Як у Кобеляцькому районі поліція співпрацює з "шерифами"
16 — 08 — 2018
/Полтава
1927
Людмила Чванько
Людмила Чванько
Автор
всі статті автора

У Кобеляцькому районі є дві громади, громадські формування з охорони порядку яких тісно співпрацюють з поліцією.

Володимир Федан

Володимир Федан, начальник Кобеляцького відділу поліції. Фото: Інтернет-видання Полтавщина

Про це команді проекту «Шерифи для нових громад» розповів начальник Кобеляцького відділу поліції Володимир Федан. За його словами, це селище Білики та Бутенківська ОТГ. Нагадаємо, що в Бутенках є два інспектори з охорони громадського порядку та громадське формування. А от з «нічним патрулем» села Лучки, куди входять звичайні жителі (не члени ГФ) поліція співпрацювати не має права.

Співпрацюємо з бутенківським формуванням, є у нас спільні патрулювання. Абсолютно повне взаєморозуміння. Ще співпрацюємо з Білицькою громадою, у них теж є громадське формування, з яким ми періодично спільно патрулюємо, влаштовуємо відпрацювання. Постійно ми цього робити не можемо, адже у нас немає на ці цілі спеціально людей. На свята вони теж залучаються і допомагають нам в охороні громадського порядку, - коментує головний поліцейський району.

«Я не можу залучати сторонніх людей до патрулювання, щоб мене потім притягнули до кримінальної відповідальності»

Щодо села Лучки Кобеляцького району, де люди три роки поспіль патрулюють село вночі, у Володимира Федана думка інша. За словами правоохоронця, виходити в патруль зі звичайними жителями села поліція не може, адже ці люди не захищені законодавством.

З Лучками ми не співпрацюємо у цьому напрямку. Працюємо лише з офіційними громадськими формуваннями. Ні, вони – молодці, що організувалися, я за них щиро радий. Але вони не роблять собі ніякого статусу, ніяк себе не реєструють... Я не можу зараз з ними разом патрулювати. Це все одно, що я підійду до перехожого і скажу: «Ану пішли зі мною». А потім, не дай Боже, щось з ним трапиться, питання перше до мене: «Навіщо ти його з собою взяв?» Те, що він добровільно виявив бажання, ні про що ще не каже. Я ж не цивільна людина – я відповідаю за нього. Я не можу залучати сторонніх людей до патрулювання, щоб мене потім притягнули до кримінальної відповідальності, - пояснює Володимир Федан.

Інша справа з представниками громадського формування з охорони громадського порядку. Як коментує правоохоронець, цих людей на законодавчому рівні охороняє держава: 

Якщо член ГФ під час спільного патрулювання з правоохоронцями отримує якісь тілесні ушкодження, то правопорушник, який їх наніс, буде осуджений за статтею, «спричинення тілесних ушкоджень співробітнику правоохоронних органів або особі, яка виконує функції». Ця людина захищена державою… хоча б так.

Як зазначає юристка проекту «Шерифи для нових громад» Олена Старюк, йдеться про ст. 342. Кримінального кодексу України, та ст. 17 Закону України  "Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону".

Не впевнений Володимир Федан і в тому, що у Лучках немає крадіжок саме через нічні патрулювання.

Лучки – це одне з сіл, де викликів майже немає взагалі. Не тому, що вони там патрулюють, а тому, що воно стоїть в глушині, туди практично ніхто не їздить. Усі ексцеси, зазвичай, трапляються там, де густонаселений пункт. Це траси, промислові райони, - коментує правоохоронець.

Нагадаємо, лучани почали патрулювати у 2015 році, коли в них викрали корів. І навіть те, що село має всього один в’їзд, не зупинило тоді злочинців. На сьогодні у селі – жодної крадіжки. Люди впевнені, що саме через те, що створили «нічний патруль», ситуація зі злочинністю у їхньому населеному пункті покращилася.

Володимир Федан погоджується, що село знаходиться від поліції далекувато, і говорить, що було б доцільно відкрити у тому районі поліцейську станцію. Нагадаємо, Лучки розташовані за 26 кілометрів до районного центру, а до дільничного - за 15.

Необхідно вибрати так звану «золоту середину», де встановити цю станцію. Але треба, щоб громади вирішили, хто здатен «підняти» цей проект, - зазначає поліцейський.

Викрадачів корів вдалося затримати лише завдяки співпраці поліції та громади

Як розповідає Володимир Федан, злодіїв, які у 2015 році крали у Кобеляцькому районі корів, у тому числі й у жителів села Лучки, затримали влітку того ж року.

Коли я прийшов сюди на роботу, це якраз був 2015 рік, тут був бич - крадіжкикорів. Два чи три роки у районі працювала група, яка вирізала за раз по 2-3 корови. Ми влаштовували спільні нічні патрулювання у селах. І лише завдяки співпраці з громадою їх вдалося затримати. Ми координували один одного телефоном. Кружляли-кружляли та врешті-решт загнали цих людей у поле. Якби діяли нарізно, то нічого б не вийшло. І, якщо не помиляюся, минулого року вони отримали свій строк.

