У лютому 2016 року у Полтавській області представники поліції та місцевої влади заговорили про плани відкрити у кількох населених пунктах регіону «будинки шерифів».
Зокрема, у ЗМІ йдеться про Великі Сорочинці (Миргородський район), Кирило-Ганнівку (Зіньківський район) та село Пришиб (Кременчуцький район). Це мали бути будівлі, оснащені сучасною технікою, інтернетом, де б дільничний і працював, і жив.
Нагадаємо, на реалізацію програми "українського шерифа" уряд додатково передбачав у бюджеті 140 мільйонів гривень. Про це 23 вересня 2015 року під час візиту до Полтави заявив тодішній прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. Плюс чиновник мав надію на фінансову підтримку реформи з боку США, Канади, країн ЄС.
Посилання на тодішні публікації у ЗМІ:
У Великих Сорочинцях запропонували відновити «будинок шерифа» («Коло»)
У Великих Сорочинцях на Полтавщині планують відновити «Будинок шерифа» («Полтавщина»)
На Полтавщині відкрили будинки для шерифів (Gazeta.ua)
Перший в Кременчуцькому районі «Будинок Шерифа» може з’явитися у Пришибі («Децентралізація»)
«Основна різниця між «шерифом» і нашим «дільничним» в тому, що «шериф» - красивий», - Кульчинський («Кременчуцький Телеграф»)
Як виявилося, зараз в жодному з названих населених пунктів «будинок шерифа» не працює.
Голова Великосорочинської ОТГ Павло Полєков говорить, що будівля, яку планували виділити для дільничного та його сім’ї, так і стоїть. Мали зробити капітальний ремонт там, проте далі балачок діло не пішло.
Голова Пришибської ОТГ Валентина Городянко також повідомила, що «будинок шерифа» у їхньому селі не відкрився. Але приміщення є – це будівля, де знаходиться наразі сільрада. Вони планують переїхати до іншого приміщення, а це залишити дільничному, який поки що живе у Кременчуці.
Єдиний на Полтавщині «будинок шерифа» у селі Кирило-Ганнівка Зіньківського району пустує. Фото: Сергій Тополь, сільський голова
Село Кирило-Ганнівка – єдиний населений пункт, де є «будинок шерифа» (на фото), який перебуває на балансі поліції. Про це йдеться у відповіді поліції на наш запит (прикріплений до статті). Він знаходиться за адресою вул. Миру, 11. Проте, як повідомив координаторці проекту Сергій Гавловський, заступник начальника відділу дільничних офіцерів поліції управління превентивної діяльності ГУ НП в Полтавській області, «будинок шерифа» у цьому селі давно не працює. Приміщення поки що стоїть без діла. Також у відповіді поліції на запит зазначено, що кошти на фінансування «будинків шерифів» на Полтавщині Національна поліція не виділяла.
Як розповів голова Кирило-Ганнівської сільради Сергій Тополь, «будинок шерифа» у них в селі дійсно відкривався - ще до 2015 року. Будівлю викупив райвідділ, зробили ремонт, і туди заселився дільничний:
Він і меблі завіз. Вхід там був і службовий, і особистий. Але не захотів працювати, змінив місце роботи й поїхав, - розповідає голова сільради.
Дільничні у селі постійно змінювалися – надовго не залишався ніхто. Жити у Кирило-Ганнівському «будинку шерифа» вони не хотіли, бо мали сім’ї в інших населених пунктах, ближчих до району:
Рік чи два дільничні навідувалися до того будинку. А на сьогоднішній день він стоїть. Бур’яни ми там косимо і все. Будинок на балансі у райвідділу поліції. Стоїть цілий-цілісінький. Усе там є. Заходь і живи, - говорить Сергій Тополь.
За словами сільського голови, поліція пропонувала сільраді, щоб висунули свою кандидатуру на посаду дільничного - когось із місцевих хлопців. Обіцяли допомогти і з навчанням, і з переатестацією. Та марно. Ніхто з молодих людей не бажає працювати дільничним у селі. «Шерифа» (інспектора з охорони правопорядку) у Кирило-Ганнівці теж немає.
Та все ж безпекою у населеному пункті опікуються – у минулому році встановили чотири камери відеоспостереження. В планах - відкрити «центр безпеки», вже й приміщення знайшли.
Довідково
Населення Кирило-Ганнівки – майже 600 чоловік.
Дільничний, який обслуговує село зараз, живе в селищі Опішня (на відстані майже 22 кілометри). Від села до Зінькова (районний центр) – майже 30 кілометрів.
Нагадаємо, що зараз поліція пропонує громадам створювати поліцейські станції.
Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.