть зі служби. А молоді, навчені, натхненні,  приходять, стикаються «з буднями», й теж звільняються – знаходять більш спокійне та прибуткове місце, або взагалі їдуть на заробітки за кордон.

В результаті правоохоронні органи втрачають кадри, багато посад пустує.

І це одночасно з тим, що криміногенна ситуація стає все більш напруженою: повернулися із в’язниць рекетири, розбійники та бандити, які відбули покарання за злочини у буремні дев’яності. В країні п’ятий рік йде війна, тож у населення накопичується багато нелегальної зброї. І це вже не колишні обрізи чи самостріли, а кулемети, гранати, вибухівка та інші сучасні військові засоби  масового ураження.  А безпорадність поліції, корупція у судах, провокує ще більш тяжкі наслідки.

Тому останній час райвідділки працюють «аврально»: якщо десь щось трапилося, або де треба підкріплення, чи необхідна охорона правопорядку на масових заходах – туди стягують усі сили, викликають увесь особовий склад, незалежно від функціональних обов’язків.

Але поліцейських офіцерів громад викликати вже неможливо. Бо згідно з умовами проєкту «Поліцейський офіцер громади» («ПОГ»), ініційованому Національною поліцією України за підтримки Посольства США та ICITAP,  та Меморандумом, який підписують ограни внутрішніх справ з керівництвом об’єднаних територіальних громад, офіцери увесь свій робочий час мають працювати саме на території ОТГ, та не відволікатися на інші виклики.

Тобто фактично, найкращі (бо відбір кандидатів на ПОГ дуже жорсткий) співробітники райвідділку йдуть в громади, а замінити їх нікому: нових штатних одиниць не додають, та і на існуючих службовців не вистачає.

Мабуть тому, як зізналися у відвертій бесіді експертам громадської організації «ЛАРП» офіцери Новоолександрівської громади Сергій Шлома та Юрій Сармін - співпраця з райвідділком складна:

«Райвідділки живуть ще старим принципом – в них протокольна система. В них критерії оцінювання їхньої роботи – по протоколу. Вони не розуміють, для чого ми тут. І намагаються нас завалити, як звичайних дільничних, як це було раніше, всіма матеріалами. Наприклад, вимагають доопрацювати всі матеріали, які мали бути повністю відпрацьовані групою швидкого реагування під час виклику, та цього не зроблено. Але зараз є наказ 2442, згідно якого ми не будемо їх розглядати».

Хоча офіцери нового формату підпорядковуються безпосередньо обласному Управлінню превентивної діяльності, вони у деякому сенсі залежать й від керівництва місцевих відділків та відділень. Адже коли трапиться тяжкий злочин, чи виникне загроза їх життю – на допомогу мають прийти колеги не з Управління, а саме з найближчої частини поліції. А, крім усього іншого, відмовити старшому за званням та за статусом – не всякий поліцейський наважиться.

P.S. Публікація підготовлена в рамках проекту «Безпека в громадах» за фінансової підтримки Freedom House. Проект реалізується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров'я».

Публікація Підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоровя” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір”. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта

Немає коментарів
Тут поки немає коментарів. Ви можите бути першим
Залишити коментар згорнути
Залишити коментар
Читайте також
Питанню діяльності «шерифів» приділено значну увагу в експертному дослідженні
27 — 03 — 2020
/Харків
64
Питанню діяльності «шерифів» приділено значну увагу в експертному…
Метою дослідження «Участь громад у забезпеченні правопорядку в Україні», здійсненого Центром політико­-правових реформ, було…
докладніше
Поліцейські офіцери громад Харківщини: знаннями озброєні та до роботи підготовлені
20 — 03 — 2020
/Харків
102
Поліцейські офіцери громад Харківщини: знаннями озброєні та до роботи…
На сьогодні в Харківській області створено 23 об’єднані територіальні громади. І на території 13 з них вже працюють поліцейські…
докладніше
Рівень довіри до поліцейських офіцерів громади на Дніпропетровщині є вищим, ніж до поліції в цілому
10 — 03 — 2020
/Дніпро
105
Рівень довіри до поліцейських офіцерів громади на Дніпропетровщині є…
В рамках проєкту «Шерифи для нових громад» ми збираємо відомості про успішний досвід містечок та міст України у вирішенні…
докладніше
Що «не так» з громадськими формуваннями
06 — 03 — 2020
/Херсон
263
Що «не так» з громадськими формуваннями
Чисельність громадських формувань на Херсонщині зменшилася майже вполовину. Вони або самі добровільно ліквідовуються, або їх…
докладніше
На Харківщині поліцейські офіцери громади приступили до виконання обов’язків
21 — 02 — 2020
/Харків
196
На Харківщині поліцейські офіцери громади приступили до виконання…
Сьогодні на території Харківської області створено 23 об’єднані територіальні громади. 13 з них беруть участь у проєкті…
докладніше
Поліцейські офіцери громади є, а відомчої нормативної бази – немає
17 — 02 — 2020
/Харків
138
Поліцейські офіцери громади є, а відомчої нормативної бази – немає
У нашій державі в 2019 році започатковано проєкт «Поліцейський офіцер громади». Як зазначено на офіційному сайті Національної…
докладніше
«Українські шерифи» разом із «Шерифами для нових громад» завітали до вишу МВС
17 — 02 — 2020
/Харків
203
«Українські шерифи» разом із «Шерифами для нових громад» завітали до вишу…
Студенти Харківського національного університету внутрішніх справ зацікавились проєктом «Шерифи для нових громад». У…
докладніше
В очікуванні відповідей
19 — 12 — 2019
/Дніпро
295
В очікуванні відповідей
  На фото другий справа наліво начальник управління Департаменту превентивної діяльності Сергій Віталійович Альошкін Наразі…
докладніше
Анатолій Чуприна: «Єдиний мінус – він один»
19 — 12 — 2019
/Дніпро
222
Анатолій Чуприна: «Єдиний мінус – він один»
  На фото поліцейський офіцер Личківської сільської об’єднаної територіальної громади Магдалинівського району…
докладніше
всі новини
youtube facebook