Як і для чого у Нерубайській громаді молодь дивиться документальне кіно та формує молодіжну раду
06 — 07 — 2023
/Одеса
201
Альона Мартинюк
Альона Мартинюк
Автор
всі статті автора

Розповідаємо, як Мережа кіноклубів документального кіно DOCU/CLUB заохочує людей в українських містах і селах самостійно вирішувати локальні проблеми та яких результатів вдається досягти. 

Олеся Рожнатова – завідувачка Холоднобалківської сільської бібліотеки та, за сумісництвом, керівниця та модераторка кіноклубу документального кіно DocuLibFan. Село, де живе Олеся, розташоване на Одещині та є частиною Нерубайської громади, яка об’єднує кілька сіл на березі Хаджибейського лиману. 


Олеся Рожнатова

“Якось я проходила навчання для громадських активістів.  В одному з блоків нам розповідали про права людини і про кіно як один з інструментів, завдяки якому кожного і кожну можна навчити розуміти ці права та захищати їх”, – згадує співрозмовниця.  

Тоді Олеся побачила фільм «Українські шерифи» режисера Романа Бондарчука, який її вразив, і коли організатори запитали, хто б хотів організувати кіноклуби в своїх громадах, без сумнівів заповнила анкету. 

Олеся пройшла відбір, кількамісячне менторське навчання від Мережі DOCU/CLUB і почала показувати фільми при своїй бібліотеці. 

Кіно і люди

Кіноклуб документального кіно “DocuLibFan” почав роботу в січні 2023 року. Мешканців громади модераторка запрошувала на заходи через сторінки бібліотеки у соцмережах та по місцевих групах. 

Олеся показувала стрічки до певних важливих дат – наприклад, до Дня пам'яті та примирення чи Дня пам’яті Голокосту. А ще показувала фільми, в яких героями були активні люди, які добивалися змін на краще у своїх громадах. 


Показ фільму для учнівської молоді

“Найбільше запам’ятала дискусію після показу фільму «І кожна річка» про екологію та річки України. І стрічка ж довга, півтори години йде. Але вона так сподобалася учасникам, що дискусія розгорілася на дві години. Живемо ж березі Хаджибейського лимана і вже хто-хто, а ми розуміємо, що з кожним роком він все більше бруднішає. І з  цим треба щось робити”, – згадує модераторка. 

Олеся розповідає, що людям з вікової категорії 35+ зазвичай було найцікавіше. Це зрілі люди, вони найактивніше включались у дискусії, пропонували рішення проблем.  Проте активістка залучала й підлітків, проводила покази документальних фільмів по школах та ліцеях. 

А коли Мережа DOCU/CLUB в рамках програми “DOCU ДІЄ 2.0” ініціювала серед кіноклубів підтримку  адвокаційних  проєктів, спрямованих на розв'язання локальних проблем у  громадах, завідувачка бібліотекою вхопилася за цю можливість – у неї саме визріла ідея, яка потребувала такої підтримки. 


Олеся Рожнатова на тренінгу з основ молодіжної політики

Молодіжна рада  - що воно таке й для чого

У Нерубайській громаді Одеської області проживає трохи більше 20 тисяч мешканців. Серед них молоді віком від 14 до 35 – понад 8000 людей. 

Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну громада стала домівкою для майже тисячі переселенців (станом на березень 2023 року – для 841 особи). “Я чітко розуміла – у нас хороший бюджет і багато молоді. Це дає великі можливості, але ту молодь треба почути та направити її енергію в конструктивне русло”, – розповідає Олеся.  

Нерубайлівка розташована практично поруч з Одесою.  Активістка розуміє: лише цікаві справи, участь у розвитку громади й хороші перспективи  для  молодих людей спонукають їх не переїжджати до Одеси, а залишатися і розбудовувати громаду вдома. 

“Поговорила я з керівником відділу молоді і спорту. Ми зрозуміли,  що школярі у нас непогано задіяні через самоврядування, але 25-річні не бачать, як вони можуть бути цінними та корисними громаді.

Вони знають, що згідно з законом можуть щось робити, вони мають ідеї, вони хочуть щось робити для покращення життя громади, але - яким чином? Не розуміють. Так постала ідея молодіжної ради – надати можливість молоді говорити з владою, озвучувати важливі для неї ідеї, за допомогою влади реалізовувати їх, а не лише покірно приймати те, що вважає важливим керівництво”, – згадує Олеся.

Модераторка кіноклубу подала свою ідею на конкурс адвокаційних проєктів,  отримала схвалення – і відразу ж почала над нею працювати. 


Зустріч з учнями Нерубайського академічного ліцею №1

Свою роботу з місцевою молоддю завідувачка бібліотеки почала з низки анкет та опитувальників, щоб з’ясувати, чого саме прагнуть мешканці її громади. 

“Я запитувала прості речі: що б вам хотілося покращити в громаді? Що треба зробити, щоб ви долучились до життя громади? Чи знаєте, що таке молодіжна рада, які її функції, які можливості вона надає? Завдяки таким зустрічам і опитуванням вдалося “проявити” найбільш активних і “підкованих”молодих людей і об’єднати тих із них, хто виявив бажання долучитися до роботи”, – розповідає Олеся. 

