«Шерифи», «нічний патруль» та центр безпеки: як Бутенківська громада захищається від злодіїв
21 — 12 — 2018
/Полтава
1956
Людмила Чванько
Людмила Чванько
Автор
всі статті автора

У Бутенківській громаді Кобеляцького району, що на Полтавщині, серйозно взялися за правопорушників та злодіїв.

Через часті крадіжки люди застосували майже всі форми організації безпеки, які виявила наша команда за час реалізації проекту «Шерифи для нових громад». Спочатку Бутенківська сільрада взяла на роботу інспекторів з охорони громадського порядку, потім створила «нічний патруль» з членів громадського формування (ГФ). Також на сходці селяни домовилися пильнувати за обійстями сусідів та одразу реагувати, якщо побачать щось підозріле - створили так звану «сусідську варту». Нещодавно у Бутенках відкрився центр безпеки, в якому є і поліцейська станція. У наступному році у громаді планують створити комунальне підприємство з охорони «Бутенківська варта». Завершити процес «захисту», щойно дозволять фінанси, бутенківці мають встановленням відеокамер на перехрестях, в’їздах, виїздах, яких у селі безліч. Так у громаді відточують взаємодію населення, «шерифів» та поліції, аби створити ідеальну схему співпраці та звести злочини та правопорушення нанівець.

Результат таких дій громади конкретний – завдяки пильним сусідам у квітні 2018 року вдалося затримати групу злодіїв, які обкрадали обійстя селян.

Взяли на роботу двох «шерифів»

Бутенківська громада утворилася у результаті об’єднання двох сільських рад наприкінці 2017 року. Всього у складі ОТГ зараз 12 сіл. Населення – біля 4200 людей. Щоб у селах, що входять до громади, було безпечніше, Бутенківська сільрада взяла на роботу двох інспекторів з охорони громадського порядку – керівника громадського формування Романа Дорошенка та його помічника Василя Демченка. Обидва – колишні співробітники поліції, знаються на законодавстві. Серед місцевого населення користуються авторитетом.

Роман Дорошенко

Роман Дорошенко, голова громадського формування з охорони громадського порядку Бутенківської сільради, інспектор з охорони громадського порядку.

Василь Демченко

Василь Демченко, помічник голови ГФ, інспектор з охорони громадського порядку.

Як зазначає перший заступник голови Бутенківської ОТГ Ігор Федь, в обов’язки  інспекторів входить:

  • охорона громадського порядку як у сільраді, так і в селах, що входять в громаду,
  • охорона громадського порядку на масових заходах (концертах, святкуваннях),
  • тісна співпраця з правоохоронними органами (дільничним офіцером поліції, іншими структурними підрозділами) з метою ефективного та швидкого розкриття кримінальних правопорушень,
  • профілактика правопорушень (бесіди з неблагополучними сім’ями, школярами),
  • мирне врегулювання конфліктів, якщо є така можливість.

Зараз великий плин кадрів. Дільничного люди не знають. Тому наші інспектори виїжджають на місце події разом з поліцією, бачать слідчу картину: потерпілих, речі, які викрадені. Якщо з’являється будь-яка інформація в селі про викрадену річ – одразу повідомляють поліцію, - коментує Ігор Федь.

Коли почастішали крадіжки, створили «нічний патруль»

У лютому 2018 року у громаді почастішали крадіжки.

Крали електротовари, інший інвентар – виносили все з гаражів, - розповідає Ігор Федь, перший заступник голови ОТГ.

Тому у Бутенках вирішили підсилити охорону, створивши «нічний патруль», до якого увійшли члени громадського формування при Бутенківській сільраді – всього 93 людини. Щоночі троє чергових почали об’їжджати села, стежити за громадським порядком, вишукувати підозрілі авто та чужинців.

Склали графік нічних патрулювань. Змінюємо його в залежності від пори року. Починаємо, як стемніє, і закінчуємо, як світає. Патрулюємо територію на власному транспорті, зі своїм бензином, - говорить Ігор Федь.

Слід зазначити, що село Бутенки – транзитне, має дуже багато в’їздів та виїздів. Одразу так і не зрозумієш, чи то машина просто проїжджає повз – в інше село, чи крадії вишукують підхожі домоволодіння.

