«Тату, вставай! Тебе обікрали, хочуть вивезти речі, а хлопці не дають»: як на Полтавщині люди ловили крадіїв
21 — 07 — 2018
/Полтава
3342
Людмила Чванько
Людмила Чванько
Автор
всі статті автора

Село Бутенки знаходиться у Кобеляцькому районі Полтавської області. Воно є центром Бутенківської громади, до якої входить 12 сіл. Бутенківці стали відомими на всю Україну тим, що завадили крадіям вивезти з гаража місцевого жителя інвентар та влаштували за ними погоню. Спільно з поліцією їм вдалося затримати групу злодіїв.

Микола Козир та Олександр Омельченко

Микола Козар та Олександр Омельченко (зліва на право)

Ніколи б не подумав, що на Mitsubishi Pajero можна красти з гаражів. - А вони біля 1000 доларів за ніч мають – от і порахуйте… (Діалог жителів Бутенок, завдяки яким у квітні 2018 року затримали групу злочинців)

В ніч з 30 березня на 1 квітня 2018 року, якраз у Вербну неділю, Микола Козар повертався додому на власному авто. Чоловік побачив незнайомий велосипед у кюветі. Залишивши машину вдома, відправився пішки, аби ще раз глянути на транспортний засіб. Однак того на місці вже не було.

Дивна ситуація насторожила бутенківця. Адже в ОТГ останнім часом почастішали крадіжки. У селі створили «нічний патруль». Але коли злодії почали майже щоночі обкрадати селян, чергувати виходили не лише ті, хто за графіком, а й інші жителі – охороняли виїзди з села, обходили вулиці. Домовилися повідомляти, якщо побачать щось підозріле.

Тож, чоловік зателефонував товаришеві Олександру Омельченку. Вдвох вони вирішили вийти в «патруль». Коли їхали вздовж вулиці на мопеді (світло спеціально не вмикали), натрапили на цілий арсенал електроприладів та іншого інвентарю, який просто неба лежав на траві поряд з двором місцевого мешканця. Олександр увімкнув фари – біля паркану стояли троє незнайомців.

На узбіччі лежали накрадені речі: бензопили, скати, мотокоси, - розповідає Олександр. – Я увімкнув світло. Біля забору стояло троє. Двоє почали тікати. А один відійшов вбік і навів на нас щось схоже на вогнепальну зброю. Я вимкнув світло і відїхав. А Микола почав кричати: «Стоять! Шо ви робите!» «Люди, виходьте!».

Незнайомець вистрелив у бік Миколи, добре, що не влучив, та почав тікати. Двоє інших побігли городами.  

По мені вистрелили, я – в кювет. Хтозна, що в них в голові. Набрав «102», а потім Скрильника (голову ОТГ – ред.), - розповідає Микола Козар.

Пізніше правоохоронці знайдуть дріб у стовбурах дерев, що ростуть навпроти двору, який обкрадали. Та дізнаються, що перед тим, як прийти до цього домоволодіння, чоловіки вже побували у двох по тій же вулиці.

 «Щось торохтіло неначе у дворі, але я подумав, що то потяг»

Микола Федь

Микола Федь, житель Бутенків. Про те, що його гараж обкрадають, дізнався від сина.

Я нічого не чув, - розповідає команді проекту «Шерифи для нових громад» Микола Федь, чий гараж обікрали невідомі. – Щось торохтіло неначе у дворі, але я подумав, що то потяг. Поряд залізнична дорога, і коли йде потяг – все цокотить у кімнаті. Мабуть, вибрали якраз такий момент, щоб відкрити гараж. Потім почули таке як вистріл. Жінка каже: «Може, то петарду хтось зірвав». А тут дзвонить телефон. Син говорить: «Тату, вставай! Тебе обікрали, хочуть вивезти речі, а хлопці не дають».

Чоловік взяв мисливську рушницю, вийшов з хати та вистрелив у повітря, аби налякати злодіїв.

Як подивився – а там весь гараж винесений. Колеса з «Таврії» якраз «перезув». Поганенькі зимні й ті забрали, - каже потерпілий. – Це зараз вже смішно. А тоді в мене був просто шок.

У Миколи Федя є вівчарка. Однак, як розповідає чоловік, злодії якимось пристроєм «приглушили» собаку.