На першу зустріч прийшло близько 15 людей. Модераторка кіноклубу запросила юриста, який детально розповів присутнім про всі “підводні камені” узаконення молодіжної ради і про те,  як вона може  працювати в правовому полі. “Підводні камені” молодих активістів не налякали, вони почали збирати ідеї, що необхідно покращити в Нерубайлівській громаді і як можна залучити до цієї роботи молодь.

“Ідей для залучення молоді у нас багато. Наприклад, у кіноклуб на  наші покази фільмів і дискусії постійно приходить дівчинка-переселенка з інвалідністю. У нашій громаді не створено умов для таких мешканців – цією проблемою  могла б опікуватися молодіжна рада. І не тільки постійно нагадувати владі про важливість проблеми, а й брати активну участь у її вирішенні.  Це важливо, бо всі розуміють, що через війну та її наслідки людей з інвалідністю стане більше”, – говорить Олеся. 

Поступово біля Олесі сформувалося коло активістів з 25 молодих людей, які у квітні цього року подали колективну заяву про створення Молодіжної ради при Нерубайлівській сільській раді.  


Майбутні учасники молодіжної ради

“Ми допомогли молоді зареєстрували заяву, а поки очікуємо результатів, навчаємо і  консультуємо: “Дивіться, от ви є дорадчий консультативний орган. Молодіжна рада виявлятиме проблеми громади, обговорюватиме, як їх краще вирішити, звертатиметься до керівництва громади з пропозиціями. І в кооперації з владою, за підтримки влади, в тому числі й фінансової підтримки, ви зможете реалізовувати ваші мрії, як покращити життя в громаді”. Ми зараз працюємо над тим, щоб молоді люди розуміли: якщо вони не будуть включені у життя громади, то нічого і не буде змінюватися, - говорить Леся. - Зараз є стільки можливостей розвивати не лише себе, але й свою громаду. Об'єднуватись і робити крутезні речі,  можна залучити доволі хороше фінансування і втілити ті зміни, яких прагне кожен із нас”. 

Фото з особистого архіву Олесі Рожнатової

P.S. Розвиток Мережі DOCU/CLUB фінансується Посольством Швеції в Україні, Національним фондом на підтримку демократії (NED) та Fondation de France.
Думки, висновки чи рекомендації належать авторам/авторкам та упорядникам/упорядницям цієї публікації і не обов’язково відображають погляди урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори/авторки та упорядники/упорядниці.

P.S.S. Проєкт "Громадські центри права в Україні" реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Немає коментарів
Тут поки немає коментарів. Ви можите бути першим
Залишити коментар згорнути
Залишити коментар
Читайте також
Як переселенцям дистанційно звільнитися з роботи
26 — 09 — 2023
/Херсон
26
Як переселенцям дистанційно звільнитися з роботи
Внутрішньо переміщена особа, яка не могла продовжувати працювати, але й не мала можливості звільнитися з роботи на попередньому місці…
докладніше
Встановлення опіки та піклування під час воєнного стану. Інфографіка
25 — 09 — 2023
/Херсон
33
Встановлення опіки та піклування під час воєнного стану. Інфографіка
Кабінет міністрів України у 2022 році спростив процедуру влаштування під опіку чи піклування дітей, які опинилися без батьків у воєнний…
докладніше
Виплати від ООН – як подати заявку
20 — 09 — 2023
/Херсон
83
Виплати від ООН – як подати заявку
Постраждалі внаслідок російської агресії українці можуть отримати від Управління верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ…
докладніше
Нові умови компенсації за пошкоджене майно. Що змінилося з 15 вересня 2023 року
19 — 09 — 2023
/Херсон
67
Нові умови компенсації за пошкоджене майно. Що змінилося з 15 вересня 2023 року
Кабінет Міністрів прийняв Постанову № 858, яка змінює порядок надання компенсацій за пошкоджене через російську агресію житло.…
докладніше
Як оформити паспорт після того, як виїхали з окупації. Інфографіка
14 — 09 — 2023
/Херсон
59
Як оформити паспорт після того, як виїхали з окупації. Інфографіка
Повнолітні громадяни України, які проживали на тимчасово окупованій території і не оформляли паспорт громадянина України, можуть…
докладніше
Як отримати допомогу на ремонт пошкодженого житла. Інфографіка
13 — 09 — 2023
/Херсон
49
Як отримати допомогу на ремонт пошкодженого житла. Інфографіка
Як працює програма "єВідновлення", хто може подати заявку, як це зробити, а також хто перевірятиме пошкоджене житло - детальніше в…
докладніше
Історія Антоніни Чередник, яка пройшла три кола російського пекла
08 — 09 — 2023
/Херсон
398
Історія Антоніни Чередник, яка пройшла три кола російського пекла
За час окупації росіяни брали Антоніну Чередник у полон не один раз – тричі. Ці викрадення колишньої керівниці Білозерської…
докладніше
Якщо батьки не платять аліменти, держава надає допомогу
04 — 09 — 2023
/Херсон
73
Якщо батьки не платять аліменти, держава надає допомогу
Діти до 18 років мають право на тимчасову державну допомогу, якщо їхні батьки не платять аліментів – не мають можливості або їхнє…
докладніше
Як подати заяву на компенсацію за знищене житло. Інфографіка
28 — 08 — 2023
/Херсон
87
Як подати заяву на компенсацію за знищене житло. Інфографіка
У серпні стартував другий етап реалізації державної програми із забезпечення житлом українців, чия оселя була пошкоджена або знищена…
докладніше
всі новини
youtube facebook