Згадує поліцейський і про погоню, яку влаштували бутенківці за крадіями 1 квітня 2018 року:

Ця першоквітнева ситуація показала, наскільки добре, якщо в людей є наші телефони. Люди зателефонували, ми зреагували миттєво.

Володимир Федан вважає, що поліції набагато простіше працювати, коли громада допомагає. Говорить, якби у кожному ОТГ чи селі було громадське формування – було б дуже добре.

Мені подобається співпраця з Біликами та Бутенківською ОТГ. Люди виходять, допомагають, патрулюють. Ми робимо спільні нічні рейди по місцях відпочинку молоді, у тому числі перевірку відпуску спиртних та тютюнових виробів неповнолітнім. Це дійсно дієво.

У районі – дві групи сектору реагування патрульної поліції

У Кобеляцькому районі дві групи сектору реагування патрульної поліції, які виїжджають на виклики жителів. Саме одна з цих груп і брала участь у затриманні крадіїв, за якими ганялися жителі Бутенків.

У мене група не сидить у райвідділку. Їм там не можна знаходитися. Я забороняю. Якщо є виклик – то вони там, або ж патрулюють з точки останнього виклику, - зазначає Володимир Федан.

Працюють правоохоронці з групи сектору реагування патрульної поліції по 12 годин. Потім їх замінює інша бригада.

Дві групи заступили. 12 годин відпрацювали. Потім їх замінюють. Плюс на добу у мене заступає ще й слідчо-оперативна група, яка обслуговує виклики, що мають кримінальний характер, - додає поліцейський.

Довідка

Бутенківська ОТГ

  • Населення - 4200 людей
  • Включає 12 сіл
  • Відстань до районного центру (м.Кобеляки) – 14 кілометрів.

Бі́лики — селище міського типу.

  • Населення становить біля 5000 осіб (дані з Вікіпедії).
  • Відстань до районного центру - 15 кілометрів.

Лучки – село

  • Населення – 420 людей
  • Відстань до районного центру – 26 км.

Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоров'я” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Немає коментарів
Тут поки немає коментарів. Ви можите бути першим
Залишити коментар згорнути
Залишити коментар
Читайте також
Як постраждало від російських обстрілів подружжя пенсіонерів на Херсонщині
24 — 02 — 2024
/Херсон
1445
Як постраждало від російських обстрілів подружжя пенсіонерів на Херсонщині
Ольга та Анатолій Бородавченки – мешканці одного з сіл на півночі Херсонщини, подружжя пенсіонерів. Їхнє життя  докорінно…
докладніше
Проблеми та виклики Нововоронцовської громади
24 — 02 — 2024
/Херсон
1380
Проблеми та виклики Нововоронцовської громади
Нововоронцовська територіальна громада розташована в Бериславському районі Херсонської області на березі вже колишнього Каховського…
докладніше
Пів року у трьох російських катівнях і 9 місяців на лівобережжі
23 — 02 — 2024
/Херсон
1183
Пів року у трьох російських катівнях і 9 місяців на лівобережжі
Він перетнув кордон України ще в грудні 2023 року, але лише на початку 2024-го заявив про своє повернення постом у фейсбуці: «Нарешті…
докладніше
Як живуть мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині
23 — 02 — 2024
/Херсон
1338
Як живуть мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині
Попри окупацію, мешканці одного із сіл у Бериславському районі на Херсонщині очі в очі з окупантами майже не зустрічалися. Олександр…
докладніше
Як живе Дар’ївська громада
22 — 02 — 2024
/Херсон
1682
Як живе Дар’ївська громада
До громади входить 15 населених пунктів: Дар’ївка, Інгулець, Зарічне, Ясна Поляна, Микільське, Понятівка, Токарівка, Іванівка,…
докладніше
Про життя та подвиг Владислава Українця
22 — 02 — 2024
/Херсон
1633
Про життя та подвиг Владислава Українця
Лейтенант ЗСУ Владислав Українець родом з Вінниччини. У перший день повномасштабної війни він, у складі 59 окремої мотопіхотної бригади,…
докладніше
Історія полону Олексія Барчука та його родини
21 — 02 — 2024
/Херсон
1792
Історія полону Олексія Барчука та його родини
Олексій Барчук – один із тих херсонців, хто на собі відчув всі «принади» «руського міра», перш за все тотальне беззаконня…
докладніше
Мешканці Бериславщини розповідають про життя в сірій зон
21 — 02 — 2024
/Херсон
1393
Мешканці Бериславщини розповідають про життя в сірій зон
Одне з сіл Великоолександрівської громади на Бериславщині, хоч і не перебувало в окупації, але з початку війни опинилося в сірій зоні,…
докладніше
“Мене врятував будинок сусіда”
20 — 02 — 2024
/Херсон
1612
“Мене врятував будинок сусіда”
Олександр Гречко мешкає в селищі Велетенське Білозерської громади Херсонщини з 60-го року минулого століття, все життя працював…
докладніше
всі новини
youtube facebook