Ірма агресивна породиста вівчарка. Але її чимось приглушили. Собака майже два дні була як кошеня. Не гавкала, не їла, не пила. Була неначе паралізована. Зараз трохи вже відійшла, - розповідає чоловік.

На «дев’ятці» гналися за MitsubishiPajero

Син хазяїна домоволодіння, куди навідалися злодії, колишній правоохоронець Ігорь Федь під’їхав до дому батька на своїй «дев’ятці», якраз коли крадії розбіглися у різні боки. Разом з Миколою Козарем Ігор поїхав селом у напрямку, куди побіг один з втікачів.

Ігор Федь

Ігор Федь, перший заступник голови Бутенківської ОТГ, колишній правоохоронець. У погоні за злодіями «спалив» щеплення на своєму ВАЗ-2109.

Побачили, що за стадіоном загорілися «стопи», і якась машина почала їхати до полтавської траси. Ми за нею. Доки ганялися – добре роздивилися. То був MitsubishiPajero, - розповідає Ігор Федь.

карта Бутенки

Карта: Google.

Все було як у справжньому детективі. «Дев’ятка» гналася за джипом по трасі. Втікач дорогою то вмикав, то вимикав світло, аби заплутати переслідувачів. Потім намагався «зачаїтися» в селі Козуби, з’їхавши з траси. Та на одній з вулиць бутенківці все ж таки його знайшли.

Ігор Федь ввімкнув дальнє світло, взяв мисливську рушницю, вийшов з машини та попрямував до Pajero. В цей час пролунав постріл – незнайомець вистрелив у бік Ігоря, влучив у машину, розвернувся та знову почав тікати.

Бутенківці продовжили переслідування, однак по дорозі водій «Лади» зрозумів, що його машина несправна.

Мені прострелили передню частину авто. До того ж доки ганявся за ним, спалив щеплення, з коробкою передач виникли проблеми. Все ж таки у нього «MitsubishiPajero»…, - розповідає Ігор Федь.

Зрозумівши, що не зможуть наздогнати втікача, молоді люди повернулися у Бутенки.

Та на цьому зупинятися не збиралися. Залишивши вдома зламане авто, Ігор Федь разом з батьком та Олександром Омельченком пішли по слідах двох інших втікачів. Припустили, що ті могли направитися теж до полтавської траси. Тож, туди бутенківці й поїхали, цього разу вже на «Таврії» Миколи Федя. По дорозі оглядали посадки, яри, де підозрювані могли б заховатися.

Ми виїжджаємо на полтавську трасу, щоб подивитися під мостом. І бачимо: джип, за яким ми ганялися, їде на великій швидкості від моста на Полтаву. Вже з номерами. Ми за ним. Але ж на «Таврії». Зрозуміло, що потужність не та…, - розповідає Ігор Федь.

В цей час правоохоронці з сектору реагування патрульної поліції (у народі – група швидкого реагування) знаходилися у Козубах, на місці, де підозрювані стріляли у машину Ігоря. Бутенківці повідомили поліцейським, що по трасі у їхньому напрямку рухається Mitsubishi Pajero, щоб були насторожі.

Начальник Кобеляцького відділу поліції Володимир Федан говорить, що правоохоронці зреагували на повідомлення від бутенківців миттєво:

Ця першоквітнева ситуація показала, наскільки добре, якщо в людей є наші телефони. Люди зателефонували, ми зреагували миттєво. Телефоном один одного координували. Можливо, завдяки цьому й вдалося затримати правопорушників.

Зупинили правоохоронці автомобіль підозрюваних поблизу тих же Козубів. Через певний час на місце під’їхали й бутенківці.

Усередині знаходилося троє чоловіків, які підозрюються у скоєнні ряду крадіжок на території Кобеляцького району. Усі – мешканці Кіровоградської області, один з них уже судимий за майнові злочини. В автомобілі, окрім викрадених речей, поліцейські знайшли зброю та речовину, схожу на наркотичну. Чоловіків затримано у порядку статті 208-ї Кримінального процесуального кодексу України та оголошено про підозру у скоєнні грабежу, - заявив тоді начальник поліції Полтавської області Андрій Замахін.

затримання Бутенки

01.04.2018 Фото: Тижневик «Ехо».