«Результат у нас конкретний – затримали групу злодіїв»

У березні 2018 року крадії зовсім знахабніли – майже щоночі обкрадали обійстя селян. Тому чергувати виходили не лише ті, хто за графіком, а й інші жителі – охороняли виїзди з села, обходили вулиці. Усі були в курсі – побачиш незнайомців – телефонуй голові ОТГ, «шерифам» або одразу на «102». Поінформованість та пильність людей мала результат. У Вербну неділю з 30 березня на 1 квітня жителі села застали на гарячому нічних крадіїв та влаштували погоню. Затримали підозрюваних разом з поліцією на межі з сусіднім районом.

Результат у нас конкретний - групу злодіїв затримали, які чинили озброєний опір, і які коїли злочини у чотирьох областях. У нас по Бутенках лише до 20 епізодів крадіжок. По людях стріляли. Слава Богу, що не вбили, - розповів команді проекту голова громади Микола Скрильник.

Як повідомив начальник Кобеляцького відділу поліції, Володимир Федан, справа ще до суду не дійшла. Досудовим розслідуванням займається слідче управління Головного управління Національної поліції у Полтавській області.

Микола Козир та Олександр Омельченко

Микола та Олександр.

Микола Козар та Олександр Омельченко, жителі Бутенок, які застали крадіїв на гарячому, покликали на допомогу та влаштували разом з іншими мешканцями погоню за правопорушниками.

На узбіччі лежали накрадені речі: бензопили, скати, мотокоси, - розповідає Олександр. – Я увімкнув світло. Біля забору стояло троє. Двоє почали тікати. А один відійшов вбік і навів на нас щось схоже на вогнепальну зброю. Я вимкнув світло і від’їхав. А Микола почав кричати: «Стоять! Шо ви робите!» «Люди, виходьте!»

Розповідь про те, як бутенківці ганяли злодіїв по району, читайте вже скоро на сайті "Шерифи для нових громад".

Другий центр безпеки на Полтавщині відкрили у Бутенках

21 червня 2018 року у Бутенках відкрили центр безпеки. Тут знаходиться пожежна частина, комунальна служба та поліцейська станція, де дільничний вестиме прийом.

Ми взяли в оренду колишнє приміщення Кобеляцької роти ДПС ДАІ. На його базі відкрили пожежну частину. Наші два інспектори знаходитимуться там однозначно. Є там кабінет дільничного з компютером та інтернетом, щоб у нього був доступ до всеукраїнської бази, - поділився з нами голова ОТГ Микола Скрильник.

Як розповів перший заступник голови громади Ігор Федь, дільничний у них з відкриттям поліцейської станції не змінився. Просто йому полегшили роботу. Тепер він має доступ до загальних баз поліції тут у Бутенках, не потрібно для цього їхати у Кобеляки.

Живе поліцейський у районному центрі (за 15 кілометрів від Бутенок – ред.). З відкриттям поліцейської станції жити до Бутенок не переїде, як, наприклад, дільничний Ланнівської громади, де нещодавно відкрили поліцейську станцію. Навідуватиметься раз чи два на тиждень, як і раніше.

Звісно, він там не сидить цілодобово. Він перебуватиме на своїй дільниці, - коментує начальник Кобеляцького відділу поліції, Володимир Федан.

За даними офіційного сайту Головного Управління Національної поліції у Полтавській області, у підпорядкуванні дільничного офіцера поліції, який  обслуговує Бутенківську громаду, всього знаходиться 14 сіл. Нагадаємо, що створюється поліцейська дільниця відповідно до кількості населення.  У сільській місцевості, відповідно до наказу №650 Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Інструкції з організації діяльності дільничних офіцерів поліції», це має бути – не менше 6 000 жителів.

В планах - створення комунального підприємства з охорони

Микола Скрильник говорить, що довго «нічний патруль» на ентузіазмі триматися не може, адже люди купують пальне за свої гроші, об’їжджають села на власних авто. Як вихід – створення комунального підприємства з охорони.

Даром же ніхто не їздитиме. Ну місяць, два, три. У кожного є сімї і необхідно хліб за щось купувати. Та й статус повинні мати ці люди. Щоб щось вимагати, треба платити їм хоча б на рівні сержанта поліції, - зазначає голова ОТГ.

У громаді планують працевлаштувати на КП з охорони дев’ять людей.

Однак  вирішили, що в цьому році сільський бюджет не витримає такого навантаження. Тому, скоріш за все, до питання створення підприємства повернуться вже наступного року.

Наразі ми вдосконалюємо ту систему, що вже є. Перереєстровуємо наше громадське формування, щоб воно відповідало вимогам чинного законодавства. Зараз вони усі мають бути неприбутковими. Трохи доповнимо статут. Відкриємо рахунок, щоб охочі могли і на пальне дати, і на інші потреби, - коментує Ігор Федь.

 «А відеокамери будуть!… Щойно фінанси дозволять»

Мріють у Бутенках й про відеокамери, адже це ще одна обставина, через яку злодії можуть передумати їхати в ОТГ:

Плануємо. Але будемо дивитися, наскільки нам дозволяє це зробити бюджет. У нас дуже багато вїздів і виїздів, де потрібно встановлювати камери відеоспостереження. Плануємо в цю пожежну частину поставити базу, монітор. Чергова зміна у нас буде три людини – от вони й будуть відстежувати, хто куди пішов. Братимемо такі камери, щоб видно було номерні знаки на авто, - каже Микола Скрильник. 

Довідково

До Бутенківської громади входить 12 сіл:

Дрижина Гребля, Богданівка, Шапки, Вишневе, Чумаки, Бутенки, Драбинівка, Бережнівка, Колодяжне, Славнівка, Зелене, Вітрова Балка, Населення: 4200

За даними Вікіпедії, Кобеляцький район включає 99 сіл, одне селище та одне місто (райцентр).

Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Немає коментарів
Тут поки немає коментарів. Ви можите бути першим
Залишити коментар згорнути
Залишити коментар
Читайте також
Наслідки підриву Каховської ГЕС
08 — 06 — 2023
/Аналітичні статті
133
Наслідки підриву Каховської ГЕС
Підрив росіянами Каховської ГЕС відбувся в ніч на 6 червня. Вода швидко виходить із водосховища, уже йде термінова евакуація, люди…
докладніше
Сплетіння бісерин – стежки, що наближають перемогу: як 9-річна франківка допомагає військовим
31 — 05 — 2023
/Івано-Франківськ
139
Сплетіння бісерин – стежки, що наближають перемогу: як 9-річна франківка…
Звичайна дівчинка Злата Семко з передмістя Івано-Франківська полюбляє читати, гратися з котиками та прогулянки з подружками… А у…
докладніше
Фітнес тренер із Північної Кароліни став українським волонтером під час війни
26 — 05 — 2023
/США
176
Фітнес тренер із Північної Кароліни став українським волонтером під час…
Минув рік від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, а ми й досі дивуємося тому факту, що люди з різних куточків світу…
докладніше
Дніпровські плавні,  окупація та наша Венеція
25 — 05 — 2023
/Аналітичні статті
229
Дніпровські плавні, окупація та наша Венеція
Херсонські плавні –  найбільша природна ділянка Дніпра, яку не поглинули  рукотворні водосховища. Тут є багато видів…
докладніше
Віктор Кривобородько: «Окупанти влаштували на мене справжнє полювання»
24 — 05 — 2023
/Херсон
143
Віктор Кривобородько: «Окупанти влаштували на мене справжнє полювання»
Увірвавшись до Старої Збур'ївки,  окупанти почали грабувати все, що мало хоч якусь цінність і його можна було зрушити з місця.…
докладніше
Робота під обстрілами - з нервами, але без паніки
23 — 05 — 2023
/Херсон
170
Робота під обстрілами - з нервами, але без паніки
Херсонщина щодня зазнає артилерійських обстрілів, руйнується інфраструктура, підприємства, житло, гинуть мирні люди.  Зупинка в…
докладніше
Головний капелан територіальної оборони ЗСУ Сергій Дмитрієв про місію священника на війні, соціальні проєкти і волонтерство
22 — 05 — 2023
/Херсон
99
Головний капелан територіальної оборони ЗСУ Сергій Дмитрієв про місію…
Сергій Дмитрієв прослужив священником у херсонському Храмі Святої Варвари 12 років - до захоплення Криму російськими окупантами. Після…
докладніше
Як нас змінила окупація
19 — 05 — 2023
/Аналітичні статті
169
Як нас змінила окупація
Вторгнення Росії, життя в окупації, боротьба з загарбниками разюче змінили ментальність наших співгромадян, спричинили у свідомості…
докладніше
Як подбати про себе у разі стресу: вправи для самодопомоги в інфографіці
15 — 05 — 2023
/Херсон
89
Як подбати про себе у разі стресу: вправи для самодопомоги в інфографіці
Ми вже звикли тримати в домашній аптечці необхідні ліки про запас та класти у тривожну валізку засоби для надання першої допомоги. Але…
докладніше
всі новини
youtube facebook