Мешканці Бутенок розповідають, що поліцейські майже 5 годин чекали дозволу на обшук авто, де була зброя. За документом довелося їхати аж у Полтаву (біля 50 кілометрів від місця події).

катра Бутенки2

Цю машину зупинили й пять годин біля неї стояли, тому що бралася ухвала слідчого судді Октябрського суду міста Полтава. Тобто, щоб обшукати автомобіль з людьми, у яких є зброя, треба було брати ухвалу суду про дозвіл на проведення обшуку. А її дає лише Октябрський суд. Як це можливо? Коли ти стоїш біля злочинців, у яких зброя в автомобілі, а ти чекаєш на ухвалу…, - говорить Ігор Федь.

За словами юристки проекту «Шерифи для нових громад» Маргарити Плахотнюк, згідно статті 234  Кримінального процесуального кодексу,  з урахуванням змін, внесених 22 березня, обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.

- В принципі, вони мали право одразу проникнути до автомобіля та вилучити зброю і паралельно звертатися за ухвалою слідчого судді, оскільки існувала загроза життю та здоров’ю людей. У ч.3 статті 233 КПК України йде мова про те, що слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи, але лише у невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. Однак, якщо б правоохоронцям не вдалося отримати ухвалу судді протягом дня, результати обшуку не мали б юридичного значення в суді. Все обвинувачення розсипалося б, - коментує правниця.

Як зазначає Маргарита Плахотнюк, жодних змін щодо строків розгляду клопотання слідчого про проведення обшуку не відбулось, таке клопотання розглядається у суді в день його надходження за участю слідчого або прокурора.

- Воно все пройшло, як у кіні.

- Да. А потім їх випустили, щоб вони могли ще десь «почудить».

(Діалог бутенківців)

Автор відео Людмила Чванько

Про те, що завдяки жителям села затримали організовану групу злочинців, повідомляли майже всі всеукраїнські ЗМІ. А от про те, що цю групу випустили під заставу через кілька днів після затримання – мало хто знає, окрім самих бутенківців.

Так склалося, що у нас дуже гуманний процесуально-кримінальний кодекс. Завдяки йому цих злочинців випустили під заставу. Бо вийшло, що це грабіж з проникненням групою осіб – це та стаття, по якій, в принципі, людей можуть випускати під заставу, - коментує Ігор Федь, який 12 років пропрацював у правоохоронних органах.

Згідно з ухвалами слідчої судді Октябрського суду міста Полтава, щодо трьох затриманих осіб застосували запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб – до 07.00 31 травня 2018 року з можливістю внесення застави. Двом, раніше не судимим, у розмірі 35240 гривень. А одному, який вже мав проблеми з законом - 70480 грн. Всього – 105 тисяч 720 грн. Заставу за підозрюваних внесли – чоловіків випустили на волю.

Відео: Тижневик «Ехо»

Дізнавшись про те, що затриманих випустили, обурені жителі Бутенків на чолі з головою громади Миколою Скрильником вирушили до прокуратури та головного поліцейського району. Бутенківці вимагали, аби затриманим повідомили про підозру у розбої та замаху на вбивство. Навіть обіцяли перекрити дорогу.

У прокуратурі людям сказали, що стаття «Розбій» виключається, адже підозрювані не нападали, а використовували зброю, щоб приховати свою діяльність. Щодо замаху на вбивство, то в прокуратурі завірили, що в них немає жодних об’єктивних даних (результатів експертизи щодо зброї та дробу на момент прийняття ухвали не було), аби винести таку підозру затриманим.

Як прокоментував бутенківцям та місцевому виданню «Ехо»начальник Кобеляцького райвідділу Володимир Федан, згідно зі змінами  до Кримінально-процесуального кодексу України, експертизу поліція має призначати лише через суд. До того ж дріб виявили не в перший день. Тому ця процедура так затягнулася.

До речі, коли експертизи по зброї, дробу та речовині, знайденій в машині, вже були готові – чоловікові, який стріляв у людей, все ж таки повідомили про підозру у замаху на умисне вбивство  з метою приховати інший злочин або полегшити його вчинення (ч. 2 ст. 15 п. 9 ч. 2 ст. 115), незаконному поводженню зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами (ч. 1 ст. 263), та зберіганні наркотиків (ч. 1 ст. 309 КК України).

Один із затриманих вже у розшуку

Як розповіли команді проекту жителі села, один із затриманих утік і зараз його розшукують.

Згідно з інформацією, розміщеною на сайті «Розшукові обліки УМВС», дійсно, один з підозрюваних переховується від органів влади ще з кінця травня.

Цього і слід було чекати, - говорить розчарований бутенківець Микола Козар, який разом з односельцями ризикував власним життям, аби впіймати правопорушників.

Перевіривши дані про чоловіка, який переховується, на сайті Судова влада України у розділі «Стан розгляду справ», ми впевнилися, що він дійсно є фігурантом «бутенківської справи». 

Двоє інших, згідно з ухвалами слідчої судді, зараз перебувають під домашнім арештом.

За словами начальника Кобеляцького відділу поліції, справа ще до суду не дійшла. Досудовим розслідуванням займається слідче управління ГУ Національної поліції у Полтавській області. Згідно з ухвалою слідчої судді від 25 травня, триватиме воно до 1 серпня 2018 року.

Нагадаємо, Бутенківська громада, аби захиститися від злодіїв, взяла на роботу двох «шерифів» та створила «нічний патруль», куди входить 93 члени громадського формування. Чоловіки чергують за графіком – по троє. Нещодавно в Бутенках відкрили центр безпеки. В планах – створення комунального підприємства з охорони та встановлення відеокамер. Населення громади – біля 4200 людей.

Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Немає коментарів
Тут поки немає коментарів. Ви можите бути першим
Залишити коментар згорнути
Залишити коментар
Читайте також
Як постраждало від російських обстрілів подружжя пенсіонерів на Херсонщині
24 — 02 — 2024
/Херсон
877
Як постраждало від російських обстрілів подружжя пенсіонерів на Херсонщині
Ольга та Анатолій Бородавченки – мешканці одного з сіл на півночі Херсонщини, подружжя пенсіонерів. Їхнє життя  докорінно…
докладніше
Проблеми та виклики Нововоронцовської громади
24 — 02 — 2024
/Херсон
798
Проблеми та виклики Нововоронцовської громади
Нововоронцовська територіальна громада розташована в Бериславському районі Херсонської області на березі вже колишнього Каховського…
докладніше
Пів року у трьох російських катівнях і 9 місяців на лівобережжі
23 — 02 — 2024
/Херсон
763
Пів року у трьох російських катівнях і 9 місяців на лівобережжі
Він перетнув кордон України ще в грудні 2023 року, але лише на початку 2024-го заявив про своє повернення постом у фейсбуці: «Нарешті…
докладніше
Як живуть мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині
23 — 02 — 2024
/Херсон
794
Як живуть мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині
Попри окупацію, мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині очі в очі з окупантами майже не зустрічалися. Олександр…
докладніше
Як живе Дар’ївська громада
22 — 02 — 2024
/Херсон
1109
Як живе Дар’ївська громада
До громади входить 15 населених пунктів: Дар’ївка, Інгулець, Зарічне, Ясна Поляна, Микільське, Понятівка, Токарівка, Іванівка,…
докладніше
Про життя та подвиг Владислава Українця
22 — 02 — 2024
/Херсон
1023
Про життя та подвиг Владислава Українця
Лейтенант ЗСУ Владислав Українець родом з Вінниччини. У перший день повномасштабної війни він, у складі 59 окремої мотопіхотної бригади,…
докладніше
Історія полону Олексія Барчука та його родини
21 — 02 — 2024
/Херсон
1192
Історія полону Олексія Барчука та його родини
Олексій Барчук – один із тих херсонців, хто на собі відчув всі «принади» «руського міра», перш за все тотальне беззаконня…
докладніше
Мешканці Бериславщини розповідають про життя в сірій зон
21 — 02 — 2024
/Херсон
831
Мешканці Бериславщини розповідають про життя в сірій зон
Одне з сіл Великоолександрівської громади на Бериславщині, хоч і не перебувало в окупації, але з початку війни опинилося в сірій зоні,…
докладніше
“Мене врятував будинок сусіда”
20 — 02 — 2024
/Херсон
959
“Мене врятував будинок сусіда”
Олександр Гречко мешкає в селищі Велетенське Білозерської громади Херсонщини з 60-го року минулого століття, все життя працював…
докладніше
всі новини
youtube